Davis Cup by BNP Paribas Semifinals, World Group play-offs and zone group – Latest results

The ITF has announced the latest results for the Davis Cup by BNP Paribas World Group semifinal and play-off ties as well as zone group ties taking place on 14-16 September.

Czech Republic will host defending champion Spain in the Davis Cup by BNP Paribas Final at a venue to be confirmed on 16-18 November.

Belgium, Brazil, Canada, Israel, Italy, Germany, Kazakhstan and Switzerland have all secured places in the 2013 World Group.

 

The Draw for the 2013 Davis Cup by BNP Paribas is being held at the London offices of title sponsor BNP Paribas on Wednesday 19 September at 11:00 (10:00 GMT).

Davis Cup by BNP Paribas is the largest annual international team competition in sport with 123 nations entered in 2012. The title sponsor is BNP Paribas, the Official Bank of Davis Cup. International sponsors are HP (Official Technology Sponsor), Rolex (Official Timekeeper) Hugo Boss (Official Men’s Fashion Clothing Sponsor), Adecco (Official HR Sponsor) and NH Hoteles (Official Hotel). Wilson Sporting Goods (Official Ball) is an international partner. The 100th Davis Cup Final will take place on 16-18 November at the start of the ITF centenary celebrations in 2013.

 

For further information, please contact ITF Communications on Tel: +44 (0)20 8392 4632 or Email: communications@itftennis.com.

 

 

WORLD GROUP SEMIFINALS

 

SPAIN defeated USA 3-1

Venue: Parque Hermanos Castro, Gijon, ESP (clay – outdoor)

 

David Ferrer (ESP) d. Sam Querrey (USA) 46 62 62 64

Nicolas Almagro (ESP) d. John Isner (USA) 64 46 64 36 75

Bob Bryan/Mike Bryan (USA) d. Marcel Granollers/Marc Lopez (ESP) 63 36 75 75

David Ferrer (ESP) d. John Isner (USA) 67(3) 63 64 62

Nicolas Almagro (ESP) v Sam Querrey (USA) not played

 

 

CZECH REPUBLIC defeated ARGENTINA 3-2

Venue: Parque Roca, Buenos Aires, ARG (clay – outdoor)

 

Juan Martin del Potro (ARG) d. Radek Stepanek (CZE) 64 64 62

Tomas Berdych (CZE) d. Juan Monaco (ARG) 61 46 16 64 64

Tomas Berdych/Radek Stepanek (CZE) d. Carlos Berlocq/Eduardo Schwank (ARG) 63 64 63

Tomas Berdych (CZE) d. Carlos Berlocq (ARG) 63 63 64

Juan Monaco (ARG) d. Ivo Minar (CZE) 63 76(2)

 

 

WORLD GROUP PLAY-OFFS

 

KAZAKHSTAN defeated UZBEKISTAN 3-1

Venue: National Tennis Centre, Astana, KAZ (clay – indoor)

 

Denis Istomin (UZB) d. Evgeny Korolev (KAZ) 63 46 62 06 63

Mikhail Kukushkin (KAZ) d. Farrukh Dustov (UZB) 62 64 36 76(5)

Andrey Golubev/Yuriy Schukin (KAZ) d. Farrukh Dustov/Denis Istomin (UZB) 76(3) 63 64

Mikhail Kukushkin (KAZ) d. Denis Istomin (UZB) 64 62 67(5) 62

Evgeny Korolev (KAZ) v Farrukh Dustov (UZB) not played

 

 

GERMANY defeated AUSTRALIA 3-2

Venue: Rothenbaum Stadium, Hamburg, GER (clay – outdoor)

 

Bernard Tomic (AUS) d. Cedrik-Marcel Stebe (GER) 26 63 64 76(4)

Florian Mayer (GER) d. Lleyton Hewitt (AUS) 75 63 62

Chris Guccione/Lleyton Hewitt (AUS) d. Benjamin Becker/Philipp Petzschner (GER) 63 62 26 76(4)

Florian Mayer (GER) d. Bernard Tomic (AUS) 64 62 63

Cedrik-Marcel Stebe (GER) d. Lleyton Hewitt (AUS) 64 61 64

 

 

