Sony Ericsson WTA Tour – Osaka preview information

HP OPEN
Osaka-JPN
October 11-17, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Order of Play – Monday, October 11, 2010
Centre Court (from 10.00hrs)
1. Kurumi Nara vs. Maria Kirilenko

2. Samantha Stosur vs. Sachie Ishizu
3. Julie Coin vs. Marion Bartoli
4. Dentoni/Nakamura vs. Date Krumm/Morita (NB 16.00hrs)

Court 1 (from 10.00hrs)
1. Natalie Grandin vs. Hsu Wen-Hsin (Singles Q Final)
2. Lilia Osterloh vs. Chang Kai-Chen
3. Alla Kudryavtseva vs. Coco Vandeweghe
4. Lertcheewakarn/Tanasugarn vs. Doi/Fuda (NB 14.00hrs)

Court 2 (from 10.00hrs)
1. Tomoko Yonemura vs. Akiko Yonemura (Singles Q Final)
2. Sophie Ferguson vs. Stefanie Voegele
3. Hamamura/Miyamura vs. Basuki/Luzhanska

Court 3 (from 10.00hrs)
1. Christina McHale vs. Zhang Ling (Singles Q Final)
2. Catalina Castaño vs. Laura Robson (Singles Q Final; NB 11.30hrs)

China Open Preview Information

CHINA OPEN
Beijing-CHN
October 2-10, 2010
$4,500,000/Premier
Hard/Outdoors

Order of Play – Saturday, October 2, 2010
Lotus Court (from 12.30hrs)
1. Patty Schnyder vs. Yaroslava Shvedova
2. Jelena Jankovic vs. Klara Zakopalova
3. Lucie Safarova vs. Andrea Petkovic
4. Alona Bondarenko vs. Zhou Yi-Miao (NB 19.30hrs)
5. Agnes Szavay vs. Elena Vesnina

Moon Court (from 12.00hrs)
1. Anna Chakvetadze vs. Kateryna Bondarenko (Singles Q Final)
2. Carla Suárez Navarro vs. Lu Jing-Jing (Singles Q Final)
3. María José Martínez Sánchez vs. Olga Govortsova
4. Kimiko Date Krumm vs. Anabel Medina Garrigues (NB 19.30hrs)
5. Timea Bacsinszky vs. Julia Goerges

Court 3 (from 12.00hrs)
1. Arantxa Parra Santonja vs. Bojana Jovanovski (Singles Q Final)
2. Alla Kudryavtseva vs. Sophie Ferguson (Singles Q Final)
3. Vera Dushevina vs. Greta Arn (Singles Q Final)
4. Dzehalevich/Poutchek vs. Jans/Rosolska

Court 4 (from 12.00hrs)
1. ATP: Marchenko vs. Ma
2. ATP: Heliovaara vs. Schuettler (NB 13.30hrs)
3. Anastasija Sevastova vs. Tathiana Garbin (Singles Q Final)
4. ATP: Berrer vs. Wu

Court 7 (from 12.00hrs)
1. Roberta Vinci vs. Akgul Amanmuradova (Singles Q Final)
2. ATP: Chang vs. Gabashvili
3. Ekaterina Makarova vs. Vania King (Singles Q Final)
4. ATP: Zemlja vs. Przysiezny

Court 8 (from 12.00hrs)
1. ATP: Zhang vs. Russell
2. ATP: Anderson vs. Mathieu (NB 13.30hrs)
3. ATP: Kubot vs. Levy

Kleybanova Cruises in Korea

HANSOL KOREA OPEN
Seoul-KOR
September 20-26, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Results – Monday, September 20, 2010
Singles – First Round
(5) Alisa Kleybanova (RUS) d. Chang Kai-Chen (TPE) 62 63
Elena Baltacha (GBR) d. (WC) Kim So-Jung (KOR) 63 64
Ekaterina Makarova (RUS) d. Iveta Benesova (CZE) 62 36 75
Ksenia Pervak (RUS) d. Chan Yung-Jan (TPE) 64 75

Doubles – First Round
Date Krumm/Morita (JPN/JPN) d. Ferguson/Fujiwara (AUS/JPN) 76(4) 64
Chang/Lee (KOR/KOR) d. (WC) Han/Hong (KOR/KOR) 64 61

Singles Qualifying – Final Round
(2) Bojana Jovanovski (SRB) d. Zhang Ling (HKG) 62 61
(4) Simona Halep (ROU) d. (7) Sophie Ferguson (AUS) 63 62
Hsieh Su-Wei (TPE) d. (5) Pauline Parmentier (FRA) 63 64
(9) Junri Namigata (JPN) d. Marie-Ève Pelletier (CAN) 63 76(4)

Order of Play – Tuesday, September 21, 2010
Centre Court (from 12.00hrs)
1. Kimiko Date Krumm vs. Junri Namigata
2. Maria Kirilenko vs. Urszula Radwanska
3. Dinara Safina vs. Simona Halep
4. Vera Dushevina vs. Ana Ivanovic
5. Nadia Petrova vs. Jarmila Groth (NB 18.00hrs)

Court 2 (from 12.00hrs)
1. Anastasia Rodionova vs. Anastasia Pavlyuchenkova
2. Anabel Medina Garrigues vs. Yaroslava Shvedova
3. Alberta Brianti vs. Vania King
4. Julia Goerges vs. Klara Zakopalova
5. King/Shvedova vs. Lu/Xu

