Linz (Tues): Vinci & Daniilidou Post Upsets

GENERALI LADIES LINZ
Linz-AUT
October 11-17, 2010
$220,000/International
Hard/Indoors

Results – Tuesday, October 12, 2010
Singles – First Round
Roberta Vinci (ITA) d. (3) Alona Bondarenko (UKR) 62 62
(Q) Eleni Daniilidou (GRE) d. (4) Dominika Cibulkova (SVK) 62 64
(9) Sara Errani (ITA) d. (Q) Sesil Karatantcheva (KAZ) 62 62
Julia Goerges (GER) d. (Q) Polona Hercog (SLO) 64 46 64
Patty Schnyder (SUI) d. Gisela Dulko (ARG) 62 63
Carla Suárez Navarro (ESP) d. Arantxa Parra Santonja (ESP) 63 63
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Anastasija Sevastova (LAT) 67(5) 61 64
(Q) Renata Voracova (CZE) d. Alizé Cornet (FRA) 61 63
(WC) Sybille Bammer (AUT) d. Anna Chakvetadze (RUS) 75 60

Doubles – First Round
(4) Jans/Rosolska (POL/POL) d. Kondratieva/Uhlirova (RUS/CZE) 63 61
Cirstea/Klepac (ROU/SLO) d. Lefèvre/Zakopalova (FRA/CZE) 67(3) 64 1210 (Match TB)

Order of Play – Wednesday, October 13, 2010
Centre Court (from 14.00hrs)
1. Petra Kvitova vs. Anastasia Rodionova
2. Andrea Petkovic vs. Anne Keothavong
3. Sorana Cirstea vs. Ana Ivanovic
4. Roberta Vinci vs. Sofia Arvidsson
5. Kateryna Bondarenko vs. Daniela Hantuchova (NB 20.15hrs)

Court 1 (from 14.00hrs)
1. Renata Voracova vs. Sara Errani
2. Peschke/Srebotnik vs. Goerges/Hercog
3. Parra Santonja/Senoglu vs. Chakvetadze/Schnyder
4. Borwell/Kops-Jones vs. Voracova/Zahlavova Strycova
5. Keothavong/Poutchek vs. Chakhnashvili/Klaffner (NB 19.00hrs)

Sony Ericsson WTA Tour – Linz (Mon): Petkovic Turns Tables On Kerber

GENERALI LADIES LINZ
Linz-AUT
October 11-17, 2010
$220,000/International
Hard/Indoors

Results – Monday, October 11, 2010
Singles – First Round
(6) Andrea Petkovic (GER) d. Angelique Kerber (GER) 63 64
(8) Klara Zakopalova (CZE) d. Elena Vesnina (RUS) 75 75
Anne Keothavong (GBR) d. Jarmila Groth (AUS) 46 61 76(4)
Sofia Arvidsson (SWE) d. (WC) Yvonne Meusburger (AUT) 57 63 63

Doubles – First Round
(3) Errani/Vinci (ITA/ITA) d. Bondarenko/Bondarenko (UKR/UKR) 63 61

Singles Qualifying – Final Round
(1) Polona Hercog (SLO) d. (6) Anais Laurendon (FRA) 64 62
(2) Renata Voracova (CZE) d. Tatiana Poutchek (BLR) 64 62
(8) Eleni Daniilidou (GRE) d. (3) Sorana Cirstea (ROU) 64 64
(5) Sesil Karatantcheva (KAZ) d. Kristina Kucova (SVK) 61 62

Order of Play – Tuesday, October 12, 2010
Centre Court (from 11.00hrs)
1. Polona Hercog vs. Julia Goerges
2. Gisela Dulko vs. Patty Schnyder
3. Eleni Daniilidou vs. Dominika Cibulkova
4. Sybille Bammer vs. Anna Chakvetadze (NB 16.00hrs)
5. Alona Bondarenko vs. Roberta Vinci (NB 18.30hrs)

Court 1 (from 11.00hrs)
1. Alizé Cornet vs. Renata Voracova
2. Barbora Zahlavova Strycova vs. Anastasija Sevastova
3. Sesil Karatantcheva vs. Sara Errani
4. Arantxa Parra Santonja vs. Carla Suárez Navarro
5. Cirstea/Klepac vs. Lefèvre/Zakopalova
6. Kondratieva/Uhlirova vs. Jans/Rosolska