ISRAEL defeated JAPAN 3-2

Venue: Ariake Coliseum, Tokyo, JPN (hard – outdoor)

 

Go Soeda (JPN) d. Dudi Sela (ISR) 62 64 36 64

Amir Weintraub (ISR) d. Tatsuma Ito (JPN) 63 62 64

Jonathan Erlich/Andy Ram (ISR) d. Tatsuma Ito/Yuichi Sugita (JPN) 57 63 63 61

Kei Nishikori (JPN) d. Dudi Sela (ISR) 63 36 46 64 75

Amir Weintraub (ISR) d. Go Soeda (JPN) 63 76(5) 46 63

 

 

BELGIUM defeated SWEDEN 5-0

Venue: Royal Primerose Tennis Club, Brussels, BEL (clay – outdoor)

 

Steve Darcis (BEL) d. Michael Ryderstedt (SWE) 63 76(3) 60

David Goffin (BEL) d. Andreas Vinciguerra (SWE) 64 63 75

Ruben Bemelmans/Olivier Rochus (BEL) d. Johan Brunstrom/Michael Ryderstedt (SWE) 64 46 63 62

David Goffin (BEL) d. Markus Eriksson (SWE) 63 64

Steve Darcis (BEL) d. Andreas Vinciguerra (SWE) 64 62

 

 

CANADA defeated SOUTH AFRICA 4-1

Venue: Uniprix Stadium, Montreal, CAN (hard – outdoor)

 

Vasek Pospisil (CAN) d. Izak van der Merwe (RSA) 63 64 64

Milos Raonic (CAN) v Nikala Scholtz (RSA) 75 64 75

Raven Klaasen/Izak van der Merwe (RSA) d. Daniel Nestor/Vasek Pospisil (CAN) 64 76(3) 76(5)

Milos Raonic (CAN) d. Izak van der Merwe (RSA) 62 62 64

Frank Dancevic (CAN) d. Nikala Scholtz (RSA) 62 62

 

 

BRAZIL defeated RUSSIA 5-0

Venue: Harmonia Tenis Clube, Sao Jose do Rio Preto, BRA (clay – outdoor)

 

Rogerio Dutra Silva (BRA) d. Igor Andreev (RUS) 62 61 ret. (right shoulder)

Thomaz Bellucci (BRA) d. Teymuraz Gabashvili (RUS) 63 46 60 76(4)

Marcelo Melo/Bruno Soares (BRA) d. Alex Bogomolov Jr./Teymuraz Gabashvili (RUS) 75 62 76(7)

Thomaz Bellucci (BRA) d. Alex Bogomolov (RUS) 76(4) 63

Rogerio Dutra Silva (BRA) d. Stanislav Vovk (RUS) 62 62

 

 

ITALY defeated CHILE 4-1

Venue: Tennis Club Napoli, Napoli, ITA (clay – outdoor)

 

Andreas Seppi (ITA) d. Guillermo Hormazabal (CHI) 75 61 62

Fabio Fognini (ITA) d. Paul Capdeville (CHI) 26 62 67(6) 61 62

Jorge Aguilar/Paul Capdeville (CHI) d. Daniele Bracciali/Andreas Seppi (ITA) 64 46 64 62

Andreas Seppi (ITA) d. Paul Capdeville (CHI) 63 61 63

Simone Bolelli (ITA) d. Christian Garin (CHI) 64 63

 

 

SWITZERLAND defeated NETHERLANDS 3-2

Venue: Westergasfabriek, Amsterdam, NED (clay – outdoor)

 

Roger Federer (SUI) d. Thiemo de Bakker (NED) 63 64 64

Stanislas Wawrinka (SUI) d. Robin Haase (NED) 63 36 63 76(4)

Robin Haase/Jean-Julien Rojer (NED) d. Roger Federer/Stanislas Wawrinka (SUI) 64 62 57 63

Roger Federer (SUI) d. Robin Haase (NED) 61 64 64

Thiemo de Bakker (NED) d. Marco Chiudinelli (SUI) 62 76(4)

 

 

AMERICAS ZONE GROUP I – SECOND ROUND PLAY-OFF

 

ECUADOR defeated PERU 3-1

Venue: Club Lawn Tennis de la Exposicion, Lima, PER (clay – outdoor)

 

