Davis Cup Semi-Final and World Group Schedule

WORLD GROUP SEMIFINALS

FRANCE v ARGENTINA

Venue: Palais des Sports de Gerland, Lyon, France (hard – indoors)

Michael Llodra (FRA) v Juan Monaco (ARG)

Gael Monfils (FRA) v David Nalbandian (ARG)

Arnaud Clement/Michael Llodra (FRA) v Eduardo Schwank/Horacio Zeballos (ARG)

Gael Monfils (FRA) v Juan Monaco (ARG)

Michael Llodra (FRA) v David Nalbandian (ARG)

SERBIA v CZECH REPUBLIC

Venue: Belgrade Arena, Belgrade, Serbia (hard – indoors)

Novak Djokovic (SRB) v Radek Stepanek (CZE)

Janko Tipsarevic (SRB) v Tomas Berdych (CZE)

Viktor Troicki/Nenad Zimonjic (SRB) v Jan Hajek/Ivo Minar (CZE)

Novak Djokovic (SRB) v Tomas Berdych (CZE)

Janko Tiparevic (SRB) v Radek Stepanek (CZE)

WORLD GROUP PLAY-OFFS

COLOMBIA v USA

Venue: Plaza de Toros La Santamaria, Bogota, Colombia (clay – outdoors)

Alejandro Falla (COL) v Mardy Fish (USA)

Santiago Giraldo (COL) v Sam Querrey (USA)

Robert Farah/Carlos Salamanca (COL) v Ryan Harrison/John Isner (USA)

Santiago Giraldo (COL) v Mardy Fish (USA)

Alejandro Falla (COL) v Sam Querrey (USA)

ISRAEL level with AUSTRIA* 1-1

Venue: Nokia Stadium, Tel Aviv, Israel (hard – indoors)

Dudi Sela (ISR) d. Andreas Haider-Maurer (AUT) 64 61 63

Jurgen Melzer (AUT) d. Harel Levy (ISR) 64 63 63

Jonathan Erlich/Andy Ram (ISR) v Jurgen Melzer/Alexander Peya (AUT)

Dudi Sela (ISR) v Jurgen Melzer (AUT)

Harel Levy (ISR) v v Andreas Haider-Maurer (AUT)

* being played 16, 17, 19 September

GERMANY v SOUTH AFRICA

Venue: TC Weissenhof Stuttgart, Stuttgart, Germany (clay – outdoors)

Philipp Kohlschreiber (GER) v Rik de Voest (RSA)

Florian Mayer (GER) v Izak van der Merwe (RSA)

Andreas Beck/Christopher Kas (GER) v Jeff Coetzee/Wesley Moodie (RSA)

Philipp Kohlschreiber (GER) v Izak van der Merwe (RSA)

Florian Mayer (GER) v Rik de Voest (RSA)

SWEDEN v ITALY

Venue: Sparbanken Lidkoping Arena, Lidkoping, Sweden (hard – indoors)

Andreas Vinciguerra (SWE) d Potito Starace (ITA)

Robin Soderling (SWE) v Fabio Fognini (ITA)

Simon Aspelin/Robert Lindstedt (SWE) v Simone Bolelli/Daniele Bracciali (ITA)

Robin Soderling (SWE) v Potito Starace (ITA)

Andreas Vinciguerra (SWE) v Fabio Fognini (ITA)

INDIA v BRAZIL

Venue: SDAT Tennis Stadium, Chennai, India (hard – outdoors)

Rohan Bopanna (IND) v Thomaz Bellucci (BRA)

Somdev Devvarman (IND) v Ricardo Mello (BRA)

Mahesh Bhupathi/Leander Paes (IND) v Marcelo Melo/Bruno Soares (BRA)

Somdev Devvarman (IND) v Thomaz Bellucci (BRA)

Rohan Bopanna (IND) v Ricardo Mello (BRA)

AUSTRALIA v BELGIUM

Venue: Cairns Regional Tennis Centre, Cairns, Australia (hard – outdoors)

Lleyton Hewitt (AUS) v Steve Darcis (BEL)

Carsten Ball (AUS) v Olivier Rochus (BEL)

Paul Hanley/Lleyton Hewitt (AUS) v Steve Darcis/Olivier Rochus (BEL)

Lleyton Hewitt (AUS) v Olivier Rochus (BEL)

Carsten Ball (AUS) v Steve Darcis (BEL)

