Tashkent (Tues): Dulgheru Leads Procession of Seeds

TASHKENT OPEN
Tashkent-UZB
September 20-26, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Results – Tuesday, September 21, 2010
Singles – First Round
(1) Alexandra Dulgheru (ROU) d. Kurumi Nara (JPN) 62 75
(2) Akgul Amanmuradova (UZB) d. (Q) Eirini Georgatou (GRE) 64 63
(3) Anna Chakvetadze (RUS) d. Zuzana Kucova (SVK) 63 75
(5) Monica Niculescu (ROU) d. (Q) Zarina Diyas (KAZ) 63 67(2) 62
(6) Magdalena Rybarikova (SVK) d. (WC) Sabina Sharipova (UZB) 63 63
(7) Alla Kudryavtseva (RUS) d. (Q) Yuliana Fedak (UKR) 64 61
(8) Maria Elena Camerin (ITA) d. Elena Bovina (RUS) 60 36 64
Jill Craybas (USA) d. (LL) Ksenia Palkina (KGZ) 62 63
Ekaterina Bychkova (RUS) d. Sania Mirza (IND) 61 46 75
Alexandra Panova (RUS) d. Nina Bratchikova (RUS) 64 64
Olga Savchuk (UKR) d. (Q) Nadejda Guskova (RUS) 62 62
Darya Kustova (BLR) d. (WC) Nigina Abduraimova (UZB) 57 63 63

Doubles – First Round
(2) Rodionova/Savchuk (RUS/UKR) d. (WC) Abduraimova/Azimova (UZB/UZB) 60 60
(4) Kondratieva/Lefèvre (RUS/FRA) d. Dzehalevich/Tsurenko (BLR/UKR) 63 75
Rodina/Voegele (RUS/SUI) d. Bratchikova/Ivanova (RUS/RUS) 57 64 107 (Match TB)

Order of Play – Wednesday, September 22, 2010
Centre Court (from 11.00hrs)
1. Evgeniya Rodina vs. Anna Chakvetadze
2. Jill Craybas vs. Akgul Amanmuradova
3. Alexandra Dulgheru vs. Ekaterina Bychkova (NB 13.00hrs)
4. Craybas/Niculescu vs. Abduraimova/Sharipova

Court 1 (from 11.00hrs)
1. Alla Kudryavtseva vs. Alexandra Panova
2. Darya Kustova vs. Magdalena Rybarikova
3. Elena Vesnina vs. Olga Savchuk (NB 14.00hrs)

Court 2 (from 11.00hrs)
1. Maria Elena Camerin vs. Stefanie Voegele
2. Bovina/Georgatou vs. Fedak/Vasylyeva
3. Kichenok/Kichenok vs. Camerin/Mirza (NB 14.00hrs)

Court 3 (from 11.00hrs)
1. Ekaterina Ivanova vs. Monica Niculescu
2.  Khabibulina/Palkina vs. Panova/Poutchek (NB 14.00hrs; after suitable rest)

Tashkent (Mon): Winning Start For Vesnina

TASHKENT OPEN
Tashkent-UZB
September 20-26, 2010
$220,000/International
Hard/Outdoors

Results – Monday, September 20, 2010
Singles – First Round
(4) Elena Vesnina (RUS) d. Lesya Tsurenko (UKR) 63 62
Stefanie Voegele (SUI) d. (WC) Alina Abdurakhimova (UZB) 63 61
Ekaterina Ivanova (RUS) d. Katie O’Brien (GBR) 75 61
Evgeniya Rodina (RUS) d. Arina Rodionova (RUS) 76(3) 63

Doubles – First Round
Dulgheru/Rybarikova (ROU/SVK) d. (3) Amanmuradova/Kustova (UZB/BLR) 75 76(13)

Singles Qualifying – Final Round
(2) Yuliana Fedak (UKR) d. (6) Ksenia Palkina (KGZ) 63 26 60
(3) Eirini Georgatou (GRE) d. (7) Elena Kulikova (RUS) 64 76(5)
(5) Zarina Diyas (KAZ) d. Scarlett Werner (GER) 63 62
Nadejda Guskova (RUS) d. (8) Tatiana Poutchek (BLR) 63 46 64

Order of Play – Tuesday, September 21, 2010
Centre Court (from 10.00hrs)
1. Alexandra Dulgheru vs. Kurumi Nara
2. Sabina Sharipova vs. Magdalena Rybarikova (NB 11.30hrs)
3. Nigina Abduraimova vs. Darya Kustova
4. Eirini Georgatou vs. Akgul Amanmuradova (NB 15.00hrs)

