Osaka (Wed): Stosur, Bartoli Through To QFs

HP OPEN
Osaka-JPN
October 11-17, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Results – Wednesday, October 13, 2010
Singles – Second Round
(1) Samantha Stosur (AUS) d. Junri Namigata (JPN) 60 63
(2) Marion Bartoli (FRA) d. Stefanie Voegele (SUI) 62 62
Chang Kai-Chen (TPE) d. (4) Maria Kirilenko (RUS) 64 ret. (left hip injury)
Tamarine Tanasugarn (THA) d. Coco Vandeweghe (USA) 57 75 64

Doubles – Quarterfinals
Aoyama/Fujiwara (JPN/JPN) d. (4) Date Krumm/Morita (JPN/JPN) 67(5) 63 108 (Match TB)

Doubles – First Round
(1) Brianti/Rybarikova (ITA/SVK) d. (WC) Namigata/Nara (JPN/JPN) 75 64

Order of Play – Thursday, October 14, 2010
Centre Court (from 11.00hrs)
1. Olga Savchuk vs. Jill Craybas
2. Shahar Peer vs. Ryoko Fuda
3. Alberta Brianti vs. Iveta Benesova
4. Aiko Nakamura vs. Kimiko Date Krumm (NB 17.30hrs)

Court 1 (From 13.00hrs)
1. Lertcheewakarn/Tanasugarn vs. Chan/Grandin
2. Chang/Osterloh vs. Basuki/Luzhanska (NB 15.00hrs)

Sony Ericsson WTA Tour – Osaka preview information

HP OPEN
Osaka-JPN
October 11-17, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Order of Play – Monday, October 11, 2010
Centre Court (from 10.00hrs)
1. Kurumi Nara vs. Maria Kirilenko

2. Samantha Stosur vs. Sachie Ishizu
3. Julie Coin vs. Marion Bartoli
4. Dentoni/Nakamura vs. Date Krumm/Morita (NB 16.00hrs)

Court 1 (from 10.00hrs)
1. Natalie Grandin vs. Hsu Wen-Hsin (Singles Q Final)
2. Lilia Osterloh vs. Chang Kai-Chen
3. Alla Kudryavtseva vs. Coco Vandeweghe
4. Lertcheewakarn/Tanasugarn vs. Doi/Fuda (NB 14.00hrs)

Court 2 (from 10.00hrs)
1. Tomoko Yonemura vs. Akiko Yonemura (Singles Q Final)
2. Sophie Ferguson vs. Stefanie Voegele
3. Hamamura/Miyamura vs. Basuki/Luzhanska

Court 3 (from 10.00hrs)
1. Christina McHale vs. Zhang Ling (Singles Q Final)
2. Catalina Castaño vs. Laura Robson (Singles Q Final; NB 11.30hrs)

Seoul (Fri): Szavay Dethrones Date Krumm

HANSOL KOREA OPEN
Seoul-KOR
September 20-26, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Results – Friday, September 24, 2010
Singles – Quarterfinals
(1) Nadia Petrova (RUS) d. Kirsten Flipkens (BEL) 62 61
(5) Alisa Kleybanova (RUS) d. Ekaterina Makarova (RUS) 61 62
(8) Agnes Szavay (HUN) d. Kimiko Date Krumm (JPN) 62 67(3) 63
Klara Zakopalova (CZE) d. (WC) Dinara Safina (RUS) 75 63

Doubles – Semifinals
(4) Grandin/Uhlirova (RSA/CZE) d. Date Krumm/Morita (JPN/JPN) 61 75

Doubles – Quarterfinals
Goerges/Hercog (GER/SLO) d. Brianti/Gallovits (ITA/ROU) 64 26 1210 (Match TB)
Jans/Peers (POL/AUS) d. (WC) Kim/Lee (KOR/KOR) 16 62 107 (Match TB)

Order of Play – Saturday, September 25, 2010
Centre Court (from 12.00hrs)
1. Alisa Kleybanova vs. Agnes Szavay
2. Nadia Petrova vs. Klara Zakopalova
3. Goerges/Hercog vs. Jans/Peers

Seoul (Thurs): Date Krumm Dispatches Pavlyuchenkova

HANSOL KOREA OPEN
Seoul-KOR
September 20-26, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Results – Thursday, September 23, 2010
Singles – Second Round
(1) Nadia Petrova (RUS) d. Vania King (USA) 63 64
Kimiko Date Krumm (JPN) d. (2) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 62 61
(WC) Dinara Safina (RUS) d. (3) Maria Kirilenko (RUS) 62 63
Ekaterina Makarova (RUS) d. (4) María José Martínez Sánchez (ESP) 64 75
(5) Alisa Kleybanova (RUS) d. Ksenia Pervak (RUS) 67(13) 61 62
Kirsten Flipkens (BEL) d. (6) Yaroslava Shvedova (KAZ) 64 61
(8) Agnes Szavay (HUN) d. Elena Baltacha (GBR) 63 75
Klara Zakopalova (CZE) d. Vera Dushevina (RUS) 64 76(5)

Doubles – Quarterfinals
Date Krumm/Morita (JPN/JPN) d. (1) King/Shvedova (USA/KAZ) 75 16 119 (Match TB)
(4) Grandin/Uhlirova (RSA/CZE) d. Chang/Lee (KOR/KOR) 76(6) 62

Doubles – First Round
Jans/Peers (POL/AUS) d. (2) Llagostera Vives/Martínez Sánchez (ESP/ESP) 63 61
Brianti/Gallovits (ITA/ROU) d. Groth/Zakopalova (AUS/CZE) 64 64
(WC) Kim/Lee (KOR/KOR) d. Sun/Zhang (CHN/CHN) 64 67(4) 108 (Match TB)

Order of Play – Friday, September 24, 2010
Centre Court (from 12.00hrs)
1. Nadia Petrova vs. Kirsten Flipkens
2. Agnes Szavay vs. Kimiko Date Krumm (NB 13.30hrs)
3. Dinara Safina vs. Klara Zakopalova
4. Date Krumm/Morita vs. Grandin/Uhlirova
5. Kim/Lee vs. Jans/Peers (NB 18.30hrs)

Court 2 (from 13.00hrs)
1. Alisa Kleybanova vs. Ekaterina Makarova
2. Brianti/Gallovits vs. Goerges/Hercog (NB 15.00hrs)

Seoul Preview Information

HANSOL KOREA OPEN
Seoul-KOR
September 20-26, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Order of Play – Monday, September 20, 2010
Centre Court (from 12.00hrs)
1. Alisa Kleybanova vs. Chang Kai-Chen
2. Kim So-Jung vs. Elena Baltacha
3. Chang/Lee vs. Han/Hong

Court 2 (from 10.00hrs)
1. Hsieh Su-Wei vs. Pauline Parmentier (Singles Q Final)
2. Ksenia Pervak vs. Chan Yung-Jan (NB 12.00hrs)
3. Iveta Benesova vs. Ekaterina Makarova
4. Date Krumm/Morita vs. Ferguson/Fujiwara

Court 13 (from 10.00hrs)
1. Bojana Jovanovski vs. Zhang Ling (Singles Q Final)
2. Simona Halep vs. Sophie Ferguson (Singles Q Final)

Court 14 (from 10.00hrs)
1. Marie-Ève Pelletier vs. Junri Namigata (Singles Q Final)