Seoul (Fri): Wozniacki Sets Up SF Meeting With Makarova

KDB KOREA OPEN
Seoul, South Korea
September 17-23, 2012
$500,000/International
Hard/Outdoors

Results – Friday, September 21, 2012
Singles – Quarterfinals
(1) Caroline Wozniacki (DEN) d. (7) Klara Zakopalova (CZE) 62 63
(3) Kaia Kanepi (EST) d. Kiki Bertens (NED) 64 64
(6) Varvara Lepchenko (USA) d. Tamira Paszek (AUT) 46 76(3) 64
(8) Ekaterina Makarova (RUS) d. María José Martínez Sánchez (ESP) 61 61

Doubles – Semifinals
(1) Kops-Jones/Spears (USA/USA) d. (3) Grandin/Uhlirova (RSA/CZE) 63 63

Order Of Play – Saturday, September 22, 2012
Centre Court (from 12.00hrs)
1. Caroline Wozniacki vs. Ekaterina Makarova
2. Kaia Kanepi vs. Varvara Lepchenko
3. Paszek/Zakopalova vs. Amanmuradova/King

On-Site WTA Communications Staff
Sam Pearson (spearson@wtatennis.com)

For Results
www.wtatennis.com/page/Scores/

For Draws
www.wtatennis.com/page/Draws/

For Match Notes / Head-to-Heads / Player List
www.wtatennis.com/page/PressCentre/

For Mobile Site / Chinese Site / Spanish Site

http://m.wtatennis.com/

www.wta.cn
www.es.wtatennis.com

Tournament Website
www.kdbkoreaopen.com

WTA
www.wtatennis.com
Florida office: +1.727.895.5000
London office: +44.20.7386.4100
Beijing office: +86.10.5910.2700

WTA – Seoul (Thurs): Wozniacki & Lepchenko Among Quarterfinalists

KDB KOREA OPEN
Seoul, South Korea
September 17-23, 2012
$500,000/International
Hard/Outdoors

Results – Thursday, September 20, 2012
Singles – Second Round
(1) Caroline Wozniacki (DEN) d. (Q) Caroline Garcia (FRA) 62 63
María José Martínez Sánchez (ESP) d. (4) Nadia Petrova (RUS) w/o (low back injury)
(6) Varvara Lepchenko (USA) d. Anabel Medina Garrigues (ESP) 64 61
(7) Klara Zakopalova (CZE) d. Magdalena Rybarikova (SVK) 61 76(6)
(8) Ekaterina Makarova (RUS) d. (Q) Jamie Hampton (USA) 63 75
Tamira Paszek (AUT) d. (WC) Lee So-Ra (KOR) 62 60

Doubles – Quarterfinals
(1) Kops-Jones/Spears (USA/USA) d. Jurak/Marosi (CRO/HUN) 62 57 108
(3) Grandin/Uhlirova (RSA/CZE) d. Cadantu/Lepchenko (ROU/USA) 76(5) 63
Paszek/Zakopalova (AUT/CZE) d. (4) Dushevina/Rosolska (RUS/POL) 63 36 105 (Match TB)
Amanmuradova/King (UZB/USA) d. Daniilidou/Moulton-Levy (GRE/USA) 64 46 104 (Match TB)

Order Of Play – Friday, September 21, 2012
Centre Court (from 13.15hrs)
1. Caroline Wozniacki vs. Klara Zakopalova
2. María José Martínez Sánchez vs. Ekaterina Makarova
3. Varvara Lepchenko vs. Tamira Paszek
4. Kiki Bertens vs. Kaia Kanepi
5. Kops-Jones/Spears vs. Grandin/Uhlirova (NB 19.00hrs)

On-Site WTA Communications Staff
Sam Pearson (spearson@wtatennis.com)

For Results
www.wtatennis.com/page/Scores/

For Draws
www.wtatennis.com/page/Draws/

For Match Notes / Head-to-Heads / Player List
www.wtatennis.com/page/PressCentre/

For Mobile Site / Chinese Site / Spanish Site
http://m.wtatennis.com/
www.wta.cn
www.es.wtatennis.com

Tournament Website
www.kdbkoreaopen.com

WTA
www.wtatennis.com
Florida office: +1.727.895.5000
London office: +44.20.7386.4100
Beijing office: +86.10.5910.2700

Seoul (Tues): Rain Scuppers Play

HANSOL KOREA OPEN
Seoul-KOR
September 20-26, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Results – Tuesday, September 21, 2010

(all matches cancelled due to rain)

Order of Play – Wednesday, September 22, 2010
Centre Court (from 12.00hrs)
1. Kimiko Date Krumm vs. Junri Namigata
2. Maria Kirilenko vs. Urszula Radwanska
3. Dinara Safina vs. Simona Halep
4. Vera Dushevina vs. Ana Ivanovic
5. Nadia Petrova vs. Jarmila Groth (NB 18.00hrs)

Court 2 (from 11.00hrs)
1. Hsieh Su-Wei vs. María José Martínez Sánchez
2. Anastasia Rodionova vs. Anastasia Pavlyuchenkova
3. Alberta Brianti vs. Vania King
4. Kirsten Flipkens vs. Bojana Jovanovski
5. King/Shvedova vs. Lu/Xu

Court 13 (from 11.00hrs)
1. Agnes Szavay vs. Polona Hercog
2. Anabel Medina Garrigues vs. Yaroslava Shvedova
3. Julia Goerges vs. Klara Zakopalova
4. Grandin/Uhlirova vs. Pelletier/Rosolska
5. Goerges/Hercog vs. Kleybanova/Yan

Seoul Preview Information

HANSOL KOREA OPEN
Seoul-KOR
September 20-26, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Order of Play – Monday, September 20, 2010
Centre Court (from 12.00hrs)
1. Alisa Kleybanova vs. Chang Kai-Chen
2. Kim So-Jung vs. Elena Baltacha
3. Chang/Lee vs. Han/Hong

Court 2 (from 10.00hrs)
1. Hsieh Su-Wei vs. Pauline Parmentier (Singles Q Final)
2. Ksenia Pervak vs. Chan Yung-Jan (NB 12.00hrs)
3. Iveta Benesova vs. Ekaterina Makarova
4. Date Krumm/Morita vs. Ferguson/Fujiwara

Court 13 (from 10.00hrs)
1. Bojana Jovanovski vs. Zhang Ling (Singles Q Final)
2. Simona Halep vs. Sophie Ferguson (Singles Q Final)

Court 14 (from 10.00hrs)
1. Marie-Ève Pelletier vs. Junri Namigata (Singles Q Final)