Emilio Gomez (ECU) d. Duilio Beretta (PER) 57 62 63 64

Julio Cesar Campozano (ECU) d. Mauricio Echazu (PER) 76(6) 63 64

Duilio Beretta/Sergio Galdos (PER) d. Julio Cesar Campozano/Roberto Quiroz (ECU) 63 62 64

Julio Cesar Campozano (ECU) d. Duilio Beretta (PER) 76(0) 46 57 61 60

Jorge Panta Herreros (PER) v Roberto Quiroz (ECU)

 

ASIA/OCEANIA ZONE GROUP I – FIRST ROUND PLAY-OFF

 

INDIA defeated NEW ZEALAND 5-0

Venue: CLTA Tennis Stadium, Chandigarh, IND (hard – outdoor)

 

Yuki Bhambri (IND) d. Daniel King-Turner (NZL) 36 06 62 64 62

Vishnu Vardhan (IND) d. Jose Statham (NZL) 62 67(5) 64 62

Divij Sharan/Vishnu Vardhan (IND) d. Daniel King-Turner/Michael Venus (NZL) 76(3) 46 63 67(4) 63

Yuki Bhambri (IND) d. Jose Statham (NZL) 26 75 76(5)

Sanam Singh (IND) d. Artem Sitak (NZL) 64 61

 

 

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP I – FIRST ROUND PLAY-OFF

 

ROMANIA level with FINLAND 3-2

Venue: Sala Sporturilor “Horia Demian” Cluj, Cluj-Napoca, ROU (hard – indoor)

 

Jarkko Nieminen (FIN) d. Victor Crivoi (ROU) 75 61 62

Marius Copil (ROU) d. Harri Heliovaara (FIN) 36 64 62 64

Florin Mergea/Horia Tecau (ROU) d. Jarkko Nieminen/Harri Heliovaara (FIN) 64 76(4) 61

Jarkko Nieminen (FIN) d. Marius Copil (ROU) 63 75 16 76(4)

Victor Crivoi (ROU) d. Harri Heliovaara (FIN) 46 76(5) 67(2) 63 75

 

 

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP I – SECOND ROUND PLAY-OFF

 

SLOVAK REPUBLIC defeated PORTUGAL 3-1

Venue: Aegon Arena, Bratislava, SVK (hard – indoor)

 

Martin Klizan (SVK) d. Gastao Elias (POR) 36 62 76(4) 62

Joao Sousa (POR) d. Lucas Lacko (SVK) 64 64 63

Michal Mertinak/Filip Polasek (SVK) d. Gastao Elias/Joao Sousa (POR) 75 46 76(5) 63

Martin Klizan (SVK) d. Joao Sousa (POR) 62 75 67(9) 61

Lucas Lacko (SVK) v Gastao Elias (POR) not played

 

 

AMERICAS ZONE GROUP II – THIRD ROUND

 

DOMINICAN REPUBLIC defeated MEXICO 3-2

Venue: Centro Español Inc. Santiago de los Caballeros, DOM (clay – outdoor)

 

Victor Estrella (DOM) d. Daniel Garza (MEX) 64 62 62

Jose Hernandez (DOM) d. Cesar Ramirez (MEX) 62 67(6) 75 46 63

Daniel Garza/Santiago Gonzalez (MEX) d. Henry Estrella/Victor Estrella (DOM) 75 63 76(1)

Victor Estrella (DOM) d. Cesar Ramirez (MEX) 76(4) 63 64

Bruno Rodriguez (MEX) d. Roberto Cid (DOM) 61 60

 

ASIA/OCEANIA ZONE GROUP II – THIRD ROUND

 

INDONESIA defeated PHILIPPINES 3-2

Venue: Gelora Bung Karno Tennis Stadium, Jarkarta, INA (hard – oudoor)

 

Christopher Rungkat (INA) d. Francis Casey Alcantara (PHI) 76(3) 62 36 60

Treat Huey (PHI) d. Elbert Sie (INA) 64 62 63

Christopher Rungkat/Elbert Sie (INA) d. Ruben Gonzales/Treat Huey (PHI) 46 63 76(5) 62

Christopher Rungkat (INA) d. Jeson Patrombon (PHI) 63 62 60

Francis Casey Alcantara (PHI) d. Sunu-Wahyu Trijati (INA) 63 67(4) 64

 