Court 13 (from 12.00hrs)
1. Agnes Szavay vs. Polona Hercog
2. Hsieh Su-Wei vs. María José Martínez Sánchez
3. Kirsten Flipkens vs. Bojana Jovanovski

Seoul Preview Information

HANSOL KOREA OPEN
Seoul-KOR
September 20-26, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Order of Play – Monday, September 20, 2010
Centre Court (from 12.00hrs)
1. Alisa Kleybanova vs. Chang Kai-Chen
2. Kim So-Jung vs. Elena Baltacha
3. Chang/Lee vs. Han/Hong

Court 2 (from 10.00hrs)
1. Hsieh Su-Wei vs. Pauline Parmentier (Singles Q Final)
2. Ksenia Pervak vs. Chan Yung-Jan (NB 12.00hrs)
3. Iveta Benesova vs. Ekaterina Makarova
4. Date Krumm/Morita vs. Ferguson/Fujiwara

Court 13 (from 10.00hrs)
1. Bojana Jovanovski vs. Zhang Ling (Singles Q Final)
2. Simona Halep vs. Sophie Ferguson (Singles Q Final)

Court 14 (from 10.00hrs)
1. Marie-Ève Pelletier vs. Junri Namigata (Singles Q Final)

WTA Tour – Guangzhou (Mon): Seeds Seamless on Day One

LANDSKY LIGHTING GUANGZHOU INTERNATIONAL WOMEN’S OPEN
Guangzhou-CHN
September 13-19, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Results – Monday, September 13, 2010
Singles – First Round
(3) Akgul Amanmuradova (UZB) d. Olga Savchuk (UKR) 75 62
(5) Chang Kai-Chen (TPE) d. Kurumi Nara (JPN) 61 62
(8) Chanelle Scheepers (RSA) d. (WC) Xu Yi-Fan (CHN) 64 60
Maria Elena Camerin (ITA) d. (WC) Lu Jing-Jing (CHN) 36 61 75
Zhang Shuai (CHN) d. Sophie Ferguson (AUS) 36 76(5) 62
Ekaterina Ivanova (RUS) d. Stefanie Voegele (SUI) 63 76(6)

Singles Qualifying – Final Round
(2) Junri Namigata (JPN) d. Chan Chin-Wei (TPE) 63 61
(8) Kim So-Jung (KOR) d. (3) Lee Jin-A (KOR) 64 62
Hsieh Su-Wei (TPE) d. (4) Misaki Doi (JPN) 63 63
(9) Sun Shengnan (CHN) d. (5) Sally Peers (AUS) 46 61 62

Order of Play – Tuesday, September 14, 2010
Center Court (from 14.00hrs)
1. Jarmila Groth vs. Nina Bratchikova
2. Hsieh Su-Wei vs. Han Xinyun
3. Smith/Yan vs. Sun/Zhang (NB 16.30hrs)
4. Ksenia Pervak vs. Chan Yung-Jan (NB 18.30hrs)

Court 1 (from 14.00hrs)
1. Pauline Parmentier vs. Alberta Brianti
2. Sun Shengnan vs. Alexandra Panova
3. Brianti/Chang vs. Liang/Zhou (NB 16.30hrs)

Court 2 (from 14.00hrs)
1. Bojana Jovanovski vs. Alla Kudryavtseva
2. Edina Gallovits vs. Kim So-Jung
3. Lu/Xu vs. C.Chan/Palkina (NB 16.30hrs)

Court 3 (from 14.00hrs)
1. Sania Mirza vs. Katie O’Brien
2. Ayumi Morita vs. Junri Namigata
3. Simona Halep vs. Tamarine Tanasugarn

WTA Guangzhou Preview

LANDSKY LIGHTING GUANGZHOU INTERNATIONAL WOMEN’S OPEN
Guangzhou-CHN
September 13-19, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Order of Play – Monday, September 13, 2010
Center Court (from 10.00hrs)
1. Sun Shengnan vs. Vladimira Uhlirova (Singles Q)
2. Maria Elena Camerin vs. Lu Jing-Jing
3. Kurumi Nara vs. Chang Kai-Chen
4. Sophie Ferguson vs. Zhang Shuai

Court 1 (from 10.00hrs)
1. Liu Chang vs. Sally Peers (Singles Q)
2. Hsieh Su-Wei vs. Zhou Yi-Miao (Singles Q)
3. [Sun Shengnan or Vladimira Uhlirova] vs. [Liu Chang or Sally Peers] (Singles Q Final)
4. Chanelle Scheepers vs. Xu Yi-Fan

Court 2 (from 10.00hrs)
1. Junri Namigata vs. Lee Ye-Ra (Singles Q)
2. Misaki Doi vs. Zhang Nan-Nan (Singles Q; NB 12.00hrs)
3. [Junri Namigata or Lee Ye-Ra] vs. [Chan Chin-Wei or Ryoko Fuda] (Singles Q Final)
4. Olga Savchuk vs. Akgul Amanmuradova

Court 3 (from 10.00hrs)
1. Chan Chin-Wei vs. Ryoko Fuda (Singles Q)
2. Remi Tezuka vs. Kim So-Jung (Singles Q)
3. [Lee Jin-A or Hsu Wen-Hsin] vs. [Remi Tezuka or Kim So-Jung] (Singles Q Final)
4. Stefanie Voegele vs. Ekaterina Ivanova

Court 4 (from 10.00hrs)
1. Lee Jin-A vs. Hsu Wen-Hsin (Singles Q)
2. [Misaki Doi or Zhang Nan-Nan] vs. [Hsieh Su-Wei or Zhou Yi-Miao] (Singles Q Final)