Sony Ericsson WTA Tour – Beijing (Sat): Winning Start for Jankovic

CHINA OPEN
Beijing-CHN
October 2-10, 2010
$4,500,000/Premier
Hard/Outdoors

Results – Saturday, October 2, 2010
Singles – First Round
(3) Jelena Jankovic (SRB) d. Klara Zakopalova (CZE) 75 75
Alona Bondarenko (UKR) d. (WC) Zhou Yi-Miao (CHN) 62 60
Andrea Petkovic (GER) d. Lucie Safarova (CZE) 62 63
Elena Vesnina (RUS) d. Agnes Szavay (HUN) 76(4) 16 63
Patty Schnyder (SUI) d. Yaroslava Shvedova (KAZ) 61 64
Timea Bacsinszky (SUI) d. Julia Goerges (GER) 36 64 76(4)
Olga Govortsova (BLR) d. María José Martínez Sánchez (ESP) 63 62
Kimiko Date Krumm (JPN) d. Anabel Medina Garrigues (ESP) 60 64

Doubles – First Round
Jans/Rosolska (POL/POL) d. Dzehalevich/Poutchek (BLR/BLR) 75 62

Singles Qualifying – Final Round
(1) Ekaterina Makarova (RUS) d. (11) Vania King (USA) 61 16 63
Lu Jing-Jing (CHN) d. (2) Carla Suárez Navarro (ESP) 63 63
(3) Anastasija Sevastova (LAT) d. (12) Tathiana Garbin (ITA) 63 76(3)
(4) Alla Kudryavtseva (RUS) d. Sophie Ferguson (AUS) 64 62
(5) Roberta Vinci (ITA) d. (9) Akgul Amanmuradova (UZB) 63 63
(6) Vera Dushevina (RUS) d. Greta Arn (HUN) 64 62
(14) Kateryna Bondarenko (UKR) d. (7) Anna Chakvetadze (RUS) 60 76(6)
(16) Bojana Jovanovski (SRB) d. (8) Arantxa Parra Santonja (ESP) 62 62

Order of Play – Sunday, October 3, 2010
Lotus Court (from 12.30hrs)
1. Zhang Shuai vs. Maria Kirilenko
2. Maria Sharapova vs. Tsvetana Pironkova
3. Roberta Vinci vs. Svetlana Kuznetsova
4. Alla Kudryavtseva vs. Li Na (NB 19.30hrs)
5. Kaia Kanepi vs. Anastasia Pavlyuchenkova

Moon Court (from 12.00hrs)
1. Yanina Wickmayer vs. Dominika Cibulkova
2. Nadia Petrova vs. Han Xinyun
3. Anastasija Sevastova vs. Samantha Stosur
4. Azarenka/Safina vs. Sun/Zhang (after suitable rest)
5. Daniela Hantuchova vs. Polona Hercog (NB 19.30hrs)

Court 1 (from 12.00hrs)
1. Alisa Kleybanova vs. Lu Jing-Jing
2. Aravane Rezai vs. Gisela Dulko
3. Flavia Pennetta vs. Petra Kvitova

Court 3 (from 12.00hrs)
1. ATP: Mathieu vs. Gabashvili
2. Bojana Jovanovski vs. Kateryna Bondarenko
3. Scheepers/Schnyder vs. Llagostera Vives/Martínez Sánchez
4. Bondarenko/Bondarenko vs. Chuang/Govortsova (after suitable rest)

Court 4 (from 12.00hrs)
1. ATP: Marchenko vs. Russell
2. ATP: Kubot vs. Schuettler (NB 14.00hrs)
3. ATP: Berrer vs. Zemlja
4. Lefèvre/Zakopalova vs. Grandin/Hsieh

China Open Preview Information

CHINA OPEN
Beijing-CHN
October 2-10, 2010
$4,500,000/Premier
Hard/Outdoors

Order of Play – Saturday, October 2, 2010
Lotus Court (from 12.30hrs)
1. Patty Schnyder vs. Yaroslava Shvedova
2. Jelena Jankovic vs. Klara Zakopalova
3. Lucie Safarova vs. Andrea Petkovic
4. Alona Bondarenko vs. Zhou Yi-Miao (NB 19.30hrs)
5. Agnes Szavay vs. Elena Vesnina

Moon Court (from 12.00hrs)
1. Anna Chakvetadze vs. Kateryna Bondarenko (Singles Q Final)
2. Carla Suárez Navarro vs. Lu Jing-Jing (Singles Q Final)
3. María José Martínez Sánchez vs. Olga Govortsova
4. Kimiko Date Krumm vs. Anabel Medina Garrigues (NB 19.30hrs)
5. Timea Bacsinszky vs. Julia Goerges

