Beijing (Sat): Kvitova & Ivanovic Cruise Through Openers

CHINA OPEN
Beijing, China
September 29-October 7, 2012
$4,828,050/Premier
Hard/Outdoors

Results – Saturday, September 29, 2012
Singles – First Round
(4) Petra Kvitova (CZE) d. Daniela Hantuchova (SVK) 62 63
(11) Ana Ivanovic (SRB) d. Christina McHale (USA) 63 62
Yaroslava Shvedova (KAZ) d. (12) Dominika Cibulkova (SVK) 64 41 ret. (hip injury)
Varvara Lepchenko (USA) d. Tsvetana Pironkova (BUL) 75 64
Tamira Paszek (AUT) d. (LL) Olga Govortsova (BLR) 75 06 76(6) (saved 1mp)
Hsieh Su-Wei (TPE) d. (WC) Zheng Saisai (CHN) 62 63
Carla Suárez Navarro (ESP) d. Timea Bacsinszky (SUI) 64 61
Romina Oprandi (SUI) d. Urszula Radwanska (POL) 75 62
(WC) Zhang Shuai (CHN) d. (WC) Wang Qiang (CHN) 63 62

Doubles – First Round
(WC) Jankovic/Petkovic (SRB/GER) d. Jurak/Marosi (CRO/HUN) 63 61

Singles Qualifying – Final Round
(9) Elena Vesnina (RUS) d. (2) Olga Govortsova (BLR) 62 64
(3) Bojana Jovanovski (SRB) d. (16) Galina Voskoboeva (KAZ) 36 64 63
(4) Laura Robson (GBR) d. (15) Johanna Larsson (SWE) 46 62 61
(7) Lourdes Domínguez Lino (ESP) d. (10) Pauline Parmentier (FRA) 62 64
Camila Giorgi (ITA) d. (12) Heather Watson (GBR) 57 62 63
(13) Ayumi Morita (JPN) d. Olga Puchkova (RUS) 63 63
Lara Arruabarrena-Vecino (ESP) d. Vera Dushevina (RUS) 75 75
Polona Hercog (SLO) d. Greta Arn (HUN) 63 36 60

Order Of Play – Sunday, September 30, 2012
National Tennis Stadium (from 12.30hrs)
1. Maria Kirilenko vs. Ekaterina Makarova
2. Yanina Wickmayer vs. Peng Shuai (NB 15.00hrs)
3. Jelena Jankovic vs. Andrea Petkovic
4. Li Na vs. Francesca Schiavone (NB 19.30hrs)
5. Vania King vs. Julia Goerges

Lotus Court (from 12.30hrs)
1. Monica Niculescu vs. Lucie Safarova
2. Camila Giorgi vs. Sara Errani
3. Cibulkova/Husarova vs. Srebotnik/Zheng
4. Grandin/Uhlirova vs. Chuang/Zhang

Moon Court (from 12.30hrs)
1. Mona Barthel vs. Elena Vesnina
2. Roberta Vinci vs. Lourdes Domínguez Lino
3. Marion Bartoli vs. Bojana Jovanovski

Court 1 (from 12.30hrs)
1. ATP: Ebden vs. Mertl
2. ATP: Baker vs. Young
3. Dellacqua/Jans-Ignacik vs. Hsieh/Medina Garrigues

Court 3 (from 12.30hrs)
1. ATP: Ilhan vs. Berrer
2. ATP: Zemlja vs. Bogomolov Jr.
3. Martic/Watson vs. Llagostera Vives/Mirza

Court 9 (from 12.30hrs)
1. Ayumi Morita vs. María-Teresa Torró-Flor
2. Kimiko Date-Krumm vs. Laura Robson
3. Babos/Minella vs. Dushevina/Rosolska

On-Site WTA Communications Staff
Yanyan Xu (xyanyan@wtatennis.com), Catherine Sneddon (csneddon@wtatennis.com), Jill Hausler (jhausler@wtatennis.com)
Tel: +86.10.8437.3428