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP II – THIRD ROUND

 

UKRAINE defeated LATVIA 3-2

Venue: Liepajas Olimpiskais Centrs, Liepaja, LAT (hard – indoor)

 

Ernests Gulbis (LAT) d. Sergei Bubka (UKR) 46 63 64 62

Sergiy Stakhovsky (UKR) d. Andis Juska (LAT) 63 64 64

Sergei Bubka/Sergiy Stakhovsky (UKR) d. Ernests Gulbis/Andis Juska (LAT) 64 36 26 61 64

Ernests Gulbis (LAT) d. Sergiy Stakhovsky (UKR) 60 63 61

Illya Marchenko (UKR) d. Andis Juska (LAT) 64 63 75

 

 

POLAND defeated BELARUS 3-2

Venue: Miejski Osrodek Sportu i Rekreacji, Lodz, POL (hard – indoor)

 

Lukasz Kubot (POL) d. Dzmitry Zhyrmont (BLR) 61 64 62

Jerzy Janowicz (POL) d. Uladzimir Ignatik (BLR) 76(4) 62 63

Mariusz Fyrstenberg/Marcin Matkowski (POL) d. Alexander Bury/Max Mirnyi (BLR) 64 76(5) 67(3) 64

Alexander Bury (BLR) d. Marcin Matkowski (POL) 63 63

Dzmitry Zhyrmont (BLR) d. Jerzy Janowicz (POL) w/o (gastric illness)

Davis Cup Results

The ITF has announced the latest results for the Davis Cup by BNP Paribas World Group semifinal and play-off ties as well as zone group ties taking place on 14-16 September.

Live scoring for all World Group ties will be available on the official Davis Cup website www.daviscup.com and www.copadavis.com throughout the weekend. In addition, the English and Spanish websites will both feature reports, photographs, blogs and audio interviews from all the ties. A Communications department representative will be available at the ITF headquarters in London from 09:00 GMT on Friday, Saturday and Sunday to assist with any media enquiries.

 

Davis Cup by BNP Paribas is the largest annual international team competition in sport with 123 nations entered in 2012. The title sponsor is BNP Paribas, the Official Bank of Davis Cup. International sponsors are HP (Official Technology Sponsor), Rolex (Official Timekeeper) Hugo Boss (Official Men’s Fashion Clothing Sponsor), Adecco (Official HR Sponsor) and NH Hoteles (Official Hotel). Wilson Sporting Goods (Official Ball) is an international partner. The 100th Davis Cup Final will take place on 16-18 November at the start of the ITF centenary celebrations in 2013.

 

For further information, please contact ITF Communications on Tel: +44 (0)20 8392 4632 or Email: communications@itftennis.com.

 

 

WORLD GROUP SEMIFINALS

 

SPAIN leads USA 2-0

Venue: Parque Hermanos Castro, Gijon, ESP (clay – outdoor)

 

David Ferrer (ESP) d. Sam Querrey (USA) 46 62 62 64

Nicolas Almagro (ESP) d. John Isner (USA) 64 46 64 36 75

Marcel Granollers/Marc Lopez (ESP) v Bob Bryan/Mike Bryan (USA)

David Ferrer (ESP) v John Isner (USA)

Nicolas Almagro (ESP) v Sam Querrey (USA)

 

 

ARGENTINA level with CZECH REPUBLIC 1-1

Venue: Parque Roca, Buenos Aires, ARG (clay – outdoor)

 

Juan Martin del Potro (ARG) d. Radek Stepanek (CZE) 64 64 62

Tomas Berdych (CZE) d. Juan Monaco (ARG) 61 46 16 64 64

Carlos Berlocq/Eduardo Schwank (ARG) v Ivo Minar/Lukas Rosol (CZE)

Juan Martin del Potro (ARG) v Tomas Berdych (CZE)

Juan Monaco (ARG) v Radek Stepanek (CZE)

 

 

WORLD GROUP PLAY-OFFS

 

UZBEKISTAN level with KAZAKHSTAN 1-1

Venue: National Tennis Centre, Astana, KAZ (clay – indoor)

 

