WTA – Seoul (Thurs): Wozniacki & Lepchenko Among Quarterfinalists

KDB KOREA OPEN
Seoul, South Korea
September 17-23, 2012
$500,000/International
Hard/Outdoors

Results – Thursday, September 20, 2012
Singles – Second Round
(1) Caroline Wozniacki (DEN) d. (Q) Caroline Garcia (FRA) 62 63
María José Martínez Sánchez (ESP) d. (4) Nadia Petrova (RUS) w/o (low back injury)
(6) Varvara Lepchenko (USA) d. Anabel Medina Garrigues (ESP) 64 61
(7) Klara Zakopalova (CZE) d. Magdalena Rybarikova (SVK) 61 76(6)
(8) Ekaterina Makarova (RUS) d. (Q) Jamie Hampton (USA) 63 75
Tamira Paszek (AUT) d. (WC) Lee So-Ra (KOR) 62 60

Doubles – Quarterfinals
(1) Kops-Jones/Spears (USA/USA) d. Jurak/Marosi (CRO/HUN) 62 57 108
(3) Grandin/Uhlirova (RSA/CZE) d. Cadantu/Lepchenko (ROU/USA) 76(5) 63
Paszek/Zakopalova (AUT/CZE) d. (4) Dushevina/Rosolska (RUS/POL) 63 36 105 (Match TB)
Amanmuradova/King (UZB/USA) d. Daniilidou/Moulton-Levy (GRE/USA) 64 46 104 (Match TB)

Order Of Play – Friday, September 21, 2012
Centre Court (from 13.15hrs)
1. Caroline Wozniacki vs. Klara Zakopalova
2. María José Martínez Sánchez vs. Ekaterina Makarova
3. Varvara Lepchenko vs. Tamira Paszek
4. Kiki Bertens vs. Kaia Kanepi
5. Kops-Jones/Spears vs. Grandin/Uhlirova (NB 19.00hrs)

On-Site WTA Communications Staff
Sam Pearson (spearson@wtatennis.com)

For Results
www.wtatennis.com/page/Scores/

For Draws
www.wtatennis.com/page/Draws/

For Match Notes / Head-to-Heads / Player List
www.wtatennis.com/page/PressCentre/

For Mobile Site / Chinese Site / Spanish Site
http://m.wtatennis.com/
www.wta.cn
www.es.wtatennis.com

Tournament Website
www.kdbkoreaopen.com

WTA
www.wtatennis.com
Florida office: +1.727.895.5000
London office: +44.20.7386.4100
Beijing office: +86.10.5910.2700

Seoul (Tues): Wozniacki & Kanepi Cruise Into Second Round

KDB KOREA OPEN
Seoul, South Korea
September 17-23, 2012
$500,000/International
Hard/Outdoors

Results – Tuesday, September 18, 2012
Singles – First Round
(1) Caroline Wozniacki (DEN) d. Arantxa Rus (NED) 61 62
(3) Kaia Kanepi (EST) d. (WC) Han Sung-Hee (KOR) 61 60
Sílvia Soler-Espinosa (ESP) d. (5) Julia Goerges (GER) 16 76(5) 62
(6) Varvara Lepchenko (USA) d. Camila Giorgi (ITA) 62 76(1)
(7) Klara Zakopalova (CZE) d. Garbiñe Muguruza (ESP) 64 46 76(1)
(8) Ekaterina Makarova (RUS) d. Polona Hercog (SLO) 64 61
Anabel Medina Garrigues (ESP) d. (Q) Sesil Karatantcheva (KAZ) 64 64
Magdalena Rybarikova (SVK) d. Kimiko Date-Krumm (JPN) 64 63
Kiki Bertens (NED) d. Vania King (USA) 63 61
Galina Voskoboeva (KAZ) d. (WC) Hong Hyun Hui (KOR) 61 62
(Q) Jamie Hampton (USA) d. Romina Oprandi (SUI) 57 63 62
(Q) Caroline Garcia (FRA) d. Alexandra Cadantu (ROU) 62 63

Doubles – First Round
(1) Kops-Jones/Spears (USA/USA) d. Castaño/Hrdinova (COL/CZE) 60 75
Paszek/Zakopalova (AUT/CZE) d. (WC) Choi/Jun (KOR/KOR) 64 62
Daniilidou/Moulton-Levy (GRE/USA) d. Fujiwara/Lertcheewakarn (JPN/THA) 62 64