For Results
www.wtatennis.com/page/Scores/

For Draws
www.wtatennis.com/page/Draws/

For Match Notes / Head-to-Heads / Player List
www.wtatennis.com/page/PressCentre/

For Mobile Site / Chinese Site / Spanish Site
http://m.wtatennis.com/
www.wta.cn
www.es.wtatennis.com

Tournament Website
www.chinaopen.com.cn

WTA
www.wtatennis.com
Florida office: +1.727.895.5000
London office: +44.20.7386.4100
Beijing office: +86.10.5910.2700

Québec City (Mon): Barthel Passes First Round Test, Wickmayer Wins

BELL CHALLENGE
Québec City, Canada
September 10-16, 2012
$220,000/International
Hard/Indoors

Results – Monday, September 10, 2012
Singles – First Round
(2/WC) Yanina Wickmayer (BEL) d. Alison Riske (USA) 63 63
(3) Mona Barthel (GER) d. Heather Watson (GBR) 67(5) 76(5) 61
Annika Beck (GER) d. (5) Romina Oprandi (SUI) 61 76(11)
Tatjana Malek (GER) d. Alexa Glatch (USA) 76(3) 63

Doubles – First Round
Coin/Pelletier (FRA/CAN) d. Bovina/Wienerova (RUS/SVK) 64 63
Bouchard/Falconi (CAN/USA) d. Abramovic/Sadikovic (CRO/SUI) 63 36 108 (Match TB)
Mueller/Muhammed (USA/USA) d. Litvak/Weinhold (USA/USA) 60 76(2)
(WC) Min/Zhao (USA/CAN) d. Elie/Karatantcheva (USA/KAZ) 62 75

Singles Qualifying – Final Round
(1) Lauren Davis (USA) d. (8) Julie Coin (FRA) 63 64
(2) Kristina Mladenovic (FRA) d. Gabriela Dabrowski (CAN) 64 26 64
(7) Maria Sanchez (USA) d. (3) Jessica Pegula (USA) 64 62
(5) Heidi El Tabakh (CAN) d. Jennifer Elie (USA) 62 61

Order Of Play Tuesday, September 11, 2012
Court Bell (from 11.00hrs)
1. Irina Falconi vs. Melanie Oudin
2. Marie-Ève Pelletier vs. Barbora Zahlavova Strycova (NB 12.00hrs)
3. Stéphanie Dubois vs. Lauren Davis
4. Heidi El Tabakh vs. Mirjana Lucic
5. Dabrowski/Riske vs. Dekmeijere/Martic
6. Elena Vesnina vs. Aleksandra Wozniak (NB 19.15hrs)
7. Grace Min vs. Eugenie Bouchard

Court Banque Nationale (from 11.00hrs)
1. Michelle Larcher de Brito vs. Petra Rampre
2. Jessica Pegula vs. Petra Martic
3. Anna Tatishvili vs. Sesil Karatantcheva
4. Kristina Mladenovic vs. Madison Brengle
5. Lucie Hradecka vs. Maria Sanchez
6. Glatch/Tatishvili vs. Malek/Mladenovic

On-Site WTA Communications Staff
Vani Vosburgh (vvosburgh@wtatennis.com)
Tel: +1.418.653.2307

For Results
www.wtatennis.com/page/Scores/

For Draws
www.wtatennis.com/page/Draws/

For Match Notes / Head-to-Heads / Player List
www.wtatennis.com/page/PressCentre/

For Mobile Site / Chinese Site / Spanish Site
http://m.wtatennis.com/
www.wta.cn
www.es.wtatennis.com

Tournament Website
www.challengebell.com

WTA
www.wtatennis.com
Florida office: +1.727.895.5000
London office: +44.20.7386.4100
Beijing office: +86.10.5910.2700

Sony Ericsson WTA Tour – Linz (Mon): Petkovic Turns Tables On Kerber

GENERALI LADIES LINZ
Linz-AUT
October 11-17, 2010
$220,000/International
Hard/Indoors