KAZAKHSTAN v SWITZERLAND

Venue: The National Tennis Centre, Astana, Kazakhstan (hard – indoors)

Andrey Golubev (KAZ) v Marco Chiudinelli (SUI)

Mikhail Kukushkin (KAZ) v Stanislas Wawrinka (SUI)

Evgeny Korolev/Yuriy Schukin (KAZ) v Yves Allegro/Michael Lammer (SUI)

Andrey Golubev (KAZ) v Stanislas Wawrinka (SUI)

Mikhail Kukushkin (KAZ) v Marco Chiudinelli (SUI)

ROMANIA v ECUADOR

Venue: Centrul National de Tenis, Bucharest, Romania (clay – outdoors)

Victor Hanescu (ROU) v Ivan Endara (ECU)

Adrian Ungur (ROU) v Giovanni Lapentti (ECU)

Victor Hanescu/Horia Tecau (ROU) v Giovanni Lapentti/Nicolas Lapentti (ECU)

Victor Hanescu (ROU) v Giovanni Lapentti (ECU)

Adrian Ungur (ROU) v Ivan Endara (ECU)

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP I SECOND ROUND PLAY-OFFS

BELARUS v SLOVAK REPUBLIC

Venue: Republic Olympic Training Center for Tennis, Minsk, Belarus (hard – outdoors)

Uladzimir Ignatik (BLR) v Martin Klizan (SVK)

Siarhei Betau (BLR) v Lukas Lacko (SVK)

Uladzimir Ignatik/Max Mirnyi (BLR) v Michael Mertinak/Filip Polasek (SVK)

Uladzimir Ignatik (BLR) v Lukas Lacko (SVK)

Siarhei Betau (BLR) v Martin Klizan (SVK)

LATVIA v POLAND

Venue: Olympic Sports Centre, Riga, Latvia (carpet – indoors)

Andis Juska (LAT) v Michal Przysiezny (POL)

Ernests Gulbis (LAT) v Jerzy Janowicz (POL)

Karlis Lejnieks/Deniss Pavlovs (LAT) v Mariusz Fyrstenberg/Marcin Matkowski (POL)

Ernests Gulbis (LAT) v Michael Przysieszny (POL)

Andis Juska (LAT) v Jerzy Janowicz (POL)

AMERICAS ZONE GROUP I SECOND ROUND PLAY-OFF

CANADA v DOMINICAN REPUBLIC

Venue: Rexall Centre – Grandstand Court, Toronto, Canada (hard – outdoors)

Peter Polansky (CAN) v Jhonson Garcia (DOM)

Milos Raonic (CAN) v Victor Estrella (DOM)

Frank Dancevic/Daniel Nestor (CAN) v Luis Delgado/Jose Hernandez (DOM)

Peter Polansky (CAN) v Victor Estrella (DOM)

Milos Raonic (CAN) v Jhonson Garcia (DOM)

ASIA/OCEANIA ZONE GROUP I SECOND ROUND PLAY-OFF

KOREA, REP. v PHILIPPINES

Venue: Chanwon Municipal Tennis Courts, Changwon, Korea, Rep. (hard – outdoors)

Yong-Kyu Lim (KOR) v Treat Huey (PHI)

Suk-Young Jeong (KOR) v Cecil Mamiit (PHI)

Hyun-Joon Kim/Jae-Min Seol (KOR) v Vicente Elberto Anasta/Johnny Arcilla (PHI)

Yong-Kyu Lim (KOR) v Cecil Mamiit (PHI)

Suk-Young Jeong (KOR) v Treat Huey (PHI)

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP II THIRD ROUND

LITHUANIA v SLOVENIA

Venue: SEB Arena, Vilnius, Lithuania (hard – indoors)

Richard Berankis (LTU) v Blaz Kavcic (SLO)

Laurynas Grigelis (LTU) v Grega Zemlja (SLO)

Laurynas Grigelis/Dovydas Sakinis (LTU) v Grega Zemla/Luka Gregorc (SLO)

Richard Berankis (LTU) v Grega Zemlja (SLO)

Laurynas Grigelis (LTU) v Blaz Kavcic (SLO)

PORTUGAL v BOSNIA & HERZEGOVINA

Venue: Centro de Tenis Do Jamor, Cruz Quebrada, Portugal (clay – outdoors)

Frederico Gil (POR) v Amer Delic (BIH)

Rui Machado (POR) v Aldin Setkic (BIH)

