Tashkent (Sat): Begu Nets First Title By Ending Teen’s Run

TASHKENT OPEN
Tashkent, Uzbekistan
September 10-15, 2012
$220,000/International
Hard/Outdoors

Results – Saturday, September 15, 2012
Singles – Final
Irina-Camelia Begu (ROU) d. (Q) Donna Vekic (CRO) 64 64

Doubles – Final
Kania/Pekhova (POL/BLR) d. Chakvetadze/Dolonc (RUS/SRB) 62 ret. (Chakvetadze: back injury)

Final Facts
- Begu wins her first WTA title in her third final, having previously been runner-up at Marbella and Budapest in 2011.
– The only set Begu lost all week was in her 36 76(1) 75 quarterfinal win over Galina Voskoboeva in which she rallied from 5-2 down in the third set.
– Begu’s previous best results this year were semifinal showings in Acapulco and Palermo.
– Begu is the ninth first-time titlist this year after Barthel in Hobart, Kerber in Paris [Indoors], Arruabarrena-Vecino in Bogotá, Babos in Monterrey, Hsieh in Kuala Lumpur, Bertens in Fès, Oudin in Birmingham and Jovanovski in Baku.
– Vekic was playing her first career WTA main draw after winning three qualifying matches.
– Vekic recorded her first three Top 100 wins this week – over No.54 Magdalena Rybarikova in the first round, over No.91 Lara Arruabarrena-Vecino in the second round and over No.64 Bojana Jovanovski in the quarterfinals.
– The 16-year-old Vekic was the youngest WTA finalist since 15-year-old Tamira Paszek won Portoroz in September 2006.
– Vekic started the week ranked a career-high No.183 and is projected to rise to a new career-high of about No.135.
– Kania and Pekhova teamed up for the first time this week.
– This was the first WTA title of any kind for both Kania and Pekhova, each of whom was playing in their second WTA doubles events.

Final Quotes
Irina-Camelia Begu:
“It feels great to win a title. I’ll take back sweet memories from the Tashkent Open. I’m glad I made the last minute decision to play here, and I will surely come back to defend my title next year.”

Donna Vekic: “I’m happy I had a good week, but a little disappointed of not being able to win the title after coming close. But I will come back. And the event has brought me a lot of experience and will surely help me in the WTA events I play now – this week will be great for my future on the tour.”

Paula Kania & Polina Pekhova: “We are thrilled and speechless. We were the last pair to get in and to win the tournament is amazing. We have always seen the winners here wearing the Uzbek Chapans, and we never imaged we would ever wear them, but we are proud to wear them today!”

For Results
www.wtatennis.com/page/Scores/

For Draws
www.wtatennis.com/page/Draws/

For Match Notes / Head-to-Heads / Player List
www.wtatennis.com/page/PressCentre/

For Mobile Site / Chinese Site / Spanish Site
http://m.wtatennis.com/
www.wta.cn
www.es.wtatennis.com

Tournament Website
www.tashkentopen.uz

WTA
www.wtatennis.com
Florida office: +1.727.895.5000
London office: +44.20.7386.4100
Beijing office: +86.10.5910.2700

China Open Women’s Redults Wednesday

CHINA OPEN
Beijing-CHN
October 2-10, 2010
$4,500,000/Premier
Hard/Outdoors

Results – Wednesday, October 6, 2010
Singles – Third Round
(2) Vera Zvonareva (RUS) d. Maria Kirilenko (RUS) 57 64 62
(5) Francesca Schiavone (ITA) d. (Q) Vera Dushevina (RUS) 46 63 61
(15) Shahar Peer (ISR) d. (Q) Bojana Jovanovski (SRB) 61 62
Timea Bacsinszky (SUI) d. Elena Vesnina (RUS) 62 63

Singles – Second Round
(1) Caroline Wozniacki (DEN) d. Sara Errani (ITA) 64 62
Angelique Kerber (GER) d. Alexandra Dulgheru (ROU) 62 61

