WTA – Guangzhou (Thurs): Urszula Makes Final Four For Second Straight Week

GRC BANK GUANGZHOU INTERNATIONAL WOMEN’S OPEN
Guangzhou, China
September 17-22, 2012
$220,000/International
Hard/Outdoors

Results – Thursday, September 20, 2012
Singles – Quarterfinals
(3) Sorana Cirstea (ROU) d. (8) Alizé Cornet (FRA) 64 63
(4) Urszula Radwanska (POL) d. (5) Chanelle Scheepers (RSA) 61 75
Laura Robson (GBR) d. (7) Peng Shuai (CHN) 75 57 62
Hsieh Su-Wei (TPE) d. Mathilde Johansson (FRA) 63 60

Doubles – Quarterfinals
(1) Gajdosova/Niculescu (AUS/ROU) d. (WC) Yan/Zhang (CHN/HKG) 61 64
Han/Liu (CHN/CHN) d. (2) Chan/Chan (TPE/TPE) 51 ret. (Y.Chan: dizziness)
(3) Tanasugarn/Zhang (CHN) d. Hsieh/Hsieh (TPE/TPE) 63 36 1311 (Match TB)
Luzhanska/Zheng (USA/CHN) d. Aoyama/Chang (JPN/TPE) 16 64 1412 (Match TB)

Order Of Play – Friday, September 21, 2012
Centre Court (from 15.00hrs)
1. Gajdosova/Niculescu vs. Luzhanska/Zheng
2. Hsieh Su-Wei vs. Urszula Radwanska (NB 16.00hrs)
3. Sorana Cirstea vs. Laura Robson (NB 18.00hrs)
4. Tanasugarn/Zhang vs. Han/Liu (NB 19.00hrs)

On-Site WTA Communications Staff
Kelly Peng (kpeng@wtatennis.com)

For Results
www.wtatennis.com/page/Scores/

For Draws
www.wtatennis.com/page/Draws/

For Match Notes / Head-to-Heads / Player List
www.wtatennis.com/page/PressCentre/

For Mobile Site / Chinese Site / Spanish Site
http://m.wtatennis.com/
www.wta.cn
www.es.wtatennis.com

Tournament Website
http://sports.21cn.com/2012gzopen/

WTA
www.wtatennis.com
Florida office: +1.727.895.5000
London office: +44.20.7386.4100
Beijing office: +86.10.5910.2700

Guangzhou (Tues): Zheng & Cirstea Through, Illness Forces Bartoli Out

GRC BANK GUANGZHOU INTERNATIONAL WOMEN’S OPEN
Guangzhou, China
September 17-22, 2012
$220,000/International
Hard/Outdoors

Results – Tuesday, September 18, 2012
Singles – First Round
(LL) Chang Kai-Chen (TPE) d. (1) Marion Bartoli (FRA) 43 ret. (gastrointestinal illness)
(2) Zheng Jie (CHN) d. Chan Yung-Jan (TPE) 53 ret. (dizziness)
(3) Sorana Cirstea (ROU) d. (Q) Hu Yue-Yue (CHN) 62 75
(4) Urszula Radwanska (POL) d. Melinda Czink (HUN) 76(1) 62
Mathilde Johansson (FRA) d. (6) Monica Niculescu (ROU) 75 62
(7) Peng Shuai (CHN) d. Ayumi Morita (JPN) 76(3) 60
(8) Alizé Cornet (FRA) d. Alexandra Panova (RUS) 63 11 ret. (heat illness)
Hsieh Su-Wei (TPE) d. Nina Bratchikova (RUS) 75 63
Olga Govortsova (BLR) d. (Q) Zarina Diyas (KAZ) 75 62
(Q) Nudnina Luangnam (THA) d. Jarmila Gajdosova (AUS) 67(5) 64 62
(WC) Zheng Saisai (CHN) d. Julia Cohen (USA) 76(1) 75
(WC) Duan Ying-Ying (CHN) d. (Q) Luksika Kumkhum (THA) 62 61

Doubles – First Round
(1) Gajdosova/Niculescu (AUS/ROU) d. Savinykh/Xu (RUS/CHN) 61 75
(3) Tanasugarn/Zhang (THA/CHN) d. Sema/Sema (JPN/JPN) 61 62

Order Of Play – Wednesday, September 19, 2012
Centre Court (from 15.00hrs)
1. Bojana Jovanovski vs. Chanelle Scheepers
2. Peng Shuai vs. Nudnina Luangnam
3. Laura Robson vs. Zheng Jie (NB 18.00hrs)
4. Babos/Minella vs. Yan/Zhang (NB 19.00hrs; after suitable rest)

