Sony Ericsson WTA Tour – Osaka preview information

HP OPEN
Osaka-JPN
October 11-17, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Order of Play – Monday, October 11, 2010
Centre Court (from 10.00hrs)
1. Kurumi Nara vs. Maria Kirilenko

2. Samantha Stosur vs. Sachie Ishizu
3. Julie Coin vs. Marion Bartoli
4. Dentoni/Nakamura vs. Date Krumm/Morita (NB 16.00hrs)

Court 1 (from 10.00hrs)
1. Natalie Grandin vs. Hsu Wen-Hsin (Singles Q Final)
2. Lilia Osterloh vs. Chang Kai-Chen
3. Alla Kudryavtseva vs. Coco Vandeweghe
4. Lertcheewakarn/Tanasugarn vs. Doi/Fuda (NB 14.00hrs)

Court 2 (from 10.00hrs)
1. Tomoko Yonemura vs. Akiko Yonemura (Singles Q Final)
2. Sophie Ferguson vs. Stefanie Voegele
3. Hamamura/Miyamura vs. Basuki/Luzhanska

Court 3 (from 10.00hrs)
1. Christina McHale vs. Zhang Ling (Singles Q Final)
2. Catalina Castaño vs. Laura Robson (Singles Q Final; NB 11.30hrs)

Sony Ericsson WTA Tour – Beijing (Sun): Defending Champ Kuznetsova Shocked in Opener

CHINA OPEN
Beijing-CHN
October 2-10, 2010
$4,500,000/Premier
Hard/Outdoors

Results – Sunday, October 3, 2010
Singles – First Round
(Q) Anastasija Sevastova (LAT) d. (4) Samantha Stosur (AUS) 26 76(5) 75
(9) Li Na (CHN) d. (Q) Alla Kudryavtseva (RUS) 62 60
(Q) Roberta Vinci (ITA) d. (10) Svetlana Kuznetsova (RUS) 63 26 63
(12) Maria Sharapova (RUS) d. Tsvetana Pironkova (BUL) 64 76(5)
(13) Nadia Petrova (RUS) d. (WC) Han Xinyun (CHN) 62 62
Gisela Dulko (ARG) d. (14) Aravane Rezai (FRA) 64 26 64
Kaia Kanepi (EST) d. (16) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 75 61
Maria Kirilenko (RUS) d. (WC) Zhang Shuai (CHN) 61 60
Alisa Kleybanova (RUS) d. (Q) Lu Jing-Jing (CHN) 61 60
Dominika Cibulkova (SVK) d. Yanina Wickmayer (BEL) 60 76(6)
Petra Kvitova (CZE) d. Flavia Pennetta (ITA) 76(4) 61
Polona Hercog (SLO) d. Daniela Hantuchova (SVK) 63 06 63
(Q) Bojana Jovanovski (SRB) d. (Q) Kateryna Bondarenko (UKR) 57 64 63

Doubles – First Round

(5) Llagostera Vives/Martínez Sánchez (ESP/ESP) d. Scheepers/Schnyder (RSA/SUI) 63 64
Chuang/Govortsova (TPE/BLR) d. Bondarenko/Bondarenko (UKR/UKR) 60 61
Grandin/Hsieh (RSA/TPE) d. Lefèvre/Zakopalova (FRA/CZE) 61 61
(WC) Azarenka/Safina (BLR/RUS) d. (WC) Sun/Zhang (CHN/CHN) 62 75

Order of Play – Monday, October 4, 2010
Lotus Court (from 12.30hrs)
1. ATP: Isner vs. Yang
2. Dinara Safina vs. Vera Zvonareva (NB 15.00hrs)
3. Marion Bartoli vs. Ana Ivanovic
4. ATP: Kohlschreiber vs. Verdasco (NB 19.30hrs)
5. Gisela Dulko vs. Maria Kirilenko