Order Of Play – Wednesday, September 19, 2012
Centre Court (from 12.00hrs)
1. Lee So-Ra vs. Maria Kirilenko
2. Nadia Petrova vs. Lourdes Domínguez Lino
3. Galina Voskoboeva vs. Kaia Kanepi
4. Han/Lee vs. Jurak/Marosi (NB 16.00hrs)

Court 2 (from 12.00hrs)
1. Tamira Paszek vs. Carla Suárez Navarro
2. Eleni Daniilidou vs. María José Martínez Sánchez
3. Sílvia Soler-Espinosa vs. Kiki Bertens

Court 13 (from 12.00hrs)
1. Cadantu/Lepchenko vs. Craybas/Garcia
2. Grandin/Uhlirova vs. Chuang/Date-Krumm
3. Amanmuradova/King vs. Medina Garrigues/Mirza
4. Lykina/Suárez Navarro vs. Dushevina/Rosolska (after suitable rest)

On-Site WTA Communications Staff
Sam Pearson (spearson@wtatennis.com)

For Results
www.wtatennis.com/page/Scores/

For Draws
www.wtatennis.com/page/Draws/

For Match Notes / Head-to-Heads / Player List
www.wtatennis.com/page/PressCentre/

For Mobile Site / Chinese Site / Spanish Site
http://m.wtatennis.com/
www.wta.cn
www.es.wtatennis.com

Tournament Website
www.kdbkoreaopen.com

WTA
www.wtatennis.com
Florida office: +1.727.895.5000
London office: +44.20.7386.4100
Beijing office: +86.10.5910.2700

Sony Ericsson WTA Tour – Beijing (Sat): Winning Start for Jankovic

CHINA OPEN
Beijing-CHN
October 2-10, 2010
$4,500,000/Premier
Hard/Outdoors

Results – Saturday, October 2, 2010
Singles – First Round
(3) Jelena Jankovic (SRB) d. Klara Zakopalova (CZE) 75 75
Alona Bondarenko (UKR) d. (WC) Zhou Yi-Miao (CHN) 62 60
Andrea Petkovic (GER) d. Lucie Safarova (CZE) 62 63
Elena Vesnina (RUS) d. Agnes Szavay (HUN) 76(4) 16 63
Patty Schnyder (SUI) d. Yaroslava Shvedova (KAZ) 61 64
Timea Bacsinszky (SUI) d. Julia Goerges (GER) 36 64 76(4)
Olga Govortsova (BLR) d. María José Martínez Sánchez (ESP) 63 62
Kimiko Date Krumm (JPN) d. Anabel Medina Garrigues (ESP) 60 64

Doubles – First Round
Jans/Rosolska (POL/POL) d. Dzehalevich/Poutchek (BLR/BLR) 75 62

Singles Qualifying – Final Round
(1) Ekaterina Makarova (RUS) d. (11) Vania King (USA) 61 16 63
Lu Jing-Jing (CHN) d. (2) Carla Suárez Navarro (ESP) 63 63
(3) Anastasija Sevastova (LAT) d. (12) Tathiana Garbin (ITA) 63 76(3)
(4) Alla Kudryavtseva (RUS) d. Sophie Ferguson (AUS) 64 62
(5) Roberta Vinci (ITA) d. (9) Akgul Amanmuradova (UZB) 63 63
(6) Vera Dushevina (RUS) d. Greta Arn (HUN) 64 62
(14) Kateryna Bondarenko (UKR) d. (7) Anna Chakvetadze (RUS) 60 76(6)
(16) Bojana Jovanovski (SRB) d. (8) Arantxa Parra Santonja (ESP) 62 62

Order of Play – Sunday, October 3, 2010
Lotus Court (from 12.30hrs)
1. Zhang Shuai vs. Maria Kirilenko
2. Maria Sharapova vs. Tsvetana Pironkova
3. Roberta Vinci vs. Svetlana Kuznetsova
4. Alla Kudryavtseva vs. Li Na (NB 19.30hrs)
5. Kaia Kanepi vs. Anastasia Pavlyuchenkova