Doubles – Second Round
(2) Peschke/Srebotnik (CZE/SLO) d. Niculescu/Peer (ROU/ISR) 63 64
Szavay/Zahlavova Strycova (HUN/CZE) d. (3) Chan/Huber (TPE/USA) 64 75
(4) King/Shvedova (USA/KAZ) d. Date Krumm/Peng (JPN/CHN) 64 63
(6) Kirilenko/Petrova (RUS/RUS) d. (WC) Azarenka/Safina (BLR/RUS) w/o (Azarenka: left thigh strain)
Chuang/Govortsova (TPE/BLR) d. Bacsinszky/Garbin (SUI/ITA) 46 63 103 (Match TB)

Order of Play – Thursday, October 7, 2010
Lotus Court (from 12.30hrs)
1. Angelique Kerber vs. Li Na
2. ATP: Almagro vs. Soderling (NB 15.00hrs)
3. ATP: Montañés vs. Murray
4. Caroline Wozniacki vs. Petra Kvitova (NB 19.30hrs)
5. Bryan/Bryan vs. Erlich/Ram

Moon Court (from 13.00hrs)
1. ATP: Ferrer vs. Lu
2. Nadia Petrova vs. Anastasija Sevastova (NB 15.00hrs)
3. Ana Ivanovic vs. Elena Dementieva
4. ATP: Ljubicic vs. Dolgopolov (NB 19.30hrs)

Court 1 (from 12.00hrs)
1. Dulko/Pennetta vs. Llagostera Vives/Martínez Sánchez
2. Chuang/Govortsova vs. Peschke/Srebotnik (NB 13.30hrs)
3. ATP: Gong/Li vs. Lu/Mayer (after suitable rest)
4. Kirilenko/Petrova vs. King/Shvedova (NB 16.30hrs; after suitable rest)

Court 3 (from 15.00hrs)

1. Szavay/Zahlavova Strycova vs. Dushevina/Parra Santonja

Seoul (Wed): Defending Champ Date Krumm Wins Opener

HANSOL KOREA OPEN
Seoul-KOR
September 20-26, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Results – Wednesday, September 22, 2010
Singles – First Round
(1) Nadia Petrova (RUS) d. Jarmila Groth (AUS) 63 62
(2) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) d. Anastasia Rodionova (AUS) 76(6) 61
(3) Maria Kirilenko (RUS) d. Urszula Radwanska (POL) 63 61
(4) María José Martínez Sánchez (ESP) d. (Q) Hsieh Su-Wei (TPE) 76(3) 64
(6) Yaroslava Shvedova (KAZ) d. Anabel Medina Garrigues (ESP) 64 75
Vera Dushevina (RUS) d. (7/WC) Ana Ivanovic (SRB) 26 64 62
(8) Agnes Szavay (HUN) d. Polona Hercog (SLO) 61 62
Klara Zakopalova (CZE) d. Julia Goerges (GER) 75 26 75
Kimiko Date Krumm (JPN) d. (Q) Junri Namigata (JPN) 62 75
Vania King (USA) d. Alberta Brianti (ITA) 64 75
Kirsten Flipkens (BEL) d. (Q) Bojana Jovanovski (SRB) 26 63 64
(WC) Dinara Safina (RUS) d. (Q) Simona Halep (ROU) 64 64

Doubles – First Round
(1) King/Shvedova (USA/KAZ) d. Lu/Xu (CHN/CHN) 64 75
Goerges/Hercog (GER/SLO) d. (3) Kleybanova/Yan (RUS/CHN) 64 62
(4) Grandin/Uhlirova (RSA/CZE) d. Pelletier/Rosolska (CAN/POL) 63 63

Order of Play – Thursday, September 23, 2010
Centre Court (from 12.00hrs)
1. Maria Kirilenko vs. Dinara Safina
2. Kimiko Date Krumm vs. Anastasia Pavlyuchenkova (NB 13.30hrs)
3. Nadia Petrova vs. Vania King
4. Sun/Zhang vs. Kim/Lee
5. Grandin/Uhlirova vs. Chang/Lee

Court 2 (from 12.00hrs)
1. Ekaterina Makarova vs. María José Martínez Sánchez
2. Klara Zakopalova vs. Vera Dushevina (NB 13.00hrs)
3. Alisa Kleybanova vs. Ksenia Pervak
4. Brianti/Gallovits vs. Groth/Zakopalova