Court 1 (from 10.00hrs)
1. Zarina Diyas vs. Monica Niculescu
2. Zuzana Kucova vs. Anna Chakvetadze
3. Ekaterina Bychkova vs. Sania Mirza (NB 13.00hrs)
4. Dzehalevich/Tsurenko vs. Kondratieva/Lefèvre

Court 2 (from 10.00hrs)
1. Jill Craybas vs. Ksenia Palkina
2. Maria Elena Camerin vs. Elena Bovina
3. Alla Kudryavtseva vs. Yuliana Fedak (NB 13.00hrs)
4. Bratchikova/Ivanova vs. Rodina/Voegele

Court 3 (from 10.00hrs)
1. Olga Savchuk vs. Nadejda Guskova
2. Alexandra Panova vs. Nina Bratchikova
3. Abdurakhimova/Azimova vs. Rodionova/Savchuk (NB 13.00hrs)

Tuesday’s Women’s Results

New York, NY-USA

August 30-September 12, 2010

$22,668,000/Grand Slam

Hard/Outdoors

Tuesday, August 31, 2010

Singles – First Round

(1) Caroline Wozniacki (DEN) d. (WC) Chelsey Gullickson (USA) 61 61

(4) Jelena Jankovic (SRB) d. Simona Halep (ROU) 64 46 75

(7) Vera Zvonareva (RUS) d. (Q) Zuzana Kucova (SVK) 62 61

Kateryna Bondarenko (UKR) d. (8) Li Na (CHN) 26 64 62

(9) Agnieszka Radwanska (POL) d. Arantxa Parra Santonja (ESP) 64 63

(11) Svetlana Kuznetsova (RUS) d. Kimiko Date Krumm (JPN) 62 46 61

(14) Maria Sharapova (RUS) d. Jarmila Groth (AUS) 46 63 61

(15) Yanina Wickmayer (BEL) d. Alla Kudryavtseva (RUS) 61 62

Andrea Petkovic (GER) d. (17) Nadia Petrova (RUS) 62 46 76(4)

(18) Aravane Rezai (FRA) d. Magdalena Rybarikova (SVK) 76(5) 76(7)

(22) María José Martínez Sánchez (ESP) d. (WC) Jamie Hampton (USA) 64 36 60

(23) Maria Kirilenko (RUS) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 75 64

(25) Alexandra Dulgheru (ROU) d. Julie Coin (FRA) 63 61

(Q) Tamira Paszek (AUT) d. (26) Lucie Safarova (CZE) 26 75 62

(Q) Lourdes Domínguez Lino (ESP) d. (30) Yaroslava Shvedova (KAZ) 64 36 62

(31) Kaia Kanepi (EST) d. Alizé Cornet (FRA) 36 61 60

Julia Goerges (GER) d. Romina Oprandi (ITA) 63 64

Dominika Cibulkova (SVK) d. Stefanie Voegele (SUI) 62 46 75

Patty Schnyder (SUI) d. Kirsten Flipkens (BEL) 61 63

Sofia Arvidsson (SWE) d. Sorana Cirstea (ROU) 61 62

Anastasija Sevastova (LAT) d. Regina Kulikova (RUS) 60 20 ret. (low back injury)

Peng Shuai (CHN) d. (WC) Shelby Rogers (USA) 67(5) 76(3) 63

Iveta Benesova (CZE) d. (Q) Nuria Llagostera Vives (ESP) 63 76(6)

Bethanie Mattek-Sands (USA) d. Anabel Medina Garrigues (ESP) 46 64 61

Chan Yung-Jan (TPE) d. Anne Keothavong (GBR) 26 61 61

Chang Kai-Chen (TPE) d. Carla Suárez Navarro (ESP) 62 64

Sabine Lisicki (GER) d. (WC) Coco Vandeweghe (USA) 61 60

Yvonne Meusburger (AUT) d. Jill Craybas (USA) 36 75 60

Urszula Radwanska (POL) d. Anna Chakvetadze (RUS) 63 63

(Q) Akgul Amanmuradova (UZB) d. Chanelle Scheepers (RSA) 63 64

(Q) Mirjana Lucic (CRO) d. Alicia Molik (AUS) 76(5) 61

(WC) Beatrice Capra (USA) d. Karolina Sprem (CRO) 61 63