Moon Court (from 12.00hrs)
1. Sara Errani vs. Peng Shuai
2. ATP: Fish vs. Tipsarevic (NB 14.30hrs)
3. ATP: Berrer vs. Berdych (NB 16.00hrs)
4. Jelena Jankovic vs. Bojana Jovanovski (NB 19.30hrs)
5. Jans/Rosolska vs. Llagostera Vives/Martínez Sánchez

Court 1 (from 12.00hrs)
1. Agnieszka Radwanska vs. Angelique Kerber
2. Sun Shengnan vs. Shahar Peer (NB 13.30hrs)
3. ATP: Ljubicic/Robredo vs. Lu/Mayer (NB 15.00hrs)
4. ATP: Simon vs. Querrey

Court 3 (from 12.00hrs)
1. Alexandra Dulgheru vs. Barbora Zahlavova Strycova
2. Nadia Petrova vs. Alona Bondarenko (NB 13.30hrs)
3. Date Krumm/Peng vs. Amanmuradova/Kudryavtseva (after suitable rest)
4. Niculescu/Peer vs. Kleybanova/Makarova (after suitable rest)

Court 4 (from 12.00hrs)
1. Vera Dushevina vs. Ekaterina Makarova
2. Medina Garrigues/Yan vs. Bacsinszky/Garbin
3. Dushevina/Parra Santonja vs. Raymond/Stubbs (after suitable rest)
4. Han/Liu vs. Errani/Vinci (after suitable rest)

Sony Ericsson WTA Tour – Beijing (Sat): Winning Start for Jankovic

CHINA OPEN
Beijing-CHN
October 2-10, 2010
$4,500,000/Premier
Hard/Outdoors

Results – Saturday, October 2, 2010
Singles – First Round
(3) Jelena Jankovic (SRB) d. Klara Zakopalova (CZE) 75 75
Alona Bondarenko (UKR) d. (WC) Zhou Yi-Miao (CHN) 62 60
Andrea Petkovic (GER) d. Lucie Safarova (CZE) 62 63
Elena Vesnina (RUS) d. Agnes Szavay (HUN) 76(4) 16 63
Patty Schnyder (SUI) d. Yaroslava Shvedova (KAZ) 61 64
Timea Bacsinszky (SUI) d. Julia Goerges (GER) 36 64 76(4)
Olga Govortsova (BLR) d. María José Martínez Sánchez (ESP) 63 62
Kimiko Date Krumm (JPN) d. Anabel Medina Garrigues (ESP) 60 64

Doubles – First Round
Jans/Rosolska (POL/POL) d. Dzehalevich/Poutchek (BLR/BLR) 75 62

Singles Qualifying – Final Round
(1) Ekaterina Makarova (RUS) d. (11) Vania King (USA) 61 16 63
Lu Jing-Jing (CHN) d. (2) Carla Suárez Navarro (ESP) 63 63
(3) Anastasija Sevastova (LAT) d. (12) Tathiana Garbin (ITA) 63 76(3)
(4) Alla Kudryavtseva (RUS) d. Sophie Ferguson (AUS) 64 62
(5) Roberta Vinci (ITA) d. (9) Akgul Amanmuradova (UZB) 63 63
(6) Vera Dushevina (RUS) d. Greta Arn (HUN) 64 62
(14) Kateryna Bondarenko (UKR) d. (7) Anna Chakvetadze (RUS) 60 76(6)
(16) Bojana Jovanovski (SRB) d. (8) Arantxa Parra Santonja (ESP) 62 62

Order of Play – Sunday, October 3, 2010
Lotus Court (from 12.30hrs)
1. Zhang Shuai vs. Maria Kirilenko
2. Maria Sharapova vs. Tsvetana Pironkova
3. Roberta Vinci vs. Svetlana Kuznetsova
4. Alla Kudryavtseva vs. Li Na (NB 19.30hrs)
5. Kaia Kanepi vs. Anastasia Pavlyuchenkova

