Tokyo (Mon): Date Krumm Downs Sharapova

TORAY PAN PACIFIC OPEN
Tokyo-JPN
September 26-October 2, 2010
$2,000,000/Premier
Hard/Outdoors

Results – Monday, September 27, 2010
Singles – Second Round
(3) Jelena Jankovic (SRB) d. Alona Bondarenko (UKR) 64 61
(6) Agnieszka Radwanska (POL) d. Olga Govortsova (BLR) 62 63

Singles – First Round
(10) Svetlana Kuznetsova (RUS) d. Agnes Szavay (HUN) 34 ret. (left thigh strain)
(11) Marion Bartoli (FRA) d. Yanina Wickmayer (BEL) 64 64
(WC) Kimiko Date Krumm (JPN) d. (12) Maria Sharapova (RUS) 75 36 63
(13) Shahar Peer (ISR) d. Timea Bacsinszky (SUI) 57 75 64
(14) Aravane Rezai (FRA) d. Polona Hercog (SLO) 62 75
(Q) Roberta Vinci (ITA) d. (15) Nadia Petrova (RUS) 75 64
Alexandra Dulgheru (ROU) d. (Q) Ekaterina Makarova (RUS) 63 60
Ana Ivanovic (SRB) d. Alisa Kleybanova (RUS) 63 62
Yaroslava Shvedova (KAZ) d. (WC) Kurumi Nara (JPN) 46 62 61
Sara Errani (ITA) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 63 62
Julia Goerges (GER) d. Dinara Safina (RUS) 61 57 62
(Q) Coco Vandeweghe (USA) d. Klara Zakopalova (CZE) 64 76(6)

Order of Play – Tuesday, September 28, 2010
Centre Court (from 11.00hrs)
1. Lucie Safarova vs. Victoria Azarenka
2. Sara Errani vs. Vera Zvonareva
3. Elena Dementieva vs. Yaroslava Shvedova
4. Daniela Hantuchova vs. Kimiko Date Krumm (NB 17.00hrs)
5. Caroline Wozniacki vs. Greta Arn

Court 1 (from 10.30hrs)
1. Kateryna Bondarenko vs. Anastasia Pavlyuchenkova
2. Flavia Pennetta vs. Maria Kirilenko
3. Francesca Schiavone vs. Alexandra Dulgheru
4. Samantha Stosur vs. Julia Goerges
5. Kirilenko/Petrova vs. Peschke/Srebotnik (after suitable rest)

Court 2 (from 12.00hrs)
1. Svetlana Kuznetsova vs. Andrea Petkovic
2. Marion Bartoli vs. Ana Ivanovic
3. Coco Vandeweghe vs. Aravane Rezai
4. Chan/Huber vs. Goerges/Rodionova (after suitable rest)

Court 3 (from 12.00hrs)
1. Roberta Vinci vs. Tsvetana Pironkova
2. Shahar Peer vs. Kaia Kanepi
3. Errani/Medina Garrigues vs. Peer/Peng (after suitable rest)
4. Garbin/Schiavone vs. King/Shvedova (after suitable rest)

Court 4 (from 12.00hrs)
1. Llagostera Vives/Martínez Sánchez vs. Raymond/Stubbs
2. Benesova/Zahlavova Strycova vs. Hsieh/Kleybanova (NB 13.00hrs)

Share This With Your Friends