Malaysian Open, Kuala Lumpur 2010 Saturday Tennis Results

Malaysian Open, Kuala Lumpur 2010

ATP WORLD TOUR 250 $850,000 ($947,750 Total Financial Commitment)
Kuala Lumpur, Malaysia (+7 hours GMT)
27 September – 3 October, 2010 Surface: Indoor Hard www.ATPWorldTour.com

RESULTS – SATURDAY, 2 OCTOBER, 2010

Singles – Semi-finals
[4] M Youzhny (RUS) d [Q] I Andreev (RUS) 36 60 62
[8] A Golubev (KAZ) d [5] D Ferrer (ESP) 75 76(4)

Doubles – Semi-finals
[1] M Fyrstenberg (POL) / M Matkowski (POL) d S Stakhovsky (UKR) / M Youzhny (RUS) 60 61
[2] F Cermak (CZE) / M Mertinak (SVK) d A Golubev (KAZ) / D Istomin (UZB) 63 64

ORDER OF PLAY – SUNDAY, 3 OCTOBER, 2010

CENTER COURT start 2:30 pm
[1] M Fyrstenberg (POL) / M Matkowski (POL) vs [2] F Cermak (CZE) / M Mertinak (SVK)

Not Before 4:00 PM
[8] A Golubev (KAZ) vs [4] M Youzhny (RUS)

Open de Moselle Monday Tennis Results

Open de Moselle

ATP WORLD TOUR 250 €398,250 (€450,000 Total Financial Commitment)

Metz, France (+2 hours GMT)

20-26 September, 2010 Surface: Indoor Hard www.ATPWorldTour.com

RESULTS – MONDAY, 20 SEPTEMBER, 2010

Singles – First Round

[7] T Robredo (ESP) d D Brands (GER) 61 76(3)

M Berrer (GER) d R Schuettler (GER) 76(5) 62

D Istomin (UZB) d F Serra (FRA) 64 64

Doubles – First Round

J Kerr (AUS) / T Parrott (USA) d [3] M Kohlmann (GER) / J Nieminen (FIN)
61 76(7)

X Malisse (BEL) / K Vliegen (BEL) d S Huss (AUS) / D Vemic (SRB) 76(4)
36 10-6

ORDER OF PLAY – TUESDAY, 21 SEPTEMBER, 2010

CENTRE COURT start 12:00 noon

[Q] E Roger-Vasselin (FRA) vs X Malisse (BEL)

A Clement (FRA) / N Mahut (FRA) vs C Fleming (GBR) / K Skupski (GBR)

[WC] A Mannarino (FRA) vs P Mathieu (FRA)

R Gasquet (FRA) / E Roger-Vasselin (FRA) vs [4] J Brunstrom (SWE) / C
Kas (GER)
Not Before 7:00 PM

D Brown (JAM) vs [8] G Simon (FRA)

[Q] T Fabbiano (ITA) vs [6] P Kohlschreiber (GER)

COURT 1 start 12:00 noon

[WC] T Ascione (FRA) / M Gicquel (FRA) vs E Butorac (USA) / J Rojer (AHO)

J Nieminen (FIN) vs B Becker (GER)

[Q] M Zverev (GER) vs H Zeballos (ARG)

BCR Open Romania Monday Tennis Results

BCR Open Romania

ATP WORLD TOUR 250 €368,450 (€420,200 Total Financial Commitment)
Bucharest, Romania (+3 hours GMT)
20-26 September, 2010 Surface: Clay www.ATPWorldTour.com

RESULTS – MONDAY, 20 SEPTEMBER, 2010

Singles – First Round
F Volandri (ITA) d L Kubot (POL) 63 60

Doubles – First Round
S Gonzalez (MEX) / T Rettenmaier (USA) d A Seppi (ITA) / S Vagnozzi (ITA) 64 64

ORDER OF PLAY – TUESDAY, 21 SEPTEMBER, 2010

CENTER COURT start 11:00 am
[Q] G Rufin (FRA) vs [8] J Chardy (FRA)
[Q] S Vagnozzi (ITA) vs [WC] M Copil (ROU)

Not Before 4:00 PM
[6] V Hanescu (ROU) vs M Granollers (ESP)
[WC] A Ungur (ROU) vs [7] A Seppi (ITA)

COURT 1 start 11:00 am
T Kamke (GER) vs F Fognini (ITA)

Not Before 1:30 PM
[5] D Gimeno-Traver (ESP) vs C Berlocq (ARG)
B Phau (GER) vs [Q] A Ramos-Vinolas (ESP)

Not Before 4:00 PM
D Gimeno-Traver (ESP) / P Riba (ESP) vs L Friedl (CZE) / F Polasek (SVK)

COURT 2 start 12:00 noon
[Q] P Andujar (ESP) vs M Gonzalez (ARG)

Not Before 2:00 PM
[LL] S Ventura (ESP) vs [WC] V Crivoi (ROU)

Not Before 4:00 PM
C Berlocq (ARG) / M Gonzalez (ARG) vs [4] P Cuevas (URU) / D Marrero (ESP)

COURT 3 start 1:00 pm
S Greul (GER) vs M Przysiezny (POL)

Not Before 2:00 PM
F Fognini (ITA) / A Montanes (ESP) vs D Bracciali (ITA) / P Starace (ITA)
[3] J Chela (ARG) / L Kubot (POL) vs T Bednarek (POL) / M Przysiezny (POL)

Landsky Lighting Guangzhou International Women’s Open Friday Tennis Results

LANDSKY LIGHTING GUANGZHOU INTERNATIONAL WOMEN’S OPEN
Guangzhou-CHN
September 13-19, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Results – Friday, September 17, 2010
Singles – Quarterfinals
(1) Jarmila Groth (AUS) d. Maria Elena Camerin (ITA) 60 62
Edina Gallovits (ROU) d. (WC) Han Xinyun (CHN) 36 62 64
Alla Kudryavtseva (RUS) d. Ksenia Pervak (RUS) 63 61
Zhang Shuai (CHN) d. Sania Mirza (IND) 64 16 64

Doubles – Semifinals
Han/Liu (CHN/CHN) d. Lu/Xu (CHN/CHN) 63 63

Order of Play – Saturday, September 18, 2010
Center Court (from 14.00hrs)
1. Jarmila Groth vs. Edina Gallovits
2. Zhang Shuai vs. Alla Kudryavtseva
3. Savchuk/Tanasugarn vs. Gallovits/Mirza (NB 18.30hrs)