Moon Court (from 12.00hrs)
1. Yanina Wickmayer vs. Dominika Cibulkova
2. Nadia Petrova vs. Han Xinyun
3. Anastasija Sevastova vs. Samantha Stosur
4. Azarenka/Safina vs. Sun/Zhang (after suitable rest)
5. Daniela Hantuchova vs. Polona Hercog (NB 19.30hrs)

Court 1 (from 12.00hrs)
1. Alisa Kleybanova vs. Lu Jing-Jing
2. Aravane Rezai vs. Gisela Dulko
3. Flavia Pennetta vs. Petra Kvitova

Court 3 (from 12.00hrs)
1. ATP: Mathieu vs. Gabashvili
2. Bojana Jovanovski vs. Kateryna Bondarenko
3. Scheepers/Schnyder vs. Llagostera Vives/Martínez Sánchez
4. Bondarenko/Bondarenko vs. Chuang/Govortsova (after suitable rest)

Court 4 (from 12.00hrs)
1. ATP: Marchenko vs. Russell
2. ATP: Kubot vs. Schuettler (NB 14.00hrs)
3. ATP: Berrer vs. Zemlja
4. Lefèvre/Zakopalova vs. Grandin/Hsieh

China Open Preview Information

CHINA OPEN
Beijing-CHN
October 2-10, 2010
$4,500,000/Premier
Hard/Outdoors

Order of Play – Saturday, October 2, 2010
Lotus Court (from 12.30hrs)
1. Patty Schnyder vs. Yaroslava Shvedova
2. Jelena Jankovic vs. Klara Zakopalova
3. Lucie Safarova vs. Andrea Petkovic
4. Alona Bondarenko vs. Zhou Yi-Miao (NB 19.30hrs)
5. Agnes Szavay vs. Elena Vesnina

Moon Court (from 12.00hrs)
1. Anna Chakvetadze vs. Kateryna Bondarenko (Singles Q Final)
2. Carla Suárez Navarro vs. Lu Jing-Jing (Singles Q Final)
3. María José Martínez Sánchez vs. Olga Govortsova
4. Kimiko Date Krumm vs. Anabel Medina Garrigues (NB 19.30hrs)
5. Timea Bacsinszky vs. Julia Goerges

Court 3 (from 12.00hrs)
1. Arantxa Parra Santonja vs. Bojana Jovanovski (Singles Q Final)
2. Alla Kudryavtseva vs. Sophie Ferguson (Singles Q Final)
3. Vera Dushevina vs. Greta Arn (Singles Q Final)
4. Dzehalevich/Poutchek vs. Jans/Rosolska

Court 4 (from 12.00hrs)
1. ATP: Marchenko vs. Ma
2. ATP: Heliovaara vs. Schuettler (NB 13.30hrs)
3. Anastasija Sevastova vs. Tathiana Garbin (Singles Q Final)
4. ATP: Berrer vs. Wu

Court 7 (from 12.00hrs)
1. Roberta Vinci vs. Akgul Amanmuradova (Singles Q Final)
2. ATP: Chang vs. Gabashvili
3. Ekaterina Makarova vs. Vania King (Singles Q Final)
4. ATP: Zemlja vs. Przysiezny

Court 8 (from 12.00hrs)
1. ATP: Zhang vs. Russell
2. ATP: Anderson vs. Mathieu (NB 13.30hrs)
3. ATP: Kubot vs. Levy

Tashkent (Sat): Alla On Top In Tashkent

TASHKENT OPEN
Tashkent-UZB
September 20-26, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Results – Saturday, September 25, 2010
Singles – Final
(7) Alla Kudryavtseva (RUS) d. (4) Elena Vesnina (RUS) 64 64

Doubles – Final
Panova/Poutchek (RUS/BLR) d. Dulgheru/Rybarikova (ROU/SVK) 63 64

Final Facts
– Kudryavtseva wins her first career Sony Ericsson WTA Tour title; last week she reached her first career final in Guangzhou (l. to Groth); before last week she had never been beyond the quarterfinals of a Tour event.
– Vesnina fell to 0-4 in career finals (2009 Auckland, 2009 New Haven, 2010 Istanbul, 2010 Tashkent).
– Panova and Poutchek win their first Tour doubles title together; Poutchek wins her seventh Tour doubles title, Panova wins her first Tour title of any kind.