Moon Court (from 12.00hrs)
1. Yanina Wickmayer vs. Dominika Cibulkova
2. Nadia Petrova vs. Han Xinyun
3. Anastasija Sevastova vs. Samantha Stosur
4. Azarenka/Safina vs. Sun/Zhang (after suitable rest)
5. Daniela Hantuchova vs. Polona Hercog (NB 19.30hrs)

Court 1 (from 12.00hrs)
1. Alisa Kleybanova vs. Lu Jing-Jing
2. Aravane Rezai vs. Gisela Dulko
3. Flavia Pennetta vs. Petra Kvitova

Court 3 (from 12.00hrs)
1. ATP: Mathieu vs. Gabashvili
2. Bojana Jovanovski vs. Kateryna Bondarenko
3. Scheepers/Schnyder vs. Llagostera Vives/Martínez Sánchez
4. Bondarenko/Bondarenko vs. Chuang/Govortsova (after suitable rest)

Court 4 (from 12.00hrs)
1. ATP: Marchenko vs. Russell
2. ATP: Kubot vs. Schuettler (NB 14.00hrs)
3. ATP: Berrer vs. Zemlja
4. Lefèvre/Zakopalova vs. Grandin/Hsieh

China Open Preview Information

CHINA OPEN
Beijing-CHN
October 2-10, 2010
$4,500,000/Premier
Hard/Outdoors

Order of Play – Saturday, October 2, 2010
Lotus Court (from 12.30hrs)
1. Patty Schnyder vs. Yaroslava Shvedova
2. Jelena Jankovic vs. Klara Zakopalova
3. Lucie Safarova vs. Andrea Petkovic
4. Alona Bondarenko vs. Zhou Yi-Miao (NB 19.30hrs)
5. Agnes Szavay vs. Elena Vesnina

Moon Court (from 12.00hrs)
1. Anna Chakvetadze vs. Kateryna Bondarenko (Singles Q Final)
2. Carla Suárez Navarro vs. Lu Jing-Jing (Singles Q Final)
3. María José Martínez Sánchez vs. Olga Govortsova
4. Kimiko Date Krumm vs. Anabel Medina Garrigues (NB 19.30hrs)
5. Timea Bacsinszky vs. Julia Goerges

Court 3 (from 12.00hrs)
1. Arantxa Parra Santonja vs. Bojana Jovanovski (Singles Q Final)
2. Alla Kudryavtseva vs. Sophie Ferguson (Singles Q Final)
3. Vera Dushevina vs. Greta Arn (Singles Q Final)
4. Dzehalevich/Poutchek vs. Jans/Rosolska

Court 4 (from 12.00hrs)
1. ATP: Marchenko vs. Ma
2. ATP: Heliovaara vs. Schuettler (NB 13.30hrs)
3. Anastasija Sevastova vs. Tathiana Garbin (Singles Q Final)
4. ATP: Berrer vs. Wu

Court 7 (from 12.00hrs)
1. Roberta Vinci vs. Akgul Amanmuradova (Singles Q Final)
2. ATP: Chang vs. Gabashvili
3. Ekaterina Makarova vs. Vania King (Singles Q Final)
4. ATP: Zemlja vs. Przysiezny

Court 8 (from 12.00hrs)
1. ATP: Zhang vs. Russell
2. ATP: Anderson vs. Mathieu (NB 13.30hrs)
3. ATP: Kubot vs. Levy

Tokyo (Sun): Pennetta Outclasses McHale

TORAY PAN PACIFIC OPEN
Tokyo-JPN
September 26-October 2, 2010
$2,000,000/Premier
Hard/Outdoors

Results – Sunday, September 26, 2010
Singles – First Round
(16) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) d. Dominika Cibulkova (SVK) 75 75
Flavia Pennetta (ITA) d. (Q) Christina McHale (USA) 63 61
Maria Kirilenko (RUS) d. (LL) María José Martínez Sánchez (ESP) 63 67(5) 61
Kaia Kanepi (EST) d. Melanie Oudin (USA) 64 64
Daniela Hantuchova (SVK) d. Angelique Kerber (GER) 63 63
Lucie Safarova (CZE) d. (Q) Chang Kai-Chen (TPE) 26 61 63
Alona Bondarenko (UKR) d. Petra Kvitova (CZE) 76(8) 62
Andrea Petkovic (GER) d. Gisela Dulko (ARG) 63 61
Olga Govortsova (BLR) d. (Q) Iveta Benesova (CZE) 64 75
Kateryna Bondarenko (UKR) d. Anabel Medina Garrigues (ESP) 62 60
Tsvetana Pironkova (BUL) d. (WC) Ayumi Morita (JPN) 63 75
(Q) Greta Arn (HUN) d. (Q) Laura Robson (GBR) 64 63