Denis Istomin (UZB) d. Evgeny Korolev (KAZ) 63 46 62 06 63

Mikhail Kukushkin (KAZ) d. Farrukh Dustov (UZB) 62 64 36 76(5)

Andrey Golubev/Yuriy Schukin (KAZ) v Farrukh Dustov/Denis Istomin (UZB)

Mikhail Kukushkin (KAZ) v Denis Istomin (UZB)

Evgeny Korolev (KAZ) v Farrukh Dustov (UZB)

 

 

AUSTRALIA level with GERMANY 1-1

Venue: Rothenbaum Stadium, Hamburg, GER (clay – outdoor)

 

Bernard Tomic (AUS) d. Cedrik-Marcel Stebe (GER) 26 63 64 76(4)

Florian Mayer (GER) d. Lleyton Hewitt (AUS) 75 63 62

Benjamin Becker/Philipp Petzschner (GER) v Chris Guccione/Lleyton Hewitt (AUS)

Florian Mayer (GER) v Bernard Tomic (AUS)

Cedrik-Marcel Stebe (GER) v Lleyton Hewitt (AUS)

 

ISRAEL leads JAPAN 2-1

Venue: Ariake Coliseum, Tokyo, JPN (hard – outdoor)

 

Go Soeda (JPN) d. Dudi Sela (ISR) 62 64 36 64

Amir Weintraub (ISR) d. Tatsuma Ito (JPN) 63 62 64

Jonathan Erlich/Andy Ram (ISR) d. Tatsuma Ito/Yuichi Sugita (JPN) 57 63 63 61

Tatsuma Ito (JPN) v Dudi Sela (ISR)

Go Soeda (JPN) v Amir Weintraub (ISR)

 

BELGIUM leads SWEDEN 2-0

Venue: Royal Primerose Tennis Club, Brussels, BEL (clay – outdoor)

 

Steve Darcis (BEL) d. Michael Ryderstedt (SWE) 63 76(3) 60

David Goffin (BEL) d. Andreas Vinciguerra (SWE) 64 63 75

Ruben Bemelmans/Olivier Rochus (BEL) v Johan Brunstrom/Michael Ryderstedt (SWE)

David Goffin (BEL) v Michael Ryderstedt (SWE)

Steve Darcis (BEL) v Andreas Vinciguerra (SWE)

 

 

CANADA leads SOUTH AFRICA 2-0

Venue: Uniprix Stadium, Montreal, CAN (hard – outdoor)

 

Vasek Pospisil (CAN) d. Izak van der Merwe (RSA) 63 64 64

Milos Raonic (CAN) v Nikala Scholtz (RSA) 75 64 75

Daniel Nestor/Vasek Pospisil (CAN) v Raven Klaasen/Izak van der Merwe (RSA)

Milos Raonic (CAN) v Izak van der Merwe (RSA)

Vasek Pospisil (CAN) v Nikala Scholtz (RSA)

 

 

BRAZIL leads RUSSIA 2-0

Venue: Harmonia Tenis Clube, Sao Jose do Rio Preto, BRA (clay – outdoor)

 

Rogerio Dutra Silva (BRA) d. Igor Andreev (RUS) 62 61 ret. (right shoulder)

Thomaz Bellucci (BRA) d. Teymuraz Gabashvili (RUS) 63 46 60 76(4)

Marcelo Melo/Bruno Soares (BRA) v Alex Bogomolov Jr./Stanislav Vovk (RUS)

Thomaz Bellucci (BRA) v Igor Andreev (RUS)

Rogerio Dutra Silva (BRA) v Teymuraz Gabashvili (RUS)

 

 

ITALY leads CHILE 1-0

Venue: Tennis Club Napoli, Napoli, ITA (clay – outdoor)

 

Andreas Seppi (ITA) d. Guillermo Hormazabal (CHI) 75 61 62

Fabio Fognini (ITA) v Paul Capdeville (CHI) 26 62 67(6) 61 1-1 match suspended due to darkness

Simone Bolelli/Daniele Bracciali (ITA) v Jorge Aguilar/Paul Capdeville (CHI)

Andreas Seppi (ITA) v Paul Capdeville (CHI)

Fabio Fognini (ITA) v Guillermo Hormazabal (CHI)

 

 

