Seoul (Fri): Szavay Dethrones Date Krumm

HANSOL KOREA OPEN
Seoul-KOR
September 20-26, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Results – Friday, September 24, 2010
Singles – Quarterfinals
(1) Nadia Petrova (RUS) d. Kirsten Flipkens (BEL) 62 61
(5) Alisa Kleybanova (RUS) d. Ekaterina Makarova (RUS) 61 62
(8) Agnes Szavay (HUN) d. Kimiko Date Krumm (JPN) 62 67(3) 63
Klara Zakopalova (CZE) d. (WC) Dinara Safina (RUS) 75 63

Doubles – Semifinals
(4) Grandin/Uhlirova (RSA/CZE) d. Date Krumm/Morita (JPN/JPN) 61 75

Doubles – Quarterfinals
Goerges/Hercog (GER/SLO) d. Brianti/Gallovits (ITA/ROU) 64 26 1210 (Match TB)
Jans/Peers (POL/AUS) d. (WC) Kim/Lee (KOR/KOR) 16 62 107 (Match TB)

Order of Play – Saturday, September 25, 2010
Centre Court (from 12.00hrs)
1. Alisa Kleybanova vs. Agnes Szavay
2. Nadia Petrova vs. Klara Zakopalova
3. Goerges/Hercog vs. Jans/Peers

Seoul (Thurs): Date Krumm Dispatches Pavlyuchenkova

HANSOL KOREA OPEN
Seoul-KOR
September 20-26, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Results – Thursday, September 23, 2010
Singles – Second Round
(1) Nadia Petrova (RUS) d. Vania King (USA) 63 64
Kimiko Date Krumm (JPN) d. (2) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 62 61
(WC) Dinara Safina (RUS) d. (3) Maria Kirilenko (RUS) 62 63
Ekaterina Makarova (RUS) d. (4) María José Martínez Sánchez (ESP) 64 75
(5) Alisa Kleybanova (RUS) d. Ksenia Pervak (RUS) 67(13) 61 62
Kirsten Flipkens (BEL) d. (6) Yaroslava Shvedova (KAZ) 64 61
(8) Agnes Szavay (HUN) d. Elena Baltacha (GBR) 63 75
Klara Zakopalova (CZE) d. Vera Dushevina (RUS) 64 76(5)

Doubles – Quarterfinals
Date Krumm/Morita (JPN/JPN) d. (1) King/Shvedova (USA/KAZ) 75 16 119 (Match TB)
(4) Grandin/Uhlirova (RSA/CZE) d. Chang/Lee (KOR/KOR) 76(6) 62

Doubles – First Round
Jans/Peers (POL/AUS) d. (2) Llagostera Vives/Martínez Sánchez (ESP/ESP) 63 61
Brianti/Gallovits (ITA/ROU) d. Groth/Zakopalova (AUS/CZE) 64 64
(WC) Kim/Lee (KOR/KOR) d. Sun/Zhang (CHN/CHN) 64 67(4) 108 (Match TB)

Order of Play – Friday, September 24, 2010
Centre Court (from 12.00hrs)
1. Nadia Petrova vs. Kirsten Flipkens
2. Agnes Szavay vs. Kimiko Date Krumm (NB 13.30hrs)
3. Dinara Safina vs. Klara Zakopalova
4. Date Krumm/Morita vs. Grandin/Uhlirova
5. Kim/Lee vs. Jans/Peers (NB 18.30hrs)

Court 2 (from 13.00hrs)
1. Alisa Kleybanova vs. Ekaterina Makarova
2. Brianti/Gallovits vs. Goerges/Hercog (NB 15.00hrs)

Seoul (Wed): Defending Champ Date Krumm Wins Opener

HANSOL KOREA OPEN
Seoul-KOR
September 20-26, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Results – Wednesday, September 22, 2010
Singles – First Round
(1) Nadia Petrova (RUS) d. Jarmila Groth (AUS) 63 62
(2) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) d. Anastasia Rodionova (AUS) 76(6) 61
(3) Maria Kirilenko (RUS) d. Urszula Radwanska (POL) 63 61
(4) María José Martínez Sánchez (ESP) d. (Q) Hsieh Su-Wei (TPE) 76(3) 64
(6) Yaroslava Shvedova (KAZ) d. Anabel Medina Garrigues (ESP) 64 75
Vera Dushevina (RUS) d. (7/WC) Ana Ivanovic (SRB) 26 64 62
(8) Agnes Szavay (HUN) d. Polona Hercog (SLO) 61 62
Klara Zakopalova (CZE) d. Julia Goerges (GER) 75 26 75
Kimiko Date Krumm (JPN) d. (Q) Junri Namigata (JPN) 62 75
Vania King (USA) d. Alberta Brianti (ITA) 64 75
Kirsten Flipkens (BEL) d. (Q) Bojana Jovanovski (SRB) 26 63 64
(WC) Dinara Safina (RUS) d. (Q) Simona Halep (ROU) 64 64

Doubles – First Round
(1) King/Shvedova (USA/KAZ) d. Lu/Xu (CHN/CHN) 64 75
Goerges/Hercog (GER/SLO) d. (3) Kleybanova/Yan (RUS/CHN) 64 62
(4) Grandin/Uhlirova (RSA/CZE) d. Pelletier/Rosolska (CAN/POL) 63 63

Order of Play – Thursday, September 23, 2010
Centre Court (from 12.00hrs)
1. Maria Kirilenko vs. Dinara Safina
2. Kimiko Date Krumm vs. Anastasia Pavlyuchenkova (NB 13.30hrs)
3. Nadia Petrova vs. Vania King
4. Sun/Zhang vs. Kim/Lee
5. Grandin/Uhlirova vs. Chang/Lee

Court 2 (from 12.00hrs)
1. Ekaterina Makarova vs. María José Martínez Sánchez
2. Klara Zakopalova vs. Vera Dushevina (NB 13.00hrs)
3. Alisa Kleybanova vs. Ksenia Pervak
4. Brianti/Gallovits vs. Groth/Zakopalova

Court 13 (from 12.00hrs)
1. Agnes Szavay vs. Elena Baltacha
2. Kirsten Flipkens vs. Yaroslava Shvedova (NB 13.00hrs)
3. Jans/Peers vs. Llagostera Vives/Martínez Sánchez

Court TBA (NB 15.00hrs)
1. King/Shvedova vs. Date Krumm/Morita