Doubles – First Round
(WC) Azarenka/Safina (BLR/RUS) d. Bacsinszky/Vinci (SUI/ITA) 57 63 119 (Match TB)

Order of Play – Monday, September 27, 2010
Centre Court (from 11.00hrs)
1. Yaroslava Shvedova vs. Kurumi Nara
2. Kimiko Date Krumm vs. Maria Sharapova
3. Olga Govortsova vs. Agnieszka Radwanska
4. Alona Bondarenko vs. Jelena Jankovic (NB 17.00hrs)
5. Alisa Kleybanova vs. Ana Ivanovic

Court 1 (from 10.30hrs)
1. Marion Bartoli vs. Yanina Wickmayer
2. Lucie Safarova vs. Victoria Azarenka
3. Svetlana Kuznetsova vs. Agnes Szavay
4. Julia Goerges vs. Dinara Safina

Court 2 (from 10.30hrs)
1. Shahar Peer vs. Timea Bacsinszky
2. Nadia Petrova vs. Roberta Vinci
3. Coco Vandeweghe vs. Klara Zakopalova
4. Polona Hercog vs. Aravane Rezai

Court 3 (from 10.30hrs)
1. Barbora Zahlavova Strycova vs. Sara Errani
2. Llagostera Vives/Martínez Sánchez vs. Raymond/Stubbs
3. Errani/Medina Garrigues vs. Peer/Peng
4. Alexandra Dulgheru vs. Ekaterina Makarova

Court 4 (NB 15.00 hrs)
1. Garbin/Schiavone vs. King/Shvedova (after suitable rest)
2. Kirilenko/Petrova vs. Peschke/Srebotnik (after suitable rest)

Tokyo Pan Pacific Open Preview

TORAY PAN PACIFIC OPEN
Tokyo-JPN
September 26-October 2, 2010
$2,000,000/Premier
Hard/Outdoors

Order of Play – Sunday, September 26, 2010
Centre Court (from 11.00hrs)
1. Dominika Cibulkova vs. Anastasia Pavlyuchenkova
2. Angelique Kerber vs. Daniela Hantuchova
3. Maria Kirilenko vs. Li Na
4. Ayumi Morita vs. Tsvetana Pironkova
5. Christina McHale vs. Flavia Pennetta

Court 1 (from 11.00hrs)
1. Gisela Dulko vs. Andrea Petkovic
2. Melanie Oudin vs. Kaia Kanepi
3. Kateryna Bondarenko vs. Anabel Medina Garrigues
4. Llagostera Vives/Martínez Sánchez vs. Raymond/Stubbs

Court 2 (from 11.00hrs)
1. Olga Govortsova vs. Iveta Benesova
2. Petra Kvitova vs. Alona Bondarenko
3. Bacsinszky/Vinci vs. Azarenka/Safina

Court 3 (NB 14.00hrs)
1. Chang Kai-Chen vs. Lucie Safarova
2. Greta Arn vs. Laura Robson

Seoul (Wed): Defending Champ Date Krumm Wins Opener

HANSOL KOREA OPEN
Seoul-KOR
September 20-26, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Results – Wednesday, September 22, 2010
Singles – First Round
(1) Nadia Petrova (RUS) d. Jarmila Groth (AUS) 63 62
(2) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) d. Anastasia Rodionova (AUS) 76(6) 61
(3) Maria Kirilenko (RUS) d. Urszula Radwanska (POL) 63 61
(4) María José Martínez Sánchez (ESP) d. (Q) Hsieh Su-Wei (TPE) 76(3) 64
(6) Yaroslava Shvedova (KAZ) d. Anabel Medina Garrigues (ESP) 64 75
Vera Dushevina (RUS) d. (7/WC) Ana Ivanovic (SRB) 26 64 62
(8) Agnes Szavay (HUN) d. Polona Hercog (SLO) 61 62
Klara Zakopalova (CZE) d. Julia Goerges (GER) 75 26 75
Kimiko Date Krumm (JPN) d. (Q) Junri Namigata (JPN) 62 75
Vania King (USA) d. Alberta Brianti (ITA) 64 75
Kirsten Flipkens (BEL) d. (Q) Bojana Jovanovski (SRB) 26 63 64
(WC) Dinara Safina (RUS) d. (Q) Simona Halep (ROU) 64 64

