Guangzhou (Fri): Robson Ends 22-Year Wait For British Finalist

GRC BANK GUANGZHOU INTERNATIONAL WOMEN’S OPEN
Guangzhou, China
September 17-22, 2012
$220,000/International
Hard/Outdoors

Results – Friday, September 21, 2012
Singles – Semifinals
Laura Robson (GBR) d. (3) Sorana Cirstea (ROU) 64 62
Hsieh Su-Wei (TPE) d. (4) Urszula Radwanska (POL) 61 36 60

Doubles – Semifinals
(1) Gajdosova/Niculescu (AUS/ROU) d. Luzhanska/Zheng (USA/CHN) 75 76(3)
(3) Tanasugarn/Zhang (THA/CHN) d. Han/Liu (CHN/CHN) 63 63

Order Of Play – Saturday, September 22, 2012
Centre Court (from 15.00hrs)
1. Singles Final: Hsieh Su-Wei vs. Laura Robson
2. Doubles Final: Gajdosova/Niculescu vs. Tanasugarn/Zhang

On-Site WTA Communications Staff
Kelly Peng (kpeng@wtatennis.com)

For Results
www.wtatennis.com/page/Scores/

For Draws
www.wtatennis.com/page/Draws/

For Match Notes / Head-to-Heads / Player List
www.wtatennis.com/page/PressCentre/

For Mobile Site / Chinese Site / Spanish Site

http://m.wtatennis.com/

www.wta.cn
www.es.wtatennis.com

Tournament Website

http://sports.21cn.com/2012gzopen/

WTA
www.wtatennis.com
Florida office: +1.727.895.5000
London office: +44.20.7386.4100
Beijing office: +86.10.5910.2700

Bell Challenge: Safarova Edges Oudin In QFs

BELL CHALLENGE
Québec City-CAN
September 13-19, 2010
$220,000/International
Hard/Indoors

Results – Friday, September 17, 2010
Singles – Quarterfinals
(3) Lucie Safarova (CZE) d. (5) Melanie Oudin (USA) 46 62 64
(Q) Tamira Paszek (AUT) d. (8) Sofia Arvidsson (SWE) 63 64
Bethanie Mattek-Sands (USA) d. (WC) Rebecca Marino (CAN) 64 76(4)
Christina McHale (USA) d. (Q) Alexa Glatch (USA) 63 61

Doubles – Quarterfinals
Foretz Gacon/Woerle (FRA/GER) d. Erakovic/Govortsova (NZL/BLR) 26 62 107 (Match TB)

Order of Play – Saturday, September 18, 2010
Court Bell (from 13.00hrs)
1. Christina McHale vs. Tamira Paszek
2. Osterloh/Tatishvili vs. Arvidsson/Larsson
3. Bethanie Mattek-Sands vs. Lucie Safarova (NB 19.00hrs)
4. Mattek-Sands/Zahlavova Strycova vs. Foretz Gacon/Woerle

Landsky Lighting Guangzhou International Women’s Open Friday Tennis Results

LANDSKY LIGHTING GUANGZHOU INTERNATIONAL WOMEN’S OPEN
Guangzhou-CHN
September 13-19, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Results – Friday, September 17, 2010
Singles – Quarterfinals
(1) Jarmila Groth (AUS) d. Maria Elena Camerin (ITA) 60 62
Edina Gallovits (ROU) d. (WC) Han Xinyun (CHN) 36 62 64
Alla Kudryavtseva (RUS) d. Ksenia Pervak (RUS) 63 61
Zhang Shuai (CHN) d. Sania Mirza (IND) 64 16 64

Doubles – Semifinals
Han/Liu (CHN/CHN) d. Lu/Xu (CHN/CHN) 63 63

Order of Play – Saturday, September 18, 2010
Center Court (from 14.00hrs)
1. Jarmila Groth vs. Edina Gallovits
2. Zhang Shuai vs. Alla Kudryavtseva
3. Savchuk/Tanasugarn vs. Gallovits/Mirza (NB 18.30hrs)

USTA Challenger of Oklahoma – Tulsa, OK, USA – – Quarterfinal Singles Results

USTA CHALLENGER OF OKLAHOMA – TULSA, OK, USA
$ 50,000.00
SEPTEMBER 11 – SEPTEMBER 19, 2010

RESULTS – SEPTEMBER 17, 2010
Men’s
Singles – Quarterfinals

A Anderson (RSA) d [3] K Kim (USA) 61 00 Retired
B Reynolds (USA) d [5] J Witten (USA) 63 62
[6] T Smyczek (USA) d D Yoo (KOR) 60 76(2)
[7] L Cook (USA) d M Mcclune (USA) 60 76(4)

ORDER OF PLAY – SATURDAY, SEPTEMBER 18, 2010
COURT 5 start 11:00am
[7] L Cook (USA) vs A Anderson (RSA)
B Reynolds (USA) vs [6] T Smyczek (USA)
[1] L Cook (USA) / D Martin (USA) or A Anderson (RSA) / F Wolmarans (RSA) vs [Q] B Joelson (USA) / C Klingemann (CAN) or [2] P Duclos (CAN) / V Pospisil (CAN)

WTA Tour – Guangzhou (Fri): Groth Marches Into Semis

LANDSKY LIGHTING GUANGZHOU INTERNATIONAL WOMEN’S OPEN
Guangzhou-CHN
September 13-19, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Results – Friday, September 17, 2010
Singles – Quarterfinals
(1) Jarmila Groth (AUS) d. Maria Elena Camerin (ITA) 60 62
Edina Gallovits (ROU) d. (WC) Han Xinyun (CHN) 36 62 64
Alla Kudryavtseva (RUS) d. Ksenia Pervak (RUS) 63 61
Zhang Shuai (CHN) d. Sania Mirza (IND) 64 16 64

Doubles – Semifinals
Han/Liu (CHN/CHN) d. Lu/Xu (CHN/CHN) 63 63

Order of Play – Saturday, September 18, 2010
Center Court (from 14.00hrs)
1. Jarmila Groth vs. Edina Gallovits
2. Zhang Shuai vs. Alla Kudryavtseva
3. Savchuk/Tanasugarn vs. Gallovits/Mirza (NB 18.30hrs)