Final Quotes
Alla Kudryavtseva, 2010 Tashkent Open singles champion:
“I was nervous today. I didn’t expect to win. It was a high pressure situation. My serve helped me more than anything else. I got it in big and it helped a lot. The score line made it look like an easy final, but it wasn’t.”

“I will be back to defend my title. I’d prefer to go to a place where I feel at home, and here there are so many people who speak Russian. Moreover, one must go back to tournaments they win, as it brings back the happy memories from the year before. So even if I’m ranked higher next year, I will return to defend my title.”

Elena Vesnina, 2010 Tashkent Open singles runner-up:
“I didn’t play as well as I did the whole week but I congratulate Alla on winning her first title. Alla played amazing tennis today.”

Tashkent (Fri): All-Russian Final In Uzbekistan

TASHKENT OPEN
Tashkent-UZB
September 20-26, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Results – Friday, September 24, 2010
Singles – Semifinals
(4) Elena Vesnina (RUS) d. (5) Monica Niculescu (ROU) 63 36 64
(7) Alla Kudryavtseva (RUS) d. Evgeniya Rodina (RUS) 61 36 63

Doubles – Semifinals
Dulgheru/Rybarikova (ROU/SVK) d. (1) Craybas/Niculescu (USA/ROU) 46 76(6) 106 (Match TB)
Panova/Poutchek (RUS/BLR) d. (4) Kondratieva/Lefèvre (RUS/FRA) 63 36 103 (Match TB)

Order of Play – Saturday, September 25, 2010
Centre Court (from 11.30hrs)
1. Doubles Final: Dulgheru/Rybarikova vs. Panova/Poutchek
2. Singles Final: Elena Vesnina vs. Alla Kudryavtseva (NB 13.50hrs)

Tashkent (Thurs): Niculescu Wins Romanian Derby Over Dulgheru

TASHKENT OPEN
Tashkent-UZB
September 20-26, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Results – Thursday, September 23, 2010
Singles – Quarterfinals
(5) Monica Niculescu (ROU) d. (1) Alexandra Dulgheru (ROU) 76(5) 26 63
(7) Alla Kudryavtseva (RUS) d. (2) Akgul Amanmuradova (UZB) 76(5) 63
(4) Elena Vesnina (RUS) d. Darya Kustova (BLR) 60 61
Evgeniya Rodina (RUS) d. Stefanie Voegele (SUI) 64 46 60

Doubles – Quarterfinals
(1) Craybas/Niculescu (USA/ROU) d. Rodina/Voegele (RUS/SUI) 63 64
Panova/Poutchek (RUS/BLR) d. (2) Rodionova/Savchuk (RUS/UKR) 76(2) 64
(4) Kondratieva/Lefèvre (RUS/FRA) d. Bovina/Georgatou (RUS/GRE) 46 62 119 (Match TB)
Dulgheru/Rybarikova (ROU/SVK) d. Camerin/Mirza (ITA/IND) 75 61

Order of Play – Friday, September 24, 2010
Centre Court (from 11.00hrs)
1. Monica Niculescu vs. Elena Vesnina
2. Evgeniya Rodina vs. Alla Kudryavtseva
3. Kondratieva/Lefèvre vs. Panova/Poutchek (NB 13.00hrs)

Court 1 (NB 13.00hrs)

