China Open Women’s Redults Wednesday

CHINA OPEN
Beijing-CHN
October 2-10, 2010
$4,500,000/Premier
Hard/Outdoors

Results – Wednesday, October 6, 2010
Singles – Third Round
(2) Vera Zvonareva (RUS) d. Maria Kirilenko (RUS) 57 64 62
(5) Francesca Schiavone (ITA) d. (Q) Vera Dushevina (RUS) 46 63 61
(15) Shahar Peer (ISR) d. (Q) Bojana Jovanovski (SRB) 61 62
Timea Bacsinszky (SUI) d. Elena Vesnina (RUS) 62 63

Singles – Second Round
(1) Caroline Wozniacki (DEN) d. Sara Errani (ITA) 64 62
Angelique Kerber (GER) d. Alexandra Dulgheru (ROU) 62 61

Doubles – Second Round
(2) Peschke/Srebotnik (CZE/SLO) d. Niculescu/Peer (ROU/ISR) 63 64
Szavay/Zahlavova Strycova (HUN/CZE) d. (3) Chan/Huber (TPE/USA) 64 75
(4) King/Shvedova (USA/KAZ) d. Date Krumm/Peng (JPN/CHN) 64 63
(6) Kirilenko/Petrova (RUS/RUS) d. (WC) Azarenka/Safina (BLR/RUS) w/o (Azarenka: left thigh strain)
Chuang/Govortsova (TPE/BLR) d. Bacsinszky/Garbin (SUI/ITA) 46 63 103 (Match TB)

Order of Play – Thursday, October 7, 2010
Lotus Court (from 12.30hrs)
1. Angelique Kerber vs. Li Na
2. ATP: Almagro vs. Soderling (NB 15.00hrs)
3. ATP: Montañés vs. Murray
4. Caroline Wozniacki vs. Petra Kvitova (NB 19.30hrs)
5. Bryan/Bryan vs. Erlich/Ram

Moon Court (from 13.00hrs)
1. ATP: Ferrer vs. Lu
2. Nadia Petrova vs. Anastasija Sevastova (NB 15.00hrs)
3. Ana Ivanovic vs. Elena Dementieva
4. ATP: Ljubicic vs. Dolgopolov (NB 19.30hrs)

Court 1 (from 12.00hrs)
1. Dulko/Pennetta vs. Llagostera Vives/Martínez Sánchez
2. Chuang/Govortsova vs. Peschke/Srebotnik (NB 13.30hrs)
3. ATP: Gong/Li vs. Lu/Mayer (after suitable rest)
4. Kirilenko/Petrova vs. King/Shvedova (NB 16.30hrs; after suitable rest)

Court 3 (from 15.00hrs)

1. Szavay/Zahlavova Strycova vs. Dushevina/Parra Santonja

Sony Ericsson WTA Tour – Tokyo (Wed): Wozniacki Into QFs, First Into Doha

TORAY PAN PACIFIC OPEN
Tokyo-JPN
September 26-October 2, 2010
$2,000,000/Premier
Hard/Outdoors

Results – Wednesday, September 29, 2010
Singles – Third Round
(1) Caroline Wozniacki (DEN) d. (16) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 61 62
(2) Vera Zvonareva (RUS) d. (Q) Roberta Vinci (ITA) 64 60
Kaia Kanepi (EST) d. (3) Jelena Jankovic (SRB) 64 64
(5) Francesca Schiavone (ITA) d. (WC) Kimiko Date Krumm (JPN) 63 63
(6) Agnieszka Radwanska (POL) d. Andrea Petkovic (GER) 63 63
(7) Elena Dementieva (RUS) d. Flavia Pennetta (ITA) 64 62
(8) Victoria Azarenka (BLR) d. (11) Marion Bartoli (FRA) 62 ret. (viral illness)
(Q) Coco Vandeweghe (USA) d. Julia Goerges (GER) 63 60

Doubles – First Round
(1) Dulko/Pennetta (ARG/ITA) d. (WC) Date Krumm/Morita (JPN/JPN) 62 75
(2) Peschke/Srebotnik (CZE/SLO) d. Kirilenko/Petrova (RUS/RUS) 63 62
(3) Chan/Huber (TPE/USA) d. Goerges/Rodionova (GER/AUS) 60 46 102 (Match TB)
Garbin/Schiavone (ITA/ITA) d. (4) King/Shvedova (USA/KAZ) 76(2) 62
Peer/Peng (ISR/CHN) d. Errani/Medina Garrigues (ITA/ESP) 62 64

Order of Play – Thursday, September 30, 2010
Centre Court (from 11.00hrs)
1. Benesova/Zahlavova Strycova vs. Peschke/Srebotnik
2. Coco Vandeweghe vs. Victoria Azarenka
3. Francesca Schiavone vs. Kaia Kanepi
4. Caroline Wozniacki vs. Agnieszka Radwanska (NB 17.00hrs)
5. Elena Dementieva vs. Vera Zvonareva