Court 2 (from 15.00hrs)
1. Alizé Cornet vs. Olga Govortsova
2. Duan Ying-Ying vs. Sorana Cirstea (NB 16.30hrs)
3. Cornet/Parmentier vs. Luzhanska/Zheng (NB 17.30hrs; after suitable rest)

Court 3 (from 15.00hrs)
1. Chang Kai-Chen vs. Hsieh Su-Wei
2. Urszula Radwanska vs. Mandy Minella
3. Hsieh/Hsieh vs. Kumkhum/Wongteanchai (NB 17.00hrs; after suitable rest)

Court 4 (from 16.00hrs)
1. Zheng Saisai vs. Mathilde Johansson
2. Liang/Tian vs. Han/Liu

On-Site WTA Communications Staff
Kelly Peng (kpeng@wtatennis.com)

For Results
www.wtatennis.com/page/Scores/

For Draws
www.wtatennis.com/page/Draws/

For Match Notes / Head-to-Heads / Player List
www.wtatennis.com/page/PressCentre/

For Mobile Site / Chinese Site / Spanish Site
http://m.wtatennis.com/
www.wta.cn
www.es.wtatennis.com

Tournament Website
http://sports.21cn.com/2012gzopen/

WTA
www.wtatennis.com
Florida office: +1.727.895.5000
London office: +44.20.7386.4100
Beijing office: +86.10.5910.2700

LANDSKY LIGHTING GUANGZHOU INTERNATIONAL WOMEN’S OPEN

Wednesday, September 15, 2010

Singles – Second Round
Sania Mirza (IND) d. (3) Akgul Amanmuradova (UZB) 64 63
(WC) Han Xinyun (CHN) d. (5) Chang Kai-Chen (TPE) 16 62 64
Maria Elena Camerin (ITA) d. (7) Alberta Brianti (ITA) 64 36 64
Zhang Shuai (CHN) d. (8) Chanelle Scheepers (RSA) 61 60
Alla Kudryavtseva (RUS) d. Ekaterina Ivanova (RUS) 64 36 62

Doubles – First Round
(1) Amanmuradova/Kudryavtseva (UZB/RUS) d. Panova/Pervak (RUS/RUS) 64 61
Han/Liu (CHN/CHN) d. (2) Grandin/Uhlirova (RSA/CZE) 63 64
(3) Hsieh/Scheepers (TPE/RSA) d. Bratchikova/Ivanova (RUS/RUS) 63 63
(4) Smith/Yan (GBR/CHN) d. Sun/Zhang (CHN/CHN) 63 67(3) 105
Gallovits/Mirza (ROU/IND) d. Groth/Peers (AUS/AUS) 64 63
Savchuk/Tanasugarn (UKR/THA) d. (WC) Chen/Liu (TPE/CHN) 36 64 119

Guangzhou (Tues): Groth Cruises, Chan Ousted

LANDSKY LIGHTING GUANGZHOU INTERNATIONAL WOMEN’S OPEN
Guangzhou-CHN
September 13-19, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Results – Tuesday, September 14, 2010
Singles – First Round
(1) Jarmila Groth (AUS) d. Nina Bratchikova (RUS) 62 60
Ksenia Pervak (RUS) d. (2) Chan Yung-Jan (TPE) 36 60 62
(4) Ayumi Morita (JPN) d. (Q) Junri Namigata (JPN) 62 62
Alla Kudryavtseva (RUS) d. (6) Bojana Jovanovski (SRB) 61 75
(7) Alberta Brianti (ITA) d. Pauline Parmentier (FRA) 63 61
Edina Gallovits (ROU) d. (Q) Kim So-Jung (KOR) 67(4) 61 63
Tamarine Tanasugarn (THA) d. Simona Halep (ROU) 76(4) 62
Alexandra Panova (RUS) d. (Q) Sun Shengnan (CHN) 16 64 62
Sania Mirza (IND) d. Katie O’Brien (GBR) 63 16 62
(WC) Han Xinyun (CHN) d. (Q) Hsieh Su-Wei (TPE) 76(2) 16 61

Doubles – First Round
Lu/Xu (CHN/CHN) d. C.Chan/Palkina (TPE/KGZ) 26 62 108 (Match TB)
Brianti/Chang (ITA/TPE) d. (WC) Liang/Zhou (CHN/CHN) 64 61