1. Craybas/Niculescu vs. Dulgheru/Rybarikova (after suitable rest)

Tashkent (Wed): Top Seed Dulgheru Into QFs

TASHKENT OPEN
Tashkent-UZB
September 20-26, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Results – Wednesday, September 22, 2010
Singles – Second Round
(1) Alexandra Dulgheru (ROU) d. Ekaterina Bychkova (RUS) 46 61 75
(2) Akgul Amanmuradova (UZB) d. Jill Craybas (USA) 75 67(6) 62
Evgeniya Rodina (RUS) d. (3) Anna Chakvetadze (RUS) 76(4) 32 ret. (viral illness)
(4) Elena Vesnina (RUS) d. Olga Savchuk (UKR) 62 62
(5) Monica Niculescu (ROU) d. Ekaterina Ivanova (RUS) 06 60 61
Darya Kustova (BLR) d. (6) Magdalena Rybarikova (SVK) 62 46 63
(7) Alla Kudryavtseva (RUS) d. Alexandra Panova (RUS) 64 62
Stefanie Voegele (SUI) d. (8) Maria Elena Camerin (ITA) 64 61

Doubles – First Round
(1) Craybas/Niculescu (USA/ROU) d. (WC) Abduraimova/Sharipova (UZB/UZB) 64 61
Camerin/Mirza (ITA/IND) d. Kichenok/Kichenok (UKR/UKR) 62 63
Panova/Poutchek (RUS/BLR) d. Khabibulina/Palkina (UZB/KGZ) 61 61
Bovina/Georgatou (RUS/GRE) d. Fedak/Vasylyeva (UKR/UKR) 61 57 106 (Match TB)

Order of Play – Thursday, September 23, 2010
Centre Court (from 11.00hrs)
1. Stefanie Voegele vs. Evgeniya Rodina
2. Elena Vesnina vs. Darya Kustova
3. Alla Kudryavtseva vs. Akgul Amanmuradova (NB 13.00hrs)
4. Dulgheru/Rybarikova vs. Camerin/Mirza

Court 1 (from 12.00hrs)
1. Alexandra Dulgheru vs. Monica Niculescu
2. Craybas/Niculescu vs. Rodina/Voegele (NB 14.30hrs; after suitable rest)

Court 2 (from 11.00hrs)
1. Bovina/Georgatou vs. Kondratieva/Lefèvre
2. Panova/Poutchek vs. Rodionova/Savchuk

Tashkent (Tues): Dulgheru Leads Procession of Seeds

TASHKENT OPEN
Tashkent-UZB
September 20-26, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Results – Tuesday, September 21, 2010
Singles – First Round
(1) Alexandra Dulgheru (ROU) d. Kurumi Nara (JPN) 62 75
(2) Akgul Amanmuradova (UZB) d. (Q) Eirini Georgatou (GRE) 64 63
(3) Anna Chakvetadze (RUS) d. Zuzana Kucova (SVK) 63 75
(5) Monica Niculescu (ROU) d. (Q) Zarina Diyas (KAZ) 63 67(2) 62
(6) Magdalena Rybarikova (SVK) d. (WC) Sabina Sharipova (UZB) 63 63
(7) Alla Kudryavtseva (RUS) d. (Q) Yuliana Fedak (UKR) 64 61
(8) Maria Elena Camerin (ITA) d. Elena Bovina (RUS) 60 36 64
Jill Craybas (USA) d. (LL) Ksenia Palkina (KGZ) 62 63
Ekaterina Bychkova (RUS) d. Sania Mirza (IND) 61 46 75
Alexandra Panova (RUS) d. Nina Bratchikova (RUS) 64 64
Olga Savchuk (UKR) d. (Q) Nadejda Guskova (RUS) 62 62
Darya Kustova (BLR) d. (WC) Nigina Abduraimova (UZB) 57 63 63