SWITZERLAND leads NETHERLANDS 2-0

Venue: Westergasfabriek, Amsterdam, NED (clay – outdoor)

 

Roger Federer (SUI) d. Thiemo de Bakker (NED) 63 64 64

Stanislas Wawrinka (SUI) d. Robin Haase (NED) 63 36 63 76(4)

Robin Haase/Jean-Julien Rojer (NED) v Roger Federer/Stanislas Wawrinka (SUI)

Robin Haase (NED) v Roger Federer (SUI)

Thiemo de Bakker (NED) v Stanislas Wawrinka (SUI)

 

 

AMERICAS ZONE GROUP I – SECOND ROUND PLAY-OFF

 

ECUADOR leads PERU 2-0

Venue: Club Lawn Tennis de la Exposicion, Lima, PER (clay – outdoor)

 

Emilio Gomez (ECU) d. Duilio Beretta (PER) 57 62 63 64

Julio Cesar Campozano (ECU) d. Mauricio Echazu (PER) 76(6) 63 64

Duilio Beretta/Sergio Galdos (PER) v Julio Cesar Campozano/Roberto Quiroz (ECU)

Duilio Beretta (PER) v Julio Cesar Campozano (ECU)

Mauricio Echazu (PER) v Emilio Gomez (ECU)

 

ASIA/OCEANIA ZONE GROUP I – FIRST ROUND PLAY-OFF

 

INDIA leads NEW ZEALAND 2-0

Venue: CLTA Tennis Stadium, Chandigarh, IND (hard – outdoor)

 

Yuki Bhambri (IND) d. Daniel King-Turner (NZL) 36 06 62 64 62

Vishnu Vardhan (IND) d. Jose Statham (NZL) 62 67(5) 64 62

Divij Sharan/Vishnu Vardhan (IND) v Daniel King-Turner/Michael Venus (NZL)

Yuki Bhambri (IND) v Jose Statham (NZL)

Vishnu Vardhan (IND) v Daniel King-Turner (NZL)

 

 

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP I – FIRST ROUND PLAY-OFF

 

FINLAND level with ROMANIA 1-1

Venue: Sala Sporturilor “Horia Demian” Cluj, Cluj-Napoca, ROU (hard – indoor)

 

Jarkko Nieminen (FIN) d. Victor Crivoi (ROU) 75 61 62

Marius Copil (ROU) d. Harri Heliovaara (FIN) 36 64 62 64

Florin Mergea/Horia Tecau (ROU) v Jarkko Nieminen/Timo Nieminen (FIN)

Marius Copil (ROU) v Jarkko Nieminen (FIN)

Victor Crivoi (ROU) v Harri Heliovaara (FIN)

 

 

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP I – SECOND ROUND PLAY-OFF

 

SLOVAK REPUBLIC level with PORTUGAL 1-1

Venue: Aegon Arena, Bratislava, SVK (hard – indoor)

 

Martin Klizan (SVK) d. Gastao Elias (POR) 36 62 76(4) 62

Joao Sousa (POR) d. Lucas Lacko (SVK) 64 64 63

Michal Mertinak/Filip Polasek (SVK) v Gastao Elias/Joao Sousa (POR)

Martin Klizan (SVK) v Joao Sousa (POR)

Lucas Lacko (SVK) v Gastao Elias (POR)

 

 

AMERICAS ZONE GROUP II – THIRD ROUND

 

DOMINICAN REPUBLIC leads MEXICO 2-0

Venue: Centro Español Inc. Santiago de los Caballeros, DOM (clay – outdoor)

 

Victor Estrella (DOM) d. Daniel Garza (MEX) 64 62 62

Jose Hernandez (DOM) d. Cesar Ramirez (MEX) 62 67(6) 75 46 63

Henry Estrella/Victor Estrella (DOM) v Santiago Gonzalez/Bruno Rodriguez (MEX)

Victor Estrella (DOM) v Cesar Ramirez (MEX)

Jose Hernandez (DOM) v Daniel Garza (MEX)

 

ASIA/OCEANIA ZONE GROUP II – THIRD ROUND

 

INDONESIA leads PHILIPPINES 2-1

Venue: Gelora Bung Karno Tennis Stadium, Jarkarta, INA (hard – oudoor)

 