Results – Monday, October 11, 2010
Singles – First Round
(6) Andrea Petkovic (GER) d. Angelique Kerber (GER) 63 64
(8) Klara Zakopalova (CZE) d. Elena Vesnina (RUS) 75 75
Anne Keothavong (GBR) d. Jarmila Groth (AUS) 46 61 76(4)
Sofia Arvidsson (SWE) d. (WC) Yvonne Meusburger (AUT) 57 63 63

Doubles – First Round
(3) Errani/Vinci (ITA/ITA) d. Bondarenko/Bondarenko (UKR/UKR) 63 61

Singles Qualifying – Final Round
(1) Polona Hercog (SLO) d. (6) Anais Laurendon (FRA) 64 62
(2) Renata Voracova (CZE) d. Tatiana Poutchek (BLR) 64 62
(8) Eleni Daniilidou (GRE) d. (3) Sorana Cirstea (ROU) 64 64
(5) Sesil Karatantcheva (KAZ) d. Kristina Kucova (SVK) 61 62

Order of Play – Tuesday, October 12, 2010
Centre Court (from 11.00hrs)
1. Polona Hercog vs. Julia Goerges
2. Gisela Dulko vs. Patty Schnyder
3. Eleni Daniilidou vs. Dominika Cibulkova
4. Sybille Bammer vs. Anna Chakvetadze (NB 16.00hrs)
5. Alona Bondarenko vs. Roberta Vinci (NB 18.30hrs)

Court 1 (from 11.00hrs)
1. Alizé Cornet vs. Renata Voracova
2. Barbora Zahlavova Strycova vs. Anastasija Sevastova
3. Sesil Karatantcheva vs. Sara Errani
4. Arantxa Parra Santonja vs. Carla Suárez Navarro
5. Cirstea/Klepac vs. Lefèvre/Zakopalova
6. Kondratieva/Uhlirova vs. Jans/Rosolska

Sony Ericsson WTA Tour – Linz preview information

GENERALI LADIES LINZ
Linz-AUT
October 11-17, 2010
$220,000/International
Hard/Indoors

Order of Play – Monday, October 11, 2010
Centre Court (from 12.00hrs)
1. Polona Hercog vs. Anais Laurendon (Singles Q Final)
2. Sorana Cirstea vs. Eleni Daniilidou (Singles Q Final)
3. Yvonne Meusburger vs. Sofia Arvidsson (NB 14.00hrs)
4. Andrea Petkovic vs. Angelique Kerber
5. Klara Zakopalova vs. Elena Vesnina

Court 1 (from 12.00hrs)
1. Kristina Kucova vs. Sesil Karatantcheva (Singles Q Final)
2. Renata Voracova vs. Tatiana Poutchek (Singles Q Final)
3. Anne Keothavong vs. Jarmila Groth (NB 14.00hrs)
4. Errani/Vinci vs. Bondarenko/Bondarenko

China Open Women’s Redults Wednesday

CHINA OPEN
Beijing-CHN
October 2-10, 2010
$4,500,000/Premier
Hard/Outdoors

Results – Wednesday, October 6, 2010
Singles – Third Round
(2) Vera Zvonareva (RUS) d. Maria Kirilenko (RUS) 57 64 62
(5) Francesca Schiavone (ITA) d. (Q) Vera Dushevina (RUS) 46 63 61
(15) Shahar Peer (ISR) d. (Q) Bojana Jovanovski (SRB) 61 62
Timea Bacsinszky (SUI) d. Elena Vesnina (RUS) 62 63

Singles – Second Round
(1) Caroline Wozniacki (DEN) d. Sara Errani (ITA) 64 62
Angelique Kerber (GER) d. Alexandra Dulgheru (ROU) 62 61