Court 3 (from 12.00hrs)
1. Arantxa Parra Santonja vs. Bojana Jovanovski (Singles Q Final)
2. Alla Kudryavtseva vs. Sophie Ferguson (Singles Q Final)
3. Vera Dushevina vs. Greta Arn (Singles Q Final)
4. Dzehalevich/Poutchek vs. Jans/Rosolska

Court 4 (from 12.00hrs)
1. ATP: Marchenko vs. Ma
2. ATP: Heliovaara vs. Schuettler (NB 13.30hrs)
3. Anastasija Sevastova vs. Tathiana Garbin (Singles Q Final)
4. ATP: Berrer vs. Wu

Court 7 (from 12.00hrs)
1. Roberta Vinci vs. Akgul Amanmuradova (Singles Q Final)
2. ATP: Chang vs. Gabashvili
3. Ekaterina Makarova vs. Vania King (Singles Q Final)
4. ATP: Zemlja vs. Przysiezny

Court 8 (from 12.00hrs)
1. ATP: Zhang vs. Russell
2. ATP: Anderson vs. Mathieu (NB 13.30hrs)
3. ATP: Kubot vs. Levy

Tuesday’s Women’s Results

New York, NY-USA

August 30-September 12, 2010

$22,668,000/Grand Slam

Hard/Outdoors

Tuesday, August 31, 2010

Singles – First Round

(1) Caroline Wozniacki (DEN) d. (WC) Chelsey Gullickson (USA) 61 61

(4) Jelena Jankovic (SRB) d. Simona Halep (ROU) 64 46 75

(7) Vera Zvonareva (RUS) d. (Q) Zuzana Kucova (SVK) 62 61

Kateryna Bondarenko (UKR) d. (8) Li Na (CHN) 26 64 62

(9) Agnieszka Radwanska (POL) d. Arantxa Parra Santonja (ESP) 64 63

(11) Svetlana Kuznetsova (RUS) d. Kimiko Date Krumm (JPN) 62 46 61

(14) Maria Sharapova (RUS) d. Jarmila Groth (AUS) 46 63 61

(15) Yanina Wickmayer (BEL) d. Alla Kudryavtseva (RUS) 61 62

Andrea Petkovic (GER) d. (17) Nadia Petrova (RUS) 62 46 76(4)

(18) Aravane Rezai (FRA) d. Magdalena Rybarikova (SVK) 76(5) 76(7)

(22) María José Martínez Sánchez (ESP) d. (WC) Jamie Hampton (USA) 64 36 60

(23) Maria Kirilenko (RUS) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 75 64

(25) Alexandra Dulgheru (ROU) d. Julie Coin (FRA) 63 61

(Q) Tamira Paszek (AUT) d. (26) Lucie Safarova (CZE) 26 75 62

(Q) Lourdes Domínguez Lino (ESP) d. (30) Yaroslava Shvedova (KAZ) 64 36 62

(31) Kaia Kanepi (EST) d. Alizé Cornet (FRA) 36 61 60

Julia Goerges (GER) d. Romina Oprandi (ITA) 63 64

Dominika Cibulkova (SVK) d. Stefanie Voegele (SUI) 62 46 75

Patty Schnyder (SUI) d. Kirsten Flipkens (BEL) 61 63

Sofia Arvidsson (SWE) d. Sorana Cirstea (ROU) 61 62

Anastasija Sevastova (LAT) d. Regina Kulikova (RUS) 60 20 ret. (low back injury)

Peng Shuai (CHN) d. (WC) Shelby Rogers (USA) 67(5) 76(3) 63

Iveta Benesova (CZE) d. (Q) Nuria Llagostera Vives (ESP) 63 76(6)

Bethanie Mattek-Sands (USA) d. Anabel Medina Garrigues (ESP) 46 64 61

Chan Yung-Jan (TPE) d. Anne Keothavong (GBR) 26 61 61

Chang Kai-Chen (TPE) d. Carla Suárez Navarro (ESP) 62 64

Sabine Lisicki (GER) d. (WC) Coco Vandeweghe (USA) 61 60

Yvonne Meusburger (AUT) d. Jill Craybas (USA) 36 75 60

Urszula Radwanska (POL) d. Anna Chakvetadze (RUS) 63 63

(Q) Akgul Amanmuradova (UZB) d. Chanelle Scheepers (RSA) 63 64

(Q) Mirjana Lucic (CRO) d. Alicia Molik (AUS) 76(5) 61

(WC) Beatrice Capra (USA) d. Karolina Sprem (CRO) 61 63