Court 13 (from 12.00hrs)
1. Agnes Szavay vs. Elena Baltacha
2. Kirsten Flipkens vs. Yaroslava Shvedova (NB 13.00hrs)
3. Jans/Peers vs. Llagostera Vives/Martínez Sánchez

Court TBA (NB 15.00hrs)
1. King/Shvedova vs. Date Krumm/Morita

Seoul Preview Information

HANSOL KOREA OPEN
Seoul-KOR
September 20-26, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Order of Play – Monday, September 20, 2010
Centre Court (from 12.00hrs)
1. Alisa Kleybanova vs. Chang Kai-Chen
2. Kim So-Jung vs. Elena Baltacha
3. Chang/Lee vs. Han/Hong

Court 2 (from 10.00hrs)
1. Hsieh Su-Wei vs. Pauline Parmentier (Singles Q Final)
2. Ksenia Pervak vs. Chan Yung-Jan (NB 12.00hrs)
3. Iveta Benesova vs. Ekaterina Makarova
4. Date Krumm/Morita vs. Ferguson/Fujiwara

Court 13 (from 10.00hrs)
1. Bojana Jovanovski vs. Zhang Ling (Singles Q Final)
2. Simona Halep vs. Sophie Ferguson (Singles Q Final)

Court 14 (from 10.00hrs)
1. Marie-Ève Pelletier vs. Junri Namigata (Singles Q Final)

Guangzhou (Tues): Groth Cruises, Chan Ousted

LANDSKY LIGHTING GUANGZHOU INTERNATIONAL WOMEN’S OPEN
Guangzhou-CHN
September 13-19, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Results – Tuesday, September 14, 2010
Singles – First Round
(1) Jarmila Groth (AUS) d. Nina Bratchikova (RUS) 62 60
Ksenia Pervak (RUS) d. (2) Chan Yung-Jan (TPE) 36 60 62
(4) Ayumi Morita (JPN) d. (Q) Junri Namigata (JPN) 62 62
Alla Kudryavtseva (RUS) d. (6) Bojana Jovanovski (SRB) 61 75
(7) Alberta Brianti (ITA) d. Pauline Parmentier (FRA) 63 61
Edina Gallovits (ROU) d. (Q) Kim So-Jung (KOR) 67(4) 61 63
Tamarine Tanasugarn (THA) d. Simona Halep (ROU) 76(4) 62
Alexandra Panova (RUS) d. (Q) Sun Shengnan (CHN) 16 64 62
Sania Mirza (IND) d. Katie O’Brien (GBR) 63 16 62
(WC) Han Xinyun (CHN) d. (Q) Hsieh Su-Wei (TPE) 76(2) 16 61

Doubles – First Round
Lu/Xu (CHN/CHN) d. C.Chan/Palkina (TPE/KGZ) 26 62 108 (Match TB)
Brianti/Chang (ITA/TPE) d. (WC) Liang/Zhou (CHN/CHN) 64 61

Order of Play – Wednesday, September 15, 2010
Center Court (from 14.00hrs)

1. Chanelle Scheepers vs. Zhang Shuai
2. Han Xinyun vs. Chang Kai-Chen (NB 15.00hrs)
3. Smith/Yan vs. Sun/Zhang
4. Maria Elena Camerin vs. Alberta Brianti (NB 18.30hrs)

Court 1 (from 14.00hrs)
1. Sania Mirza vs. Akgul Amanmuradova
2. Chen/Lu vs. Savchuk/Tanasugarn (NB 15.00hrs)
3. Amanmuradova/Kudryavtseva vs. Panova/Pervak
4. Han/Liu vs. Grandin/Uhlirova

Court 2 (from 14.00hrs)
1. Alla Kudryavtseva vs. Ekaterina Ivanova
2. Bratchikova/Ivanova vs. Hsieh/Scheepers (NB 15.30hrs; after suitable rest)

Court 3 (NB 15.30hrs; after suitable rest)
1. Groth/Peers vs. Gallovits/Mirza