Doubles – First Round
(2) Rodionova/Savchuk (RUS/UKR) d. (WC) Abduraimova/Azimova (UZB/UZB) 60 60
(4) Kondratieva/Lefèvre (RUS/FRA) d. Dzehalevich/Tsurenko (BLR/UKR) 63 75
Rodina/Voegele (RUS/SUI) d. Bratchikova/Ivanova (RUS/RUS) 57 64 107 (Match TB)

Order of Play – Wednesday, September 22, 2010
Centre Court (from 11.00hrs)
1. Evgeniya Rodina vs. Anna Chakvetadze
2. Jill Craybas vs. Akgul Amanmuradova
3. Alexandra Dulgheru vs. Ekaterina Bychkova (NB 13.00hrs)
4. Craybas/Niculescu vs. Abduraimova/Sharipova

Court 1 (from 11.00hrs)
1. Alla Kudryavtseva vs. Alexandra Panova
2. Darya Kustova vs. Magdalena Rybarikova
3. Elena Vesnina vs. Olga Savchuk (NB 14.00hrs)

Court 2 (from 11.00hrs)
1. Maria Elena Camerin vs. Stefanie Voegele
2. Bovina/Georgatou vs. Fedak/Vasylyeva
3. Kichenok/Kichenok vs. Camerin/Mirza (NB 14.00hrs)

Court 3 (from 11.00hrs)
1. Ekaterina Ivanova vs. Monica Niculescu
2.  Khabibulina/Palkina vs. Panova/Poutchek (NB 14.00hrs; after suitable rest)

Tashkent (Mon): Winning Start For Vesnina

TASHKENT OPEN
Tashkent-UZB
September 20-26, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Results – Monday, September 20, 2010
Singles – First Round
(4) Elena Vesnina (RUS) d. Lesya Tsurenko (UKR) 63 62
Stefanie Voegele (SUI) d. (WC) Alina Abdurakhimova (UZB) 63 61
Ekaterina Ivanova (RUS) d. Katie O’Brien (GBR) 75 61
Evgeniya Rodina (RUS) d. Arina Rodionova (RUS) 76(3) 63

Doubles – First Round
Dulgheru/Rybarikova (ROU/SVK) d. (3) Amanmuradova/Kustova (UZB/BLR) 75 76(13)

Singles Qualifying – Final Round
(2) Yuliana Fedak (UKR) d. (6) Ksenia Palkina (KGZ) 63 26 60
(3) Eirini Georgatou (GRE) d. (7) Elena Kulikova (RUS) 64 76(5)
(5) Zarina Diyas (KAZ) d. Scarlett Werner (GER) 63 62
Nadejda Guskova (RUS) d. (8) Tatiana Poutchek (BLR) 63 46 64

Order of Play – Tuesday, September 21, 2010
Centre Court (from 10.00hrs)
1. Alexandra Dulgheru vs. Kurumi Nara
2. Sabina Sharipova vs. Magdalena Rybarikova (NB 11.30hrs)
3. Nigina Abduraimova vs. Darya Kustova
4. Eirini Georgatou vs. Akgul Amanmuradova (NB 15.00hrs)

Court 1 (from 10.00hrs)
1. Zarina Diyas vs. Monica Niculescu
2. Zuzana Kucova vs. Anna Chakvetadze
3. Ekaterina Bychkova vs. Sania Mirza (NB 13.00hrs)
4. Dzehalevich/Tsurenko vs. Kondratieva/Lefèvre

Court 2 (from 10.00hrs)
1. Jill Craybas vs. Ksenia Palkina
2. Maria Elena Camerin vs. Elena Bovina
3. Alla Kudryavtseva vs. Yuliana Fedak (NB 13.00hrs)
4. Bratchikova/Ivanova vs. Rodina/Voegele

Court 3 (from 10.00hrs)
1. Olga Savchuk vs. Nadejda Guskova
2. Alexandra Panova vs. Nina Bratchikova
3. Abdurakhimova/Azimova vs. Rodionova/Savchuk (NB 13.00hrs)