Frederico Gil/Leonardo Tavares (POR) v Amer Delic/Ismar Gorcic (BIH)

Frederico Gil (POR) v Aldin Setkic (BIH)

Rui Machado (POR) v Amer Delic (BIH)

AMERICAS ZONE GROUP II FINAL

MEXICO v VENEZUELA

Venue: Rafael El Pelon Osuna, Delg. Miguel Hidalgo, Mexico (clay – outdoors)

Mexico

Daniel Garza

Bruno Rodriguez

Cesar Ramirez

Luis Diaz-Barriga

Captain: Jorge Lozano

Venezuela

Jose De Armas

Piero Luisi

Roman Recarte

Luis David Martinez

Captain: William Campos

ASIA/OCEANIA ZONE GROUP II FINAL

THAILAND v NEW ZEALAND

Venue: National Tennis Development Centre (LTAT), Nontheburi, Thailand (hard – outdoors)

Weerapat Doakmaiklee (THA) v Michael Venus (NZL)

Kittiphong Wachiramanowong (THA) v Jose Statham (NZL)

Sanchai Ratiwatana/Sonchat Ratiwatana (THA) v Daniel King-Turner/Michael Venus (THA)

Kittiphong Wachiramanowong (THA) v Michael Venus (NZL)

Weerapat Doakmaiklee (THA) v Jose Statham (NZL)

Czechs To Take on Spain in Davis Cup Finals

It will be a Czech-Spanish extravaganza for all the marbles in Davis Cup. Both European countries came through posting doubles wins for insurmountable 3-0 leads in their respective best-of-five semifinals Saturday.

For the Czech Republic who used tandem Tomas Berdych and Radek Stepanek’s straight sets 6-1, 6-3, 6-4 win over Croatia’s Marin Cilic and Lovro Zovko yesterday, it’s their first final appearance in 29 years.

“It’s unbelievable,” a thrilled Stepanek said after getting it started with his amazing five hour, 59-minute marathon five set singles win over Ivo Karlovic, offsetting a record 78 aces.. “We didn’t think we would cruise to a 3-0 lead against the powerful Croats.”

Stepanek teamed with Berdych who also got the better of emerging 20 year-old Croat Cilic to pull off the huge win. As for Cilic who made a nice run at the U.S. Open all the way to the quarters before falling to eventual champ Juan Martin Del Potro, he later admitted that there probably wasn’t enough recovery time.

“I had problems recuperating after Friday’s singles, but there is no excuse, the Czechs were better,” Cilic expressed of trying to help the host country stay alive.

Even an oddity when the lights went off before the third set creating a 15-minute delay couldn’t turn the tide for Croatia as a focused Berdych and Stepanek finished off their opponents.

For the Czechs, it’s the first time they’ve made the Davis Cup final since winning it all for the only time in their history back in 1980 led by former world No.1 Ivan Lendl.

They’ll take on Davis Cup power Spain, who is aiming to defend their title after sweeping past Israel thanks to a Feliciano Lopez/Tommy Robredo four set doubles triumph over Israeli duo Jonathan Erlich and Andy Ram, 7-6 (6), 6-7 (7), 6-4, 6-2.

“I am thrilled to bits that they played so well,” a pleased Spain captain Carlos Costa said with his country getting the chance to repeat when they host Czech Republic in December. They defeated Argentina last year and will be looking for a fourth Davis Cup in the decade with wins also in 2000 and 2004.

“More and more in Spain, we have players who can play both singles and doubles and win on any surface.”

For Israel who was a surprise semifinalist for the first time following an upset of 2006 champ Russia back in March, they took something positive away from it.

“There’s no doubt that when they play at home nobody can beat them,” said Ram who teamed up with Erlich to win the 2008 Australian Open. “This was maybe a once in a lifetime experience for us but hopefully next time we can play them in Israel with our fans behind us and have another go.”

The match was momentarily stopped due to a ball girl fainting during the second set tiebreak. She was given on-court assistance and carried off with a concerned Rafael Nadal looking on from the team box. The six-time grand slam winner was there to lend moral support as was Fernando Verdasco speaking to how deep the Spanish are.

Though they will host in defense of their crown, the Spanish know it won’t be easy against the Czechs.

“The Czechs are very dangerous and have beaten some very good teams already this year,” explained Costa who dedicated the victory to a young woman who perished due to floods from a torrential storm in Murcia Wednesday.

“Stepanek and Berdych have both been in the top ten and can adapt easily to any surface.”