Christopher Rungkat (INA) d. Francis Casey Alcantara (PHI) 76(3) 62 36 60

Treat Huey (PHI) d. Elbert Sie (INA) 64 62 63

Christopher Rungkat/Elbert Sie (INA) d. Ruben Gonzales/Treat Huey (PHI) 46 63 76(5) 62

Christopher Rungkat (INA) v Treat Huey (PHI)

Elbert Sie (INA) v Francis Casey Alcantara (PHI)

 

 

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP II – THIRD ROUND

 

LATVIA level with UKRAINE 1-1

Venue: Liepajas Olimpiskais Centrs, Liepaja, LAT (hard – indoor)

 

Ernests Gulbis (LAT) d. Sergei Bubka (UKR) 46 63 64 62

Sergiy Stakhovsky (UKR) d. Andis Juska (LAT) 63 64 64

Ernests Gulbis/Deniss Pavlovs (LAT) v Illya Marchenko/Denys Molchanov (UKR)

Ernests Gulbis (LAT) v Sergiy Stakhovsky (UKR)

Andis Juska (LAT) v Sergei Bubka (UKR)

 

 

POLAND leads BELARUS 2-0

Venue: Miejski Osrodek Sportu i Rekreacji, Lodz, POL (hard – indoor)

 

Lukasz Kubot (POL) d. Dzmitry Zhyrmont (BLR) 61 64 62

Jerzy Janowicz (POL) d. Uladzimir Ignatik (BLR) 76(4) 62 63

Mariusz Fyrstenberg/Marcin Matkowski (POL) v Alexander Bury/Max Mirnyi (BLR)

Lukasz Kubot (POL) v Uladzimir Ignatik (BLR)

Jerzy Janowicz (POL) v Dzmitry Zhyrmont (BLR)

 

Marino and Raonic Set To Make Debuts at the US Open

Montreal, August 30, 2010 – Two of Canada’s rising young stars will experience the biggest moment of their professional careers on Monday when they take to the court for their first Grand Slam main draw match at the U.S. Open in Flushing Meadows, New York.

Rebecca Marino (Vancouver, BC) and Milos Raonic (Thornhill, ON), both 19 years of age, won three tough qualifying matches over the weekend to earn a coveted spot in the main draw of the final Grand Slam of the season. Marino beat fellow Canadian Sharon Fichman (Toronto, ON) in the final round on Sunday and will take on Ksenia Pervak of Russia, ranked no. 100 in the world, in her Major debut. For his part, Raonic continued his impressive summer and beat three quality players en route to a main draw berth. He will take on Australia’s Carsten Ball, ranked no. 145 on the ATP rankings. Not to be outdone, Peter Polansky (Thornhill, ON) was the third Canadian to successfully qualify for the U.S. Open main draw and in doing so for the second consecutive year, he earned the right to play Argentine Juan Monaco, seeded 30th in the tournament, in his first round match on Tuesday. This marks the first time this season that a Canadian man will play in the main draw of a Grand Slam and the first time since last year’s Australian Open that there will be two men taking part in the big dance.

Meanwhile, Canada’s top player, Aleksandra Wozniak (Blainville, QC) will also begin her U.S. Open campaign on Monday against Australian qualifier Sally Peers, ranked no. 201 in the world. Recovering from forearm tendinitis, Wozniak hopes to repeat her performance from a year ago when she reached the third round in New York and defeated Amélie Mauresmo in the process.

Daniel Nestor (Toronto, ON), Marie-Ève Pelletier (Repentigny, QC) and Wozniak will be Canada’s three representatives in doubles at the final Major of 2010. Seeded second in the men’s draw, Nestor and his Serbian partner Nenad Zimonjic will go up against Eric Butorac and Jean-Julien Roger in their first round encounter. For her part, Pelletier will be testing the waters with a new partner this week in Michaella Krajicek of the
Netherlands. The pair will open against the thirteenth-seeded team of Monica Niculescu and Shahar Peer.

Wozniak will team up with Russia’s Anna Chakvetadze and they will battle the Swedish duo of Sofia Arvidsson and Johanna Larsson.
Top juniors head to Repentigny for prestigious event.The best junior players in the world are in Repentigny this week to make their final U.S. Open preparations this week at the National Bank Canadian International Junior Open, a prestigious Grade 1 event on the ITF Junior
Circuit which is celebrating its 25th anniversary in 2010.