Order of Play – Wednesday, September 15, 2010
Center Court (from 14.00hrs)

1. Chanelle Scheepers vs. Zhang Shuai
2. Han Xinyun vs. Chang Kai-Chen (NB 15.00hrs)
3. Smith/Yan vs. Sun/Zhang
4. Maria Elena Camerin vs. Alberta Brianti (NB 18.30hrs)

Court 1 (from 14.00hrs)
1. Sania Mirza vs. Akgul Amanmuradova
2. Chen/Lu vs. Savchuk/Tanasugarn (NB 15.00hrs)
3. Amanmuradova/Kudryavtseva vs. Panova/Pervak
4. Han/Liu vs. Grandin/Uhlirova

Court 2 (from 14.00hrs)
1. Alla Kudryavtseva vs. Ekaterina Ivanova
2. Bratchikova/Ivanova vs. Hsieh/Scheepers (NB 15.30hrs; after suitable rest)

Court 3 (NB 15.30hrs; after suitable rest)
1. Groth/Peers vs. Gallovits/Mirza

WTA Tour – Guangzhou (Mon): Seeds Seamless on Day One

LANDSKY LIGHTING GUANGZHOU INTERNATIONAL WOMEN’S OPEN
Guangzhou-CHN
September 13-19, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Results – Monday, September 13, 2010
Singles – First Round
(3) Akgul Amanmuradova (UZB) d. Olga Savchuk (UKR) 75 62
(5) Chang Kai-Chen (TPE) d. Kurumi Nara (JPN) 61 62
(8) Chanelle Scheepers (RSA) d. (WC) Xu Yi-Fan (CHN) 64 60
Maria Elena Camerin (ITA) d. (WC) Lu Jing-Jing (CHN) 36 61 75
Zhang Shuai (CHN) d. Sophie Ferguson (AUS) 36 76(5) 62
Ekaterina Ivanova (RUS) d. Stefanie Voegele (SUI) 63 76(6)

Singles Qualifying – Final Round
(2) Junri Namigata (JPN) d. Chan Chin-Wei (TPE) 63 61
(8) Kim So-Jung (KOR) d. (3) Lee Jin-A (KOR) 64 62
Hsieh Su-Wei (TPE) d. (4) Misaki Doi (JPN) 63 63
(9) Sun Shengnan (CHN) d. (5) Sally Peers (AUS) 46 61 62

Order of Play – Tuesday, September 14, 2010
Center Court (from 14.00hrs)
1. Jarmila Groth vs. Nina Bratchikova
2. Hsieh Su-Wei vs. Han Xinyun
3. Smith/Yan vs. Sun/Zhang (NB 16.30hrs)
4. Ksenia Pervak vs. Chan Yung-Jan (NB 18.30hrs)

Court 1 (from 14.00hrs)
1. Pauline Parmentier vs. Alberta Brianti
2. Sun Shengnan vs. Alexandra Panova
3. Brianti/Chang vs. Liang/Zhou (NB 16.30hrs)

Court 2 (from 14.00hrs)
1. Bojana Jovanovski vs. Alla Kudryavtseva
2. Edina Gallovits vs. Kim So-Jung
3. Lu/Xu vs. C.Chan/Palkina (NB 16.30hrs)

Court 3 (from 14.00hrs)
1. Sania Mirza vs. Katie O’Brien
2. Ayumi Morita vs. Junri Namigata
3. Simona Halep vs. Tamarine Tanasugarn

WTA Guangzhou Preview

LANDSKY LIGHTING GUANGZHOU INTERNATIONAL WOMEN’S OPEN
Guangzhou-CHN
September 13-19, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Order of Play – Monday, September 13, 2010
Center Court (from 10.00hrs)
1. Sun Shengnan vs. Vladimira Uhlirova (Singles Q)
2. Maria Elena Camerin vs. Lu Jing-Jing
3. Kurumi Nara vs. Chang Kai-Chen
4. Sophie Ferguson vs. Zhang Shuai

Court 1 (from 10.00hrs)
1. Liu Chang vs. Sally Peers (Singles Q)
2. Hsieh Su-Wei vs. Zhou Yi-Miao (Singles Q)
3. [Sun Shengnan or Vladimira Uhlirova] vs. [Liu Chang or Sally Peers] (Singles Q Final)
4. Chanelle Scheepers vs. Xu Yi-Fan