Doubles – First Round
(1) King/Shvedova (USA/KAZ) d. Lu/Xu (CHN/CHN) 64 75
Goerges/Hercog (GER/SLO) d. (3) Kleybanova/Yan (RUS/CHN) 64 62
(4) Grandin/Uhlirova (RSA/CZE) d. Pelletier/Rosolska (CAN/POL) 63 63

Order of Play – Thursday, September 23, 2010
Centre Court (from 12.00hrs)
1. Maria Kirilenko vs. Dinara Safina
2. Kimiko Date Krumm vs. Anastasia Pavlyuchenkova (NB 13.30hrs)
3. Nadia Petrova vs. Vania King
4. Sun/Zhang vs. Kim/Lee
5. Grandin/Uhlirova vs. Chang/Lee

Court 2 (from 12.00hrs)
1. Ekaterina Makarova vs. María José Martínez Sánchez
2. Klara Zakopalova vs. Vera Dushevina (NB 13.00hrs)
3. Alisa Kleybanova vs. Ksenia Pervak
4. Brianti/Gallovits vs. Groth/Zakopalova

Court 13 (from 12.00hrs)
1. Agnes Szavay vs. Elena Baltacha
2. Kirsten Flipkens vs. Yaroslava Shvedova (NB 13.00hrs)
3. Jans/Peers vs. Llagostera Vives/Martínez Sánchez

Court TBA (NB 15.00hrs)
1. King/Shvedova vs. Date Krumm/Morita

Seoul (Tues): Rain Scuppers Play

HANSOL KOREA OPEN
Seoul-KOR
September 20-26, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Results – Tuesday, September 21, 2010

(all matches cancelled due to rain)

Order of Play – Wednesday, September 22, 2010
Centre Court (from 12.00hrs)
1. Kimiko Date Krumm vs. Junri Namigata
2. Maria Kirilenko vs. Urszula Radwanska
3. Dinara Safina vs. Simona Halep
4. Vera Dushevina vs. Ana Ivanovic
5. Nadia Petrova vs. Jarmila Groth (NB 18.00hrs)

Court 2 (from 11.00hrs)
1. Hsieh Su-Wei vs. María José Martínez Sánchez
2. Anastasia Rodionova vs. Anastasia Pavlyuchenkova
3. Alberta Brianti vs. Vania King
4. Kirsten Flipkens vs. Bojana Jovanovski
5. King/Shvedova vs. Lu/Xu

Court 13 (from 11.00hrs)
1. Agnes Szavay vs. Polona Hercog
2. Anabel Medina Garrigues vs. Yaroslava Shvedova
3. Julia Goerges vs. Klara Zakopalova
4. Grandin/Uhlirova vs. Pelletier/Rosolska
5. Goerges/Hercog vs. Kleybanova/Yan

Kleybanova Cruises in Korea

HANSOL KOREA OPEN
Seoul-KOR
September 20-26, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Results – Monday, September 20, 2010
Singles – First Round
(5) Alisa Kleybanova (RUS) d. Chang Kai-Chen (TPE) 62 63
Elena Baltacha (GBR) d. (WC) Kim So-Jung (KOR) 63 64
Ekaterina Makarova (RUS) d. Iveta Benesova (CZE) 62 36 75
Ksenia Pervak (RUS) d. Chan Yung-Jan (TPE) 64 75

Doubles – First Round
Date Krumm/Morita (JPN/JPN) d. Ferguson/Fujiwara (AUS/JPN) 76(4) 64
Chang/Lee (KOR/KOR) d. (WC) Han/Hong (KOR/KOR) 64 61

Singles Qualifying – Final Round
(2) Bojana Jovanovski (SRB) d. Zhang Ling (HKG) 62 61
(4) Simona Halep (ROU) d. (7) Sophie Ferguson (AUS) 63 62
Hsieh Su-Wei (TPE) d. (5) Pauline Parmentier (FRA) 63 64
(9) Junri Namigata (JPN) d. Marie-Ève Pelletier (CAN) 63 76(4)