Gabriela Dabrowski (Ottawa, ON), Eugenie Bouchard (Westmount, QC), Élisabeth and Françoise Abanda (Montreal, QC) and Filip Peliwo (Vancouver, BC) are just a few of the Canadian names who will go head-tohead with the world’s best at the biggest junior tournament in Canada.

The ladies will take centre stage on Monday at Parc Larochelle with singles and doubles action in the girls draws while the boys will take their turn on Tuesday. For all of the latest results, please visit the tournament’s official website www.tennis-junior-repentigny.com.

Monfils, Peer and Montanes Win in Metz, Tashkent and Bucharest Respectively

Bordentown, NJ, September 28, 2009 – This weekend proved to be another successful one for the Prince Tour Team as it dominated three of the events on the ATP and WTA calendar.  Gael Monfils, Shahar Peer and Albert Montanes, all took home titles on Sunday, winning in Metz, France; Tashkent, Uzbekistan and Bucharest, Romania respectively.  Aside from their on-court talent, Prince product was also on display in each championship.

Gael Monfils, using his Prince EXO3 Rebel 95 racquet, showcased his masterful blend of punishing offense and tactical defense to take out Phillip Kohlschreiber 7-6, 3-6, 6-2 in the Open de Moselle finals.  Monfils, one of the first players on tour to pick up a racquet from Prince’s highly-acclaimed EXO3 line (in fact, he made the switch from him former brand to Prince after hitting only two tennis balls with the new EXO3 frame at the end of last year), shot up to a career high ranking of #9 after doing so, reached the quarter-finals of Roland Garros and now captures his first title of the year.  With a cosmetic as colorful as Monfils himself, the EXO3 Rebel 95 not only suits his game-style, but has become one of the most welcomed additions to the player frame market this year.

Not to be outdone, Prince’s Shahar Peer showed that while the EXO3 Rebel 95 may be the right racquet for Monfils, the Prince EXO3 Red 105 is best suited for her game.  With her EXO3 Red in hand, Peer took home her second straight WTA title – winning the Guangzhou Open in China last week and capturing the Tashkent title yesterday.   The title is Peer’s fifth for her career and second since making the switch to the EXO3 Red earlier this year.

Rounding out the weekend, Spaniard Albert Montanes edged Juan Monaco 7-6, 7-6 in the finals of the BCR Open in Bucharest to win his second title of 2009 (Estoril) and his third ATP title overall.  The fifth seed, Montanes is one of the players on tour to not only wield a Prince racquet (Prince Ozone Tour), but rely on Prince apparel and footwear in competition as well.

“This weekend was a significant one for the brand – having three title winners and the opportunity to showcase our product, in multiple categories, at the game’s highest level,” said Linda Glassel, VP of Marketing at Prince.  “From Gael’s EXO3 Rebel 95, to Shahar’s EXO3 Red 105, to Albert’s Ozone Tour, Aerotech apparel and O-Series footwear, Prince was omnipresent.  Not only do these wins show the strength and depth of our Tour team, but these three all have very distinct playing styles and we are proud to develop, and make available, the best products for all playing styles and player-types.  From touring pro to club level to juniors, we have the right product to help you win.”

More information regarding Prince Tour Team members, products (including the EXO3 racquet line) and where to buy Prince products, log onto: www.princetennis.com.

About Prince Sports, Inc.

Prince Sports, Inc, based in New Jersey, is a company of racquet sports enthusiasts whose goal is to create cutting edge, functional and technically advanced products that deliver performance benefits for avid players.  The Company’s portfolio of brands includes Prince (tennis, squash and badminton), Ektelon (racquetball) and Viking (platform/paddle tennis).   The Company has a history of innovation including inventing the first “oversize” and “longbody” racquets, the first “Natural Foot Shape” tennis shoe, the first “synthetic gut” string and the first electronic ball machine.  Today, Prince markets leading technologies in racquets (EXO3), string (Recoil), footwear (Precision Tube Technology) and apparel (Aerotech).   It has operations on three continents with distribution in over 100 countries. For more information on players, products or programs please visit www.princesports.com.