Doubles – Second Round
(2) Peschke/Srebotnik (CZE/SLO) d. Niculescu/Peer (ROU/ISR) 63 64
Szavay/Zahlavova Strycova (HUN/CZE) d. (3) Chan/Huber (TPE/USA) 64 75
(4) King/Shvedova (USA/KAZ) d. Date Krumm/Peng (JPN/CHN) 64 63
(6) Kirilenko/Petrova (RUS/RUS) d. (WC) Azarenka/Safina (BLR/RUS) w/o (Azarenka: left thigh strain)
Chuang/Govortsova (TPE/BLR) d. Bacsinszky/Garbin (SUI/ITA) 46 63 103 (Match TB)

Order of Play – Thursday, October 7, 2010
Lotus Court (from 12.30hrs)
1. Angelique Kerber vs. Li Na
2. ATP: Almagro vs. Soderling (NB 15.00hrs)
3. ATP: Montañés vs. Murray
4. Caroline Wozniacki vs. Petra Kvitova (NB 19.30hrs)
5. Bryan/Bryan vs. Erlich/Ram

Moon Court (from 13.00hrs)
1. ATP: Ferrer vs. Lu
2. Nadia Petrova vs. Anastasija Sevastova (NB 15.00hrs)
3. Ana Ivanovic vs. Elena Dementieva
4. ATP: Ljubicic vs. Dolgopolov (NB 19.30hrs)

Court 1 (from 12.00hrs)
1. Dulko/Pennetta vs. Llagostera Vives/Martínez Sánchez
2. Chuang/Govortsova vs. Peschke/Srebotnik (NB 13.30hrs)
3. ATP: Gong/Li vs. Lu/Mayer (after suitable rest)
4. Kirilenko/Petrova vs. King/Shvedova (NB 16.30hrs; after suitable rest)

Court 3 (from 15.00hrs)

1. Szavay/Zahlavova Strycova vs. Dushevina/Parra Santonja

Sony Ericsson WTA Tour – Beijing (Sat): Winning Start for Jankovic

CHINA OPEN
Beijing-CHN
October 2-10, 2010
$4,500,000/Premier
Hard/Outdoors

Results – Saturday, October 2, 2010
Singles – First Round
(3) Jelena Jankovic (SRB) d. Klara Zakopalova (CZE) 75 75
Alona Bondarenko (UKR) d. (WC) Zhou Yi-Miao (CHN) 62 60
Andrea Petkovic (GER) d. Lucie Safarova (CZE) 62 63
Elena Vesnina (RUS) d. Agnes Szavay (HUN) 76(4) 16 63
Patty Schnyder (SUI) d. Yaroslava Shvedova (KAZ) 61 64
Timea Bacsinszky (SUI) d. Julia Goerges (GER) 36 64 76(4)
Olga Govortsova (BLR) d. María José Martínez Sánchez (ESP) 63 62
Kimiko Date Krumm (JPN) d. Anabel Medina Garrigues (ESP) 60 64

Doubles – First Round
Jans/Rosolska (POL/POL) d. Dzehalevich/Poutchek (BLR/BLR) 75 62

Singles Qualifying – Final Round
(1) Ekaterina Makarova (RUS) d. (11) Vania King (USA) 61 16 63
Lu Jing-Jing (CHN) d. (2) Carla Suárez Navarro (ESP) 63 63
(3) Anastasija Sevastova (LAT) d. (12) Tathiana Garbin (ITA) 63 76(3)
(4) Alla Kudryavtseva (RUS) d. Sophie Ferguson (AUS) 64 62
(5) Roberta Vinci (ITA) d. (9) Akgul Amanmuradova (UZB) 63 63
(6) Vera Dushevina (RUS) d. Greta Arn (HUN) 64 62
(14) Kateryna Bondarenko (UKR) d. (7) Anna Chakvetadze (RUS) 60 76(6)
(16) Bojana Jovanovski (SRB) d. (8) Arantxa Parra Santonja (ESP) 62 62