Court 2 (from 10.00hrs)
1. Junri Namigata vs. Lee Ye-Ra (Singles Q)
2. Misaki Doi vs. Zhang Nan-Nan (Singles Q; NB 12.00hrs)
3. [Junri Namigata or Lee Ye-Ra] vs. [Chan Chin-Wei or Ryoko Fuda] (Singles Q Final)
4. Olga Savchuk vs. Akgul Amanmuradova

Court 3 (from 10.00hrs)
1. Chan Chin-Wei vs. Ryoko Fuda (Singles Q)
2. Remi Tezuka vs. Kim So-Jung (Singles Q)
3. [Lee Jin-A or Hsu Wen-Hsin] vs. [Remi Tezuka or Kim So-Jung] (Singles Q Final)
4. Stefanie Voegele vs. Ekaterina Ivanova

Court 4 (from 10.00hrs)
1. Lee Jin-A vs. Hsu Wen-Hsin (Singles Q)
2. [Misaki Doi or Zhang Nan-Nan] vs. [Hsieh Su-Wei or Zhou Yi-Miao] (Singles Q Final)

Tuesday’s Women’s Results

New York, NY-USA

August 30-September 12, 2010

$22,668,000/Grand Slam

Hard/Outdoors

Tuesday, August 31, 2010

Singles – First Round

(1) Caroline Wozniacki (DEN) d. (WC) Chelsey Gullickson (USA) 61 61

(4) Jelena Jankovic (SRB) d. Simona Halep (ROU) 64 46 75

(7) Vera Zvonareva (RUS) d. (Q) Zuzana Kucova (SVK) 62 61

Kateryna Bondarenko (UKR) d. (8) Li Na (CHN) 26 64 62

(9) Agnieszka Radwanska (POL) d. Arantxa Parra Santonja (ESP) 64 63

(11) Svetlana Kuznetsova (RUS) d. Kimiko Date Krumm (JPN) 62 46 61

(14) Maria Sharapova (RUS) d. Jarmila Groth (AUS) 46 63 61

(15) Yanina Wickmayer (BEL) d. Alla Kudryavtseva (RUS) 61 62

Andrea Petkovic (GER) d. (17) Nadia Petrova (RUS) 62 46 76(4)

(18) Aravane Rezai (FRA) d. Magdalena Rybarikova (SVK) 76(5) 76(7)

(22) María José Martínez Sánchez (ESP) d. (WC) Jamie Hampton (USA) 64 36 60

(23) Maria Kirilenko (RUS) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 75 64

(25) Alexandra Dulgheru (ROU) d. Julie Coin (FRA) 63 61

(Q) Tamira Paszek (AUT) d. (26) Lucie Safarova (CZE) 26 75 62

(Q) Lourdes Domínguez Lino (ESP) d. (30) Yaroslava Shvedova (KAZ) 64 36 62

(31) Kaia Kanepi (EST) d. Alizé Cornet (FRA) 36 61 60

Julia Goerges (GER) d. Romina Oprandi (ITA) 63 64

Dominika Cibulkova (SVK) d. Stefanie Voegele (SUI) 62 46 75

Patty Schnyder (SUI) d. Kirsten Flipkens (BEL) 61 63

Sofia Arvidsson (SWE) d. Sorana Cirstea (ROU) 61 62

Anastasija Sevastova (LAT) d. Regina Kulikova (RUS) 60 20 ret. (low back injury)

Peng Shuai (CHN) d. (WC) Shelby Rogers (USA) 67(5) 76(3) 63

Iveta Benesova (CZE) d. (Q) Nuria Llagostera Vives (ESP) 63 76(6)

Bethanie Mattek-Sands (USA) d. Anabel Medina Garrigues (ESP) 46 64 61

Chan Yung-Jan (TPE) d. Anne Keothavong (GBR) 26 61 61

Chang Kai-Chen (TPE) d. Carla Suárez Navarro (ESP) 62 64

Sabine Lisicki (GER) d. (WC) Coco Vandeweghe (USA) 61 60

Yvonne Meusburger (AUT) d. Jill Craybas (USA) 36 75 60

Urszula Radwanska (POL) d. Anna Chakvetadze (RUS) 63 63

(Q) Akgul Amanmuradova (UZB) d. Chanelle Scheepers (RSA) 63 64

(Q) Mirjana Lucic (CRO) d. Alicia Molik (AUS) 76(5) 61

(WC) Beatrice Capra (USA) d. Karolina Sprem (CRO) 61 63