Seoul (Thurs): Date Krumm Dispatches Pavlyuchenkova

HANSOL KOREA OPEN
Seoul-KOR
September 20-26, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Results – Thursday, September 23, 2010
Singles – Second Round
(1) Nadia Petrova (RUS) d. Vania King (USA) 63 64
Kimiko Date Krumm (JPN) d. (2) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 62 61
(WC) Dinara Safina (RUS) d. (3) Maria Kirilenko (RUS) 62 63
Ekaterina Makarova (RUS) d. (4) María José Martínez Sánchez (ESP) 64 75
(5) Alisa Kleybanova (RUS) d. Ksenia Pervak (RUS) 67(13) 61 62
Kirsten Flipkens (BEL) d. (6) Yaroslava Shvedova (KAZ) 64 61
(8) Agnes Szavay (HUN) d. Elena Baltacha (GBR) 63 75
Klara Zakopalova (CZE) d. Vera Dushevina (RUS) 64 76(5)

Doubles – Quarterfinals
Date Krumm/Morita (JPN/JPN) d. (1) King/Shvedova (USA/KAZ) 75 16 119 (Match TB)
(4) Grandin/Uhlirova (RSA/CZE) d. Chang/Lee (KOR/KOR) 76(6) 62

Doubles – First Round
Jans/Peers (POL/AUS) d. (2) Llagostera Vives/Martínez Sánchez (ESP/ESP) 63 61
Brianti/Gallovits (ITA/ROU) d. Groth/Zakopalova (AUS/CZE) 64 64
(WC) Kim/Lee (KOR/KOR) d. Sun/Zhang (CHN/CHN) 64 67(4) 108 (Match TB)

Order of Play – Friday, September 24, 2010
Centre Court (from 12.00hrs)
1. Nadia Petrova vs. Kirsten Flipkens
2. Agnes Szavay vs. Kimiko Date Krumm (NB 13.30hrs)
3. Dinara Safina vs. Klara Zakopalova
4. Date Krumm/Morita vs. Grandin/Uhlirova
5. Kim/Lee vs. Jans/Peers (NB 18.30hrs)

Court 2 (from 13.00hrs)
1. Alisa Kleybanova vs. Ekaterina Makarova
2. Brianti/Gallovits vs. Goerges/Hercog (NB 15.00hrs)

Tashkent (Mon): Winning Start For Vesnina

TASHKENT OPEN
Tashkent-UZB
September 20-26, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Results – Monday, September 20, 2010
Singles – First Round
(4) Elena Vesnina (RUS) d. Lesya Tsurenko (UKR) 63 62
Stefanie Voegele (SUI) d. (WC) Alina Abdurakhimova (UZB) 63 61
Ekaterina Ivanova (RUS) d. Katie O’Brien (GBR) 75 61
Evgeniya Rodina (RUS) d. Arina Rodionova (RUS) 76(3) 63

Doubles – First Round
Dulgheru/Rybarikova (ROU/SVK) d. (3) Amanmuradova/Kustova (UZB/BLR) 75 76(13)

Singles Qualifying – Final Round
(2) Yuliana Fedak (UKR) d. (6) Ksenia Palkina (KGZ) 63 26 60
(3) Eirini Georgatou (GRE) d. (7) Elena Kulikova (RUS) 64 76(5)
(5) Zarina Diyas (KAZ) d. Scarlett Werner (GER) 63 62
Nadejda Guskova (RUS) d. (8) Tatiana Poutchek (BLR) 63 46 64

Order of Play – Tuesday, September 21, 2010
Centre Court (from 10.00hrs)
1. Alexandra Dulgheru vs. Kurumi Nara
2. Sabina Sharipova vs. Magdalena Rybarikova (NB 11.30hrs)
3. Nigina Abduraimova vs. Darya Kustova
4. Eirini Georgatou vs. Akgul Amanmuradova (NB 15.00hrs)