Order of Play – Sunday, October 3, 2010
Lotus Court (from 12.30hrs)
1. Zhang Shuai vs. Maria Kirilenko
2. Maria Sharapova vs. Tsvetana Pironkova
3. Roberta Vinci vs. Svetlana Kuznetsova
4. Alla Kudryavtseva vs. Li Na (NB 19.30hrs)
5. Kaia Kanepi vs. Anastasia Pavlyuchenkova

Moon Court (from 12.00hrs)
1. Yanina Wickmayer vs. Dominika Cibulkova
2. Nadia Petrova vs. Han Xinyun
3. Anastasija Sevastova vs. Samantha Stosur
4. Azarenka/Safina vs. Sun/Zhang (after suitable rest)
5. Daniela Hantuchova vs. Polona Hercog (NB 19.30hrs)

Court 1 (from 12.00hrs)
1. Alisa Kleybanova vs. Lu Jing-Jing
2. Aravane Rezai vs. Gisela Dulko
3. Flavia Pennetta vs. Petra Kvitova

Court 3 (from 12.00hrs)
1. ATP: Mathieu vs. Gabashvili
2. Bojana Jovanovski vs. Kateryna Bondarenko
3. Scheepers/Schnyder vs. Llagostera Vives/Martínez Sánchez
4. Bondarenko/Bondarenko vs. Chuang/Govortsova (after suitable rest)

Court 4 (from 12.00hrs)
1. ATP: Marchenko vs. Russell
2. ATP: Kubot vs. Schuettler (NB 14.00hrs)
3. ATP: Berrer vs. Zemlja
4. Lefèvre/Zakopalova vs. Grandin/Hsieh

China Open Preview Information

CHINA OPEN
Beijing-CHN
October 2-10, 2010
$4,500,000/Premier
Hard/Outdoors

Order of Play – Saturday, October 2, 2010
Lotus Court (from 12.30hrs)
1. Patty Schnyder vs. Yaroslava Shvedova
2. Jelena Jankovic vs. Klara Zakopalova
3. Lucie Safarova vs. Andrea Petkovic
4. Alona Bondarenko vs. Zhou Yi-Miao (NB 19.30hrs)
5. Agnes Szavay vs. Elena Vesnina

Moon Court (from 12.00hrs)
1. Anna Chakvetadze vs. Kateryna Bondarenko (Singles Q Final)
2. Carla Suárez Navarro vs. Lu Jing-Jing (Singles Q Final)
3. María José Martínez Sánchez vs. Olga Govortsova
4. Kimiko Date Krumm vs. Anabel Medina Garrigues (NB 19.30hrs)
5. Timea Bacsinszky vs. Julia Goerges

Court 3 (from 12.00hrs)
1. Arantxa Parra Santonja vs. Bojana Jovanovski (Singles Q Final)
2. Alla Kudryavtseva vs. Sophie Ferguson (Singles Q Final)
3. Vera Dushevina vs. Greta Arn (Singles Q Final)
4. Dzehalevich/Poutchek vs. Jans/Rosolska

Court 4 (from 12.00hrs)
1. ATP: Marchenko vs. Ma
2. ATP: Heliovaara vs. Schuettler (NB 13.30hrs)
3. Anastasija Sevastova vs. Tathiana Garbin (Singles Q Final)
4. ATP: Berrer vs. Wu

Court 7 (from 12.00hrs)
1. Roberta Vinci vs. Akgul Amanmuradova (Singles Q Final)
2. ATP: Chang vs. Gabashvili
3. Ekaterina Makarova vs. Vania King (Singles Q Final)
4. ATP: Zemlja vs. Przysiezny

Court 8 (from 12.00hrs)
1. ATP: Zhang vs. Russell
2. ATP: Anderson vs. Mathieu (NB 13.30hrs)
3. ATP: Kubot vs. Levy

Tashkent (Sat): Alla On Top In Tashkent

TASHKENT OPEN
Tashkent-UZB
September 20-26, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Results – Saturday, September 25, 2010
Singles – Final
(7) Alla Kudryavtseva (RUS) d. (4) Elena Vesnina (RUS) 64 64

Doubles – Final
Panova/Poutchek (RUS/BLR) d. Dulgheru/Rybarikova (ROU/SVK) 63 64

Final Facts
– Kudryavtseva wins her first career Sony Ericsson WTA Tour title; last week she reached her first career final in Guangzhou (l. to Groth); before last week she had never been beyond the quarterfinals of a Tour event.
– Vesnina fell to 0-4 in career finals (2009 Auckland, 2009 New Haven, 2010 Istanbul, 2010 Tashkent).
– Panova and Poutchek win their first Tour doubles title together; Poutchek wins her seventh Tour doubles title, Panova wins her first Tour title of any kind.