Order of Play – Tuesday, September 21, 2010
Centre Court (from 12.00hrs)
1. Kimiko Date Krumm vs. Junri Namigata
2. Maria Kirilenko vs. Urszula Radwanska
3. Dinara Safina vs. Simona Halep
4. Vera Dushevina vs. Ana Ivanovic
5. Nadia Petrova vs. Jarmila Groth (NB 18.00hrs)

Court 2 (from 12.00hrs)
1. Anastasia Rodionova vs. Anastasia Pavlyuchenkova
2. Anabel Medina Garrigues vs. Yaroslava Shvedova
3. Alberta Brianti vs. Vania King
4. Julia Goerges vs. Klara Zakopalova
5. King/Shvedova vs. Lu/Xu

Court 13 (from 12.00hrs)
1. Agnes Szavay vs. Polona Hercog
2. Hsieh Su-Wei vs. María José Martínez Sánchez
3. Kirsten Flipkens vs. Bojana Jovanovski

Tuesday’s Women’s Results

New York, NY-USA

August 30-September 12, 2010

$22,668,000/Grand Slam

Hard/Outdoors

Tuesday, August 31, 2010

Singles – First Round

(1) Caroline Wozniacki (DEN) d. (WC) Chelsey Gullickson (USA) 61 61

(4) Jelena Jankovic (SRB) d. Simona Halep (ROU) 64 46 75

(7) Vera Zvonareva (RUS) d. (Q) Zuzana Kucova (SVK) 62 61

Kateryna Bondarenko (UKR) d. (8) Li Na (CHN) 26 64 62

(9) Agnieszka Radwanska (POL) d. Arantxa Parra Santonja (ESP) 64 63

(11) Svetlana Kuznetsova (RUS) d. Kimiko Date Krumm (JPN) 62 46 61

(14) Maria Sharapova (RUS) d. Jarmila Groth (AUS) 46 63 61

(15) Yanina Wickmayer (BEL) d. Alla Kudryavtseva (RUS) 61 62

Andrea Petkovic (GER) d. (17) Nadia Petrova (RUS) 62 46 76(4)

(18) Aravane Rezai (FRA) d. Magdalena Rybarikova (SVK) 76(5) 76(7)

(22) María José Martínez Sánchez (ESP) d. (WC) Jamie Hampton (USA) 64 36 60

(23) Maria Kirilenko (RUS) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 75 64

(25) Alexandra Dulgheru (ROU) d. Julie Coin (FRA) 63 61

(Q) Tamira Paszek (AUT) d. (26) Lucie Safarova (CZE) 26 75 62

(Q) Lourdes Domínguez Lino (ESP) d. (30) Yaroslava Shvedova (KAZ) 64 36 62

(31) Kaia Kanepi (EST) d. Alizé Cornet (FRA) 36 61 60

Julia Goerges (GER) d. Romina Oprandi (ITA) 63 64

Dominika Cibulkova (SVK) d. Stefanie Voegele (SUI) 62 46 75

Patty Schnyder (SUI) d. Kirsten Flipkens (BEL) 61 63

Sofia Arvidsson (SWE) d. Sorana Cirstea (ROU) 61 62

Anastasija Sevastova (LAT) d. Regina Kulikova (RUS) 60 20 ret. (low back injury)

Peng Shuai (CHN) d. (WC) Shelby Rogers (USA) 67(5) 76(3) 63

Iveta Benesova (CZE) d. (Q) Nuria Llagostera Vives (ESP) 63 76(6)

Bethanie Mattek-Sands (USA) d. Anabel Medina Garrigues (ESP) 46 64 61

Chan Yung-Jan (TPE) d. Anne Keothavong (GBR) 26 61 61

Chang Kai-Chen (TPE) d. Carla Suárez Navarro (ESP) 62 64

Sabine Lisicki (GER) d. (WC) Coco Vandeweghe (USA) 61 60

Yvonne Meusburger (AUT) d. Jill Craybas (USA) 36 75 60

Urszula Radwanska (POL) d. Anna Chakvetadze (RUS) 63 63

(Q) Akgul Amanmuradova (UZB) d. Chanelle Scheepers (RSA) 63 64

(Q) Mirjana Lucic (CRO) d. Alicia Molik (AUS) 76(5) 61

(WC) Beatrice Capra (USA) d. Karolina Sprem (CRO) 61 63