Court 1 (from 10.00hrs)
1. Zarina Diyas vs. Monica Niculescu
2. Zuzana Kucova vs. Anna Chakvetadze
3. Ekaterina Bychkova vs. Sania Mirza (NB 13.00hrs)
4. Dzehalevich/Tsurenko vs. Kondratieva/Lefèvre

Court 2 (from 10.00hrs)
1. Jill Craybas vs. Ksenia Palkina
2. Maria Elena Camerin vs. Elena Bovina
3. Alla Kudryavtseva vs. Yuliana Fedak (NB 13.00hrs)
4. Bratchikova/Ivanova vs. Rodina/Voegele

Court 3 (from 10.00hrs)
1. Olga Savchuk vs. Nadejda Guskova
2. Alexandra Panova vs. Nina Bratchikova
3. Abdurakhimova/Azimova vs. Rodionova/Savchuk (NB 13.00hrs)

Seoul Preview Information

HANSOL KOREA OPEN
Seoul-KOR
September 20-26, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Order of Play – Monday, September 20, 2010
Centre Court (from 12.00hrs)
1. Alisa Kleybanova vs. Chang Kai-Chen
2. Kim So-Jung vs. Elena Baltacha
3. Chang/Lee vs. Han/Hong

Court 2 (from 10.00hrs)
1. Hsieh Su-Wei vs. Pauline Parmentier (Singles Q Final)
2. Ksenia Pervak vs. Chan Yung-Jan (NB 12.00hrs)
3. Iveta Benesova vs. Ekaterina Makarova
4. Date Krumm/Morita vs. Ferguson/Fujiwara

Court 13 (from 10.00hrs)
1. Bojana Jovanovski vs. Zhang Ling (Singles Q Final)
2. Simona Halep vs. Sophie Ferguson (Singles Q Final)

Court 14 (from 10.00hrs)
1. Marie-Ève Pelletier vs. Junri Namigata (Singles Q Final)

Landsky Lighting Guangzhou International Women’s Open Friday Tennis Results

LANDSKY LIGHTING GUANGZHOU INTERNATIONAL WOMEN’S OPEN
Guangzhou-CHN
September 13-19, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Results – Friday, September 17, 2010
Singles – Quarterfinals
(1) Jarmila Groth (AUS) d. Maria Elena Camerin (ITA) 60 62
Edina Gallovits (ROU) d. (WC) Han Xinyun (CHN) 36 62 64
Alla Kudryavtseva (RUS) d. Ksenia Pervak (RUS) 63 61
Zhang Shuai (CHN) d. Sania Mirza (IND) 64 16 64

Doubles – Semifinals
Han/Liu (CHN/CHN) d. Lu/Xu (CHN/CHN) 63 63

Order of Play – Saturday, September 18, 2010
Center Court (from 14.00hrs)
1. Jarmila Groth vs. Edina Gallovits
2. Zhang Shuai vs. Alla Kudryavtseva
3. Savchuk/Tanasugarn vs. Gallovits/Mirza (NB 18.30hrs)

WTA Tour – Guangzhou (Fri): Groth Marches Into Semis

LANDSKY LIGHTING GUANGZHOU INTERNATIONAL WOMEN’S OPEN
Guangzhou-CHN
September 13-19, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Results – Friday, September 17, 2010
Singles – Quarterfinals
(1) Jarmila Groth (AUS) d. Maria Elena Camerin (ITA) 60 62
Edina Gallovits (ROU) d. (WC) Han Xinyun (CHN) 36 62 64
Alla Kudryavtseva (RUS) d. Ksenia Pervak (RUS) 63 61
Zhang Shuai (CHN) d. Sania Mirza (IND) 64 16 64

Doubles – Semifinals
Han/Liu (CHN/CHN) d. Lu/Xu (CHN/CHN) 63 63

Order of Play – Saturday, September 18, 2010
Center Court (from 14.00hrs)
1. Jarmila Groth vs. Edina Gallovits
2. Zhang Shuai vs. Alla Kudryavtseva
3. Savchuk/Tanasugarn vs. Gallovits/Mirza (NB 18.30hrs)