Final Quotes
Alla Kudryavtseva, 2010 Tashkent Open singles champion:
“I was nervous today. I didn’t expect to win. It was a high pressure situation. My serve helped me more than anything else. I got it in big and it helped a lot. The score line made it look like an easy final, but it wasn’t.”

“I will be back to defend my title. I’d prefer to go to a place where I feel at home, and here there are so many people who speak Russian. Moreover, one must go back to tournaments they win, as it brings back the happy memories from the year before. So even if I’m ranked higher next year, I will return to defend my title.”

Elena Vesnina, 2010 Tashkent Open singles runner-up:
“I didn’t play as well as I did the whole week but I congratulate Alla on winning her first title. Alla played amazing tennis today.”

Tashkent (Fri): All-Russian Final In Uzbekistan

TASHKENT OPEN
Tashkent-UZB
September 20-26, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Results – Friday, September 24, 2010
Singles – Semifinals
(4) Elena Vesnina (RUS) d. (5) Monica Niculescu (ROU) 63 36 64
(7) Alla Kudryavtseva (RUS) d. Evgeniya Rodina (RUS) 61 36 63

Doubles – Semifinals
Dulgheru/Rybarikova (ROU/SVK) d. (1) Craybas/Niculescu (USA/ROU) 46 76(6) 106 (Match TB)
Panova/Poutchek (RUS/BLR) d. (4) Kondratieva/Lefèvre (RUS/FRA) 63 36 103 (Match TB)

Order of Play – Saturday, September 25, 2010
Centre Court (from 11.30hrs)
1. Doubles Final: Dulgheru/Rybarikova vs. Panova/Poutchek
2. Singles Final: Elena Vesnina vs. Alla Kudryavtseva (NB 13.50hrs)

Tashkent (Thurs): Niculescu Wins Romanian Derby Over Dulgheru

TASHKENT OPEN
Tashkent-UZB
September 20-26, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Results – Thursday, September 23, 2010
Singles – Quarterfinals
(5) Monica Niculescu (ROU) d. (1) Alexandra Dulgheru (ROU) 76(5) 26 63
(7) Alla Kudryavtseva (RUS) d. (2) Akgul Amanmuradova (UZB) 76(5) 63
(4) Elena Vesnina (RUS) d. Darya Kustova (BLR) 60 61
Evgeniya Rodina (RUS) d. Stefanie Voegele (SUI) 64 46 60

Doubles – Quarterfinals
(1) Craybas/Niculescu (USA/ROU) d. Rodina/Voegele (RUS/SUI) 63 64
Panova/Poutchek (RUS/BLR) d. (2) Rodionova/Savchuk (RUS/UKR) 76(2) 64
(4) Kondratieva/Lefèvre (RUS/FRA) d. Bovina/Georgatou (RUS/GRE) 46 62 119 (Match TB)
Dulgheru/Rybarikova (ROU/SVK) d. Camerin/Mirza (ITA/IND) 75 61

Order of Play – Friday, September 24, 2010
Centre Court (from 11.00hrs)
1. Monica Niculescu vs. Elena Vesnina
2. Evgeniya Rodina vs. Alla Kudryavtseva
3. Kondratieva/Lefèvre vs. Panova/Poutchek (NB 13.00hrs)

Court 1 (NB 13.00hrs)

1. Craybas/Niculescu vs. Dulgheru/Rybarikova (after suitable rest)