Court 1 (NB 14.00hrs)
1. Dulko/Pennetta vs. Peer/Peng
2. Raymond/Stubbs vs. Garbin/Schiavone (after suitable rest)

Court 2 (NB 14.00hrs)
1. Chan/Huber vs. Azarenka/Safina (after suitable rest)

Tashkent (Tues): Dulgheru Leads Procession of Seeds

TASHKENT OPEN
Tashkent-UZB
September 20-26, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Results – Tuesday, September 21, 2010
Singles – First Round
(1) Alexandra Dulgheru (ROU) d. Kurumi Nara (JPN) 62 75
(2) Akgul Amanmuradova (UZB) d. (Q) Eirini Georgatou (GRE) 64 63
(3) Anna Chakvetadze (RUS) d. Zuzana Kucova (SVK) 63 75
(5) Monica Niculescu (ROU) d. (Q) Zarina Diyas (KAZ) 63 67(2) 62
(6) Magdalena Rybarikova (SVK) d. (WC) Sabina Sharipova (UZB) 63 63
(7) Alla Kudryavtseva (RUS) d. (Q) Yuliana Fedak (UKR) 64 61
(8) Maria Elena Camerin (ITA) d. Elena Bovina (RUS) 60 36 64
Jill Craybas (USA) d. (LL) Ksenia Palkina (KGZ) 62 63
Ekaterina Bychkova (RUS) d. Sania Mirza (IND) 61 46 75
Alexandra Panova (RUS) d. Nina Bratchikova (RUS) 64 64
Olga Savchuk (UKR) d. (Q) Nadejda Guskova (RUS) 62 62
Darya Kustova (BLR) d. (WC) Nigina Abduraimova (UZB) 57 63 63

Doubles – First Round
(2) Rodionova/Savchuk (RUS/UKR) d. (WC) Abduraimova/Azimova (UZB/UZB) 60 60
(4) Kondratieva/Lefèvre (RUS/FRA) d. Dzehalevich/Tsurenko (BLR/UKR) 63 75
Rodina/Voegele (RUS/SUI) d. Bratchikova/Ivanova (RUS/RUS) 57 64 107 (Match TB)

Order of Play – Wednesday, September 22, 2010
Centre Court (from 11.00hrs)
1. Evgeniya Rodina vs. Anna Chakvetadze
2. Jill Craybas vs. Akgul Amanmuradova
3. Alexandra Dulgheru vs. Ekaterina Bychkova (NB 13.00hrs)
4. Craybas/Niculescu vs. Abduraimova/Sharipova

Court 1 (from 11.00hrs)
1. Alla Kudryavtseva vs. Alexandra Panova
2. Darya Kustova vs. Magdalena Rybarikova
3. Elena Vesnina vs. Olga Savchuk (NB 14.00hrs)

Court 2 (from 11.00hrs)
1. Maria Elena Camerin vs. Stefanie Voegele
2. Bovina/Georgatou vs. Fedak/Vasylyeva
3. Kichenok/Kichenok vs. Camerin/Mirza (NB 14.00hrs)

Court 3 (from 11.00hrs)
1. Ekaterina Ivanova vs. Monica Niculescu
2.  Khabibulina/Palkina vs. Panova/Poutchek (NB 14.00hrs; after suitable rest)

LANDSKY LIGHTING GUANGZHOU INTERNATIONAL WOMEN’S OPEN

Wednesday, September 15, 2010

Singles – Second Round
Sania Mirza (IND) d. (3) Akgul Amanmuradova (UZB) 64 63
(WC) Han Xinyun (CHN) d. (5) Chang Kai-Chen (TPE) 16 62 64
Maria Elena Camerin (ITA) d. (7) Alberta Brianti (ITA) 64 36 64
Zhang Shuai (CHN) d. (8) Chanelle Scheepers (RSA) 61 60
Alla Kudryavtseva (RUS) d. Ekaterina Ivanova (RUS) 64 36 62

Doubles – First Round
(1) Amanmuradova/Kudryavtseva (UZB/RUS) d. Panova/Pervak (RUS/RUS) 64 61
Han/Liu (CHN/CHN) d. (2) Grandin/Uhlirova (RSA/CZE) 63 64
(3) Hsieh/Scheepers (TPE/RSA) d. Bratchikova/Ivanova (RUS/RUS) 63 63
(4) Smith/Yan (GBR/CHN) d. Sun/Zhang (CHN/CHN) 63 67(3) 105
Gallovits/Mirza (ROU/IND) d. Groth/Peers (AUS/AUS) 64 63
Savchuk/Tanasugarn (UKR/THA) d. (WC) Chen/Liu (